Konferencja naukowa "Mukowiscydoza - diagnoza i terapia" - podhale24.pl
Piątek, 19 lipca
Imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława
Szczawnica
Clouds
16°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
17°
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
16°
Wiatr: 3.636 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.996 km/h Wilgotność: 82 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
25.11.2016, 15:19 | czytano: 2768

Konferencja naukowa "Mukowiscydoza - diagnoza i terapia"

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa gościła uczestników konferencji naukowej poświęconej mukowiscydozie.

Współorganizatorami wydarzenia był Instytut Nauk o Zdrowiu PPWSZ w Nowym Targu oraz Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. Konferencję, zorganizowaną w ramach VIII Europejskiego Tygodnia Świadomości Mukowiscydozy, honorowym patronatem objęli JM Rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu prof. nadzw. dr hab. Stanisław Gulak oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą Jacek Juszczyński.

Rektor Stanisław Gulak otwierając konferencję odniósł się do problematyki leczenia mukowiscydozy z punktu widzenia etyka, podkreślając iż jedynym sposobem przedłużenia życia chorego jest niejednokrotnie przeszczep płuc.

Program konferencji obejmował szerokie spektrum zagadnień od rozpoznania choroby, poprzez pielęgnację i fizjoterapię chorych, aż po transplantację płuc. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się specjaliści, którzy na co dzień pracują i zajmują się chorymi na tę podstępną chorobę o podłożu genetycznym. Szczególną uwagę prelegenci przykładali do kwestii wczesnej diagnozy cystic fibrosis, opartej o badania przesiewowe noworodków, zaleceniom dla pacjentów, rodzin i personelu medycznego,a także metodom leczenia oraz rehabilitacji chorych. Konferencję zakończył pokaz filmu pt. Życie z M, przedstawiający codzienne zmagania z tym nieuleczalnym schorzeniem.

W konferencji, oprócz ponad trzystu studentów i wykładowców Instytutu Nauk o Zdrowiu, wzięli również udział mieszkańcy naszego regionu, zainteresowani pogłębieniem wiedzy na temat mukowiscydozy. Kontakt studentów z ekspertami w zakresie leczenia i rehabilitacji chorych na mukowiscydozę pomoże im z pewnością nie tylko zdobyć wiedzę na temat tej ciężkiej choroby, lecz także zyskać świadomość trudności i powikłań w jej leczeniu.

Mukowiscydoza to ciężka ogólnoustrojowa choroba o podłożu genetycznym. Źródłem choroby jest mutacja genu, który odpowiada miedzy innymi za syntezę błonowego kanału chlorkowego CFTR. Organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe, a przede wszystkim w układzie oddechowym i pokarmowym. Mukowiscydoza największe spustoszenie czyni w płucach chorego, prowadząc z czasem do ich całkowitej niewydolności. W konsekwencji jedyną szansą na przedłużenie życia staje się przeszczep płuc. Mukowiscydoza jak dotąd jest chorobą nieuleczalną, ale wczesna diagnoza, badania kontrolne, odpowiednie systematyczne leczenie rehabilitacja oraz szybki rozwój medycyny dają szansę na dłuższe i lepsze życie chorych.

Oprac. DPWiMKZ
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas