Piątek, 07 maj 2021, Imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy
Nowy Targ i okolice
Clouds
11°
Wiatr: 24.084 km/h Wilgotność: 66
Clouds
10°
Wiatr: 24.084 km/h Wilgotność: 66
Clouds
11°
Wiatr: 24.084 km/h Wilgotność: 66
Clouds
14°
Wiatr: 35.172 km/h Wilgotność: 62
Clouds
12°
Wiatr: 12.06 km/h Wilgotność: 68
Clouds
11°
Wiatr: 24.084 km/h Wilgotność: 66
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
06.12.2016, 14:00 | czytano: 1934

"Pamięć o nich ginie pomału" - inscenizacja dramatu Stanisława Apostoła

10 grudnia o godz. 18.00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu odbędzie się inscenizacja dramatu Stanisława Apostoła „Pamięć o nich ginie pomału – czyli rzecz o Konfederacji Tatrzańskiej”.

Treść sztuki dotyczy najistotniejszych dla społeczności góralskiej zagadnień, to jest honoru i tożsamości kulturowej Górali. Okres okupacji niemieckiej był trudnym ale i chwalebnym okresem próby dla całej góralszczyzny. Zdrada garstki góralskich karierowiczów została odkupiona krwią i męczeństwem wielu górali patriotów, a społeczność góralska odrzuciła bałamutne opowieści o germańskim pochodzeniu Górali. Wielka w tym zasługa Konfederacji Tatrzańskiej, która mimo pozornej klęski osiąga zamierzony cel – idea Goralenvolku upada.

Przesłaniem dramatu jest przypomnienie tamtych bohaterskich chwil dla uwiarygodnienia Góralszczyzny. Bo, żeby być wiarygodnym nie można być tylko nieskazitelnie prawym. Każdy ma swoje wady, ale cała rzecz polega na tym, żeby umieć je zwalczać. Konfederacja Tatrzańska była takim środkiem zaradczym na przejściowe problemy góralszczyzny i zadanie swoje spełniła. Uważa się, ze Góral jest zaradny. Konfederacja Tatrzańska udowodniła, że i góralszczyzna jako całość jest zaradna. A to jest powód do dumy i chwały.

Pomimo powagi tematu, sztuka napisana jest bez patosu, z humorem, a konfederaci to ludzie z krwi i kości, którzy przez swoją normalność, stają się nam jeszcze bardziej bliscy.

Również dla nas , członków Związku Podhalan sprawa Konfederacji jest ważna, bo przecież jedną z jej założycieli była Jadwiga Apostoł , której za swój życiowy dorobek nadano tytuł Honorowego Członka Związku Podhalan, była również członkiem naszego, nowotarskiego oddziału. Naszym moralnym obowiązkiem jest czcić pamięć bohaterów.
Serdecznie zapraszam w imieniu Zarządu Głównego Związku Podhalan W Polsce, aktorów – amatorów, Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu jako współorganizatora i naszego Oddziału.

Wojtek Groń, prezes oddziału Związku Podhalan w Nowym Targu, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
Jolanta08:45, 12 grudnia 2016
Ile razy to będzie pokazywane.? przecież tego Apostoła wszędzie pełno. On strasznie męczący jest
szuser15:34, 6 grudnia 2016
cytat ."...Konfederacja Tatrzańska była takim środkiem zaradczym na przejściowe problemy góralszczyzny ..."
...
O co to chodzi? Goralenvolk?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij