„Męskie malowanie” - podhale24.pl
Piątek, 01 marca
Imieniny: Antoniego, Radosława, Albina
Nowy Targ
Clouds
10°
Wiatr: 4.14 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
10°
Wiatr: 3.384 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
10°
Wiatr: 6.336 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
11°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
13°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 69 %
Jakość powietrza
158 %
Nowy Targ
110 %
Zakopane
180 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Umiarkowana
PM 10: 79 | 158 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 55 | 110 %
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
PM 10: 90 | 180 %
02.02.2017, 11:00 | czytano: 2583

„Męskie malowanie”

ZAKOPANE. W piątek 3 lutego o godz.17 w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego odbędzie się wernisaż wystawy „ Męskie malowanie”. Na wystawie zostanie zaprezentowana twórczość plastyczna - malarstwo, grafika, rysunek - czterech uznanych artystów, których twórczość zazwyczaj kojarzona jest z inną dyscypliną sztuki niż sztuki wizualne.

Do udziału w autorskim projekcie Miejskiej Galerii Sztuki, zaproszonych zostało czterech wybitnych polskich muzyków, którzy z powodzeniem zajmują się - lub też zajmowali, w tym gronie jest nieżyjący Władysław Trebunia Tutka - twórczością plastyczną.

Ich nazwiska mówią same za siebie:

Tomasz Budzyński – urodził się w 1962 roku. Wokalista, kompozytor, poeta, malarz. W latach 1982 – 84 wokalista kultowego zespołu Siekiera. W 1985 roku wraz z Robertem Brylewskim i filozofem Sławomirem Gołaszewskim założył zespół Armia, w którym jest wokalistą do dziś. Występuje też w zespołach Rimbaud, Trupia czaszka i 2Tm2,3. Ma w swoim dorobku ponad 20 płyt, w tym trzy albumy solowe. Uprawia malarstwo i grafikę. Miał kilkanaście indywidualnych wystaw w całej Polsce. Obrazy Tomasza Budzyńskiego znajdują się na wielu okładkach płyt, a także książek. W 2011 roku zadebiutował jako reżyser oraz pisarz. Książka pt. „Soul Side Story” to literacka i poetycka autobiografia. Pełnometrażowy film „Podróż na Wschód” miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Nowe Horyzonty” we Wrocławiu. W kwietniu 2016 ukazała się najnowsza książka pt. „Miłość”. Tomasz Budzyński został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego, brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Tomasza Budzyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jan Kanty Pawluśkiewicz – kompozytor muzyki teatralnej, filmowej i kabaretowej, twórca monumentalnych dzieł oratoryjno–kantatowych – twierdzi, że maluje od zawsze. To przez młodzieńcze umiłowanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem, grafiką i rzeźbą. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę. Po raz pierwszy swoje obrazy wystawił w 1999 r. w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował wiele serii obrazów, rysunków i grafik. Kreuje w nich wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny. Swoje obrazy Jan Kanty Pawluśkiewicz maluje hinduskimi żelami rysunkowymi, będącymi technologiczną nowinką wśród malarskich materiałów. „Żel mnie fascynuje – wyznaje Jan Kanty Pawluśkiewicz – korzystam z fajerwerków żelu. On się błyszczy, przeskakuje, rozlewa, stwarza wrażenie trójwymiarowości. To rodzaj nadrealistycznych kreacji, przeżyć, snów, nadziei i obaw. To świat prawdziwy, ale wizja rozmyta w nierealny sen”.

Jacek Staniszewski - urodził się 1957 roku. Studia na wydziale grafiki użytkowej ASP w Gdańsku w latach 1977-84. Obecnie, mając stopień dr. hab., prowadzi autorską Pracownię Propagandy Społecznej na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku. Brał udział w 67 wystawach grupowych oraz 31 indywidualnych w Polsce i na świecie. Laureat licznych nagród. W latach 1986-2016 autor projektów przeszło 500 plakatów do wystaw, spektakli teatralnych i koncertów. Projekty szaty graficznej płyt m.in. Leszek Możdżeń, Bielizna, Apteka, Ego, Blenders, Ścianka, Centrala. W 1998 roku na 100 billboardach w Warszawie prezentowane były 3 autorskie projekty z cyklu: „Wild Life Is Us – Dzikie Życie to My”. Autor Drogi Krzyżowej wykonanej na zamówienie Zakonu Kamilianów w Warszawie. Prace w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego (oddział Sztuki Współczesnej) w Gdańsku, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Autor kostiumów i scenografii do sztuki „Operetka”. W. Gombrowicza granej w Teatrze im. St. I. Witkiewicza, Zakopane 2016.

Władysław Trebunia Tutka – urodził się w 1942, zmarł w 2012 roku. Studia na Wziale Tkaniny ASP w Krakowie w latach 1963-68. Zajmował się malarstwem sztalugowym, malarstwem ściennym, projektowaniem tkanin unikatowych, projektowaniem witraży, grafiką książkową oraz malarstwem na szkle. Brał udział w 40 wystawach zbiorowych i 30 indywidualnych. Prezentował swoje prace w Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Szwecji, Hiszpanii, Rosji, Kanadzie i USA. Podhalański muzykant, członek zespołów regionalnych, m.in. „Zespołu Regionalnego im. Klimka Bachledy”, „Skalni”, „Harnasie”, „Białodunajcanie”, wieloletni instruktor grupy podhalańskiej „Małego Podhala”, nauczyciel kolejnych pokoleń muzykantów. Założyciel rodzinnego zespołu, który przeszedł ewolucję od kapeli góralskiej po grupę koncertująca na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany m.in. w 2008 roku srebrnym medalem Gloria Artis Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacje dla zwiedzających:
Wystawa „Męskie malowanie“
Zakopiańskie Centrum Kultury
Miejska Galeria Sztuki
im. Wł. hr. Zamoyskiego
ul. Krupówki 41
34-500 Zakopane

Prezentacja:
3 lutego 2017 – 19 marca 2017
czynne: wt. – pt. 10.00 – 18.00
sb. – nd. 10.00 – 16.00

Wstęp wolny.
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas