Wiosenne przebudzenie żab w Tatrach - podhale24.pl
Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 6.876 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 6.372 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 6.372 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
50 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
03.04.2017, 12:28 | czytano: 2540

Wiosenne przebudzenie żab w Tatrach

W Tatrach rozpoczął się właśnie sezon godowy płazów. Żaby trawne dość licznie pojawiły się w Ośrodku Czynnej Ochrony Płazów i Gadów w Jaszczurówce. Zimowy sen zakończyły kilka dni wcześniej niż w ubiegłym roku.

Fot. Łukasz Janczy
Fot. Łukasz Janczy
Przecinająca Jaszczurówkę i wylot Doliny Olczyskiej Droga Oswalda Balzera znajduje się na linii wiosennej migracji płazów i stwarza dla nich śmiertelne zagrożenie. Przyrodnicy jak co roku zabezpieczyli specjalnymi płotkami i siatkami – są to tzw. zabezpieczenia herpetologiczne – pobocza drogi u wylotu doliny. Dzięki temu żaby odurzone miłosnymi uniesieniem nie będą wpadać pod koła samochodów. W korycie Potoku Olczyskiego ułożono kamienne rampy ułatwiające płazom dotarcie na miejsce godów. Okolica monitorowana jest kilka razy dziennie przez parkowców i okolicznych mieszkańców, a pary, które koniecznie muszą pokonać ruchliwą jezdnię, przenoszone są na drugą stronę. Jak co roku TPN apeluje do wszystkich kierowców o ostrożną jazdę w rejonach wędrówek żab, zwłaszcza w okolicy mostków i miejsc podmokłych.


Fot. Michał Walkosz

Żaba trawna to najczęściej spotykany gatunek płazów żyjących w Tatrach. Jest objęta ochroną gatunkową. Co roku po zimowej hibernacji osobniki łączą się w pary, w tzw. ampleksusie, czyli miłosnym uścisku, podczas którego samica niesie samca (mocno uchwyconego przednimi i tylnymi łapami) na grzbiecie. Ampleksus może trwać do kilku godzin i jest niezbędny do skutecznego złożenia i zapłodnienia skrzeku. Zdarza się, że samice, które nie znalazły jeszcze partnera, próbują zrzucić go z konkurentki i w ten sposób go przejąć. Bywa też, że samica niesie na plecach kilka samców. Skrzek składany jest w płytkich stojących wodach, często również w kałużach. Po zakończonych godach, które mogą trwać do czerwca, żaby opuszczają zbiorniki wodne i przenoszą się na suchy ląd, gdzie samotnie żerują. Ich pokarm stanowią głównie owady, dżdżownice, pająki, ślimaki.

Źródło: TPN, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas