Pamięć o muzykantach trwa. Muzykanckie Zaduszki w Zakopanem (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Czarny Dunajec
Clear
11°
Wiatr: 2.808 km/h Wilgotność: 93 %
Clear
12°
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 72 %
Clear
12°
Wiatr: 1.44 km/h Wilgotność: 92 %
Clear
13°
Wiatr: 2.304 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
16°
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
11°
Wiatr: 72.432 km/h Wilgotność: 100 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
21.11.2016, 12:55 | czytano: 2178

Pamięć o muzykantach trwa. Muzykanckie Zaduszki w Zakopanem (zdjęcia)

ZAKOPANE. Tegoroczne Muzykanckie Zoduski organizowane przez Związek Podhalan rozpoczęła msza św. w intencji wszystkich zmarłych muzykantów. Potem złożono kwiaty pod pomnikiem dra Tytusa Chałubińskiego i Jana Krzeptowskiego Sabały, a na zakończenie w Bąkowej Zohylinie spotkano się na posiadach i wspólnym muzykowaniu.

zdj. Piotr Korczak
zdj. Piotr Korczak
W spotkaniu wzięło udział ponad sto osób.

Mszę św. w Starym Kościółku odprawił ks. Jan Szwaikowski. - Gromadzi nas dziś przy Chrystusowym ołtarzu pamięć i nuty. Pamięć jest ważna bo bez niej nie ma człowieka, nie ma wspólnoty. Nuty są ważne bo bez nich nie ma życia. I dlatego pamięcią przywołujemy tych, którzy już odeszli ale żyją bo słyszymy nuty, które grali. Prośmy razem w intencji tych, których wspominamy i których słyszymy w nutach – ot choćby Sabałę, Bartusia Obrochtę, Władka Trebunie-Tutkę, Marka Łabunowicza – Maję i wielu wielu innych - przypomniał misjonarz.

W kazaniu powiedział: "Powiem tak – Ameryki nie odkryję i prochu nie wynajdę. Inaczej rzecz się ma w świecie nut. Tam wszystko jest możliwe. I dlatego warto słuchać. Warto także korzystać z mądrości tych, którzy zostali bardziej obdarowani. Bo Bóg w swej mądrości stwarzając nas na swoje podobieństwo obdarzył człowieka bardzo hojnie a niektórych bardziej. Pamiętać mamy, że Bóg wybrał nas przed założeniem świata, zanim się narodziliśmy i troszczy się o nas czyniąc nas swymi dziećmi i dziedzicami. A to zobowiązuje.
A teraz historia – tu z Podhala!
Był taki jeden co nie wierzył, że byliśmy zanim urodziliśmy się na tym świecie. Chodził za swoim wujkiem muzykantem, którego szanował i prosił: Powiedzcie, wytłumaczcie, dajcie mi jakiś dowód. I co się stało? Akurat szli ludzie na Rusinową Polanę do kaplicy. Pomiędzy ludźmi szła dziewczyna, która mogła mieć 12-14 lat. Wujek zawołał ją i zapytał czy umie grać na skrzypcach. Odpowiedziała, że nie, bo nie ma skrzypiec. Wujek wyjął swoje skrzypce a drugie wziął od swojego kolegi , dał dziewczynie i powiedział: ona tu nam zagra nutę, której jeszcze na tym świecie nie słyszała. A wy patrzcie jak ona będzie robić to czego się nigdy nie uczyła. Dziewczyna wzięła skrzypce. Przycisnęła strunę i przejechała smyczkiem – wyszedł ton a. Pociągnęła jeszcze raz. W tym samym momencie wujek pociągnął jako sekund na C-dur. No, co do tego pasuje? Dziewczyna słuchała i myślała. Pociągnęła g. No to co dalej? Można powtórzyć: a i g. Wujek też powtórzył. I dalej jako sekund pociągnął A-dur. Dziewczyna jakoś tak palcami zjechała aż do d. Wujek powtórzył za nią i też zszedł na d. Wyszedł początek nuty. I co dalej? Wujek podjechał do góry od d do a. A dziewczyna zrobiła to samo tylko w oktawie. I już jakby nuta zaczyna wybrzmiewać. I dalej. Wujek jak na początku a, no a dziewczyna myśli chwilę i daje a, a, i g, i dalej A-dur a ona z powrotem do d. Wujek też skończył na d. I wtedy wszyscy podchwycili ton – co wyszło? Krywaniu, Krywaniu wysoki.

I dalej. Inna nuta. Zaczyna sekund i idzie fis, e, de. Struna a zostaje pusta. Trzeba szukać do tego nuty. I jest – oktawę wyżej fis, e, de. A na sekundzie – e, fis, g i to samo powtarza prym tylko że o oktawę wyżej. No i chyba słyszymy – Albo mnie zabiją albo ja kogoś. Po takim doświadczeniu wujek powiedział – dziewczyna ma harmonię w uchu. I kiedy ją gra to się jej przypomina harmonia. Pytanie – skąd ona może ją sobie przypominać skoro jej na tym świecie nie słyszała?
Wniosek jeden – musiała ją słyszeć na tamtym świecie. I to jest dowód na to, że Bóg wybrał nas zanim się narodziliśmy.
A teraz wisienka na torcie!

Wujek stał się po tym sławny. Przyjeżdżali do niego ludzie z różnych stron świata aby uczyć się góralskiej muzyki. Przyjechali do niego nawet z Jamajki. Wujek dał im skrzypce i basy i potem ich uczył i nauczył. No ale stało się nieszczęście. Gdy tamci wracali złapała ich na morzu straszna burza i instrumenty się im potopiły. Zostały im tylko smyczki. I z tego narodziła się murzyńska muzyka. Bo murzyńska muzyka to jest muzyka góralska tylko bez skrzypiec i basów. Oni tylko smyczkami biją do rytmu we wszystko – w drzewo, w bęben, w garnek. No ale nuty wygrać nie mogą bo im się instrumenty potopiły.

Módlmy się o to by nam się instrumenty nie potopiły a nuty radowały serce i chwaliły Boga. Amen.

A tak na koniec – żeby nikt nie zarzucił mi plagiatu – autorem tej historii jest Ks. Józef Tischner. Zajrzyjcie do jego "Filozofii po góralsku". Mogę mu tylko podziękować w swoim i waszym imieniu. Hej!"

opr. s/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
MU ZY KA TA TR21:21, 21 listopada 2016
Ni ma takiej nika
"Bóg jest jak muzyka,
Nigdy nie musisz
Zawsze możesz,
Ale gdy możesz,
Wiesz, że możesz,
Wybierasz i zaczynasz
Rozumiesz."

CI CO MÓWIĄ

Nie lubię góralskiej muzyki
Idźcie na GÓRALSKIE ZWYKI
Gdy gorzałki popróbujesz
Zaraz nóżką przytupujesz

Już Ci widzi się prymista
I sekundant i basista
Czujesz się jak wielki BACA
I już bośkasz przeręcaca

Bo w góralskiej muzyce jest
I życie,i miłość , i śmierć,
Są Tary, potoki i lawina
I nie wiem ,czego tam NI MA

Lecz ten co z chamstwem NASZĄ
MUZYKĘ zestawia
TO ZAMAWIA
TRZY NUTY
-DOOO
SOL
MI
TEMU
NIEKTÓRE
CEPRÓW HORDY
MAJĄ OBITE MORDY
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas