Promocja monografii Białego Dunajca "Od generała Galicy do Trebuniów-Tutków" (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 19 marca
Imieniny: Józefa, Bogdana, Laili
Czarny Dunajec
Clouds
-3°
Wiatr: 4.464 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
-3°
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
-3°
Wiatr: 3.744 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
-2°
Wiatr: 2.124 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
-0°
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
-2°
Wiatr: 6.264 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
72 %
Nowy Targ
24 %
Zakopane
60 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 36 | 72 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
20.01.2017, 15:12 | czytano: 2526

Promocja monografii Białego Dunajca "Od generała Galicy do Trebuniów-Tutków" (zdjęcia)

Za nami wyjątkowe spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu; spotkanie, które miało dwie części – zamknięcie wystawy z cyklu „Białodunajeckie Spotkania ze Sztuką” oraz kolejną promocję wydanej ostatnio historii Białego Dunajca. Wspólnym mianownikiem obydwu wydarzeń była postać Władysława Trebuni-Tutki, którego czwarta rocznica śmierci minęła niedawno.

Wystawa była swego rodzaju hołdem oddanym temu wybitnemu artyście malarzowi i muzykantowi przez jego przyjaciół - twórców zakopiańskich. Swoje prace prezentowali Dorota Bąk, Antoni Grabowski, Jerzy Jędrysiak, Krzysztof Jędrzejowski, Małgorzata Kowalczyk, Władysław Pawlik, Helena Sułkowska-Pawlik, Arkadiusz Waloch, Ireneusz Wrzesień, a także córka Władysława Trebuni-Tutki – Anna Trebunia-Wyrostek. Oprócz własnych dzieł pokazali również obrazy ś.p. Władysława otrzymane od niego – przede wszystkim portrety.

Władysław Trebunia-Tutka pojawia się też wielokrotnie na kartach monografii Białego Dunajca, zresztą już w samym jej podtytule – „Od gen. Galicy do Trebuniów-Tutków” jest odniesienie do słynnej muzykującej rodziny. Jego osobie poświęcony jest jeden z najładniejszych rozdziałów naszej książki – „Platoniczne regle kolorów i nut”.

Spotkanie było okazją do wspomnień, wsłuchiwania się w muzykę (zaszczyciła nas swoją obecnością rodzinna muzyka Trebuniów-Tutków złożona z dzieci i wnuków Władysława). Mieliśmy też szansę, by podziękować osobom, które przyczyniły się do powstania monografii poprzez przekazania rodzinnych pamiątek, zdjęć, dokumentów, czy udzielenie relacji. Jej autor, Paweł Chojnacki, opowiedział o kulisach powstawania książki, a po dwóch godzinach rozmów i muzyki Tutków, które minęły nie wiadomo kiedy, ustawiła się do niego kolejka po autograf na egzemplarzu monografii (wciąż można ją jeszcze zakupić w naszym ośrodku, a już niebawem w podhalańskich księgraniach).

Tekst Bartłomiej Kudasik, zdjęcia Krzysztof Jarosz
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas