Kapliczki. Szlakiem Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka - podhale24.pl
Czwartek, 02 maja
Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola
Szczawnica
Clouds
13°
Wiatr: 6.3 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.284 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
13°
Wiatr: 8.028 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
14°
Wiatr: 7.704 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
11°
Wiatr: 7.776 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 8.604 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
68 %
Nowy Targ
30 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
16.04.2017, 09:47 | czytano: 1728

Kapliczki. Szlakiem Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka

ZAKOPANE. Od 21 kwietnia Muzeum Tatrzańskie zaprasza na wystawę pokonkursową pt. ”Kapliczki. Szlakiem Wojciecha Kułacha – Wawrzyńcoka”. Wszystkich laureatów, instruktorów, rodziców i opiekunów organizator konkursu zaprasza o godz. 14 na otwarcie połączone z rozdaniem atrakcyjnych nagród książkowych.

Wystawa jest pokłosiem dorocznego konkursu plastycznego z cyklu „Zabytki architektury Zakopanego i Podhala” dla dzieci i młodzieży, organizowanego przez Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami we współpracy z Muzeum Tatrzańskim. W tym roku do grona współorganizatorów dołączyła Gmina Biały Dunajec, Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej oraz Szkoła Podstawowa im. Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka w Gliczarowie Dolnym.

Chciano w ten sposób podkreślić i uczcić 205 rocznicę jego urodzin i 120 śmierci genialnego, podhalańskiego artysty – samouka Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka z Gliczarowa, który z powodu swej wszechstronności uzyskał nawet przydomek : Leonarda da Vinci z Gliczarowa.

Jego przepiękne prace inspirowane barokiem, rozsiane są po całym Podhalu w postaci kapliczek i figur przydrożnych oraz wyposażenia miejscowych kościołów. Jego rzeźby przepojone są przejmującą prawdą o Bogu i człowieku, w chwilach radości, smutku i cierpieniu. Muzeum Tatrzańskie jest w posiadaniu siedmiu jego niezwykłych prac: medalionu odlanego z żeliwa z popiersiem arcyksięcia Franciszka Karola Habsburga, strzelby kapiszonowej z rękojeścią zdobioną postacią smoka, głowy dziadka ciesielskiego o archaicznych, barokowych rysach, laski z rzeźbioną rękojeścią , stołka, łyżnika i wiejacki do przesiewania zboża dekorowanych motywami akantu. Reprezentują one bogaty wachlarz zdolności i talentu artysty.

W 2007 r. Gmina Biały Dunajec utworzyła Szlak Architektury Wojciecha Kułacha - Wawrzyńcoka” promujący tę postać i jego dzieło. http://www.gokbialydunajec.pl/szlak-wojciecha-kulacha-wawrzyncoka/o-szlaku, Możemy tam przeczytać:
„Wojciech Kułach Wawrzyńcok (ur. 1812 w Gliczarowie Dolnym, zm. 1897) to najbardziej znany z podhalańskich rzeźbiarzy ludowych. Ten niezwykle wszechstronny artysta zajmował się nie tylko rzeźbą w drewnie, ale i w kamieniu, co było znacznie rzadsze na Podhalu. Ponadto jego zainteresowania obejmowały także meblarstwo i rusznikarstwo (wykonywał inkrustowane strzelby). W młodości na piechotę dotarł do Rzymu, gdzie ogromne wrażenie wywarła na nim włoska sztuka i architektura. Barokowe formy, przetworzone w niezwykły sposób przez tego wybitnego samouka można dostrzec w wielu jego pracach. Jego najbardziej znane dzieła to 3 ołtarze w Starym Kościółku p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem przy ul. Kościeliskiej”.

Wiele jego kapliczek, krzyży, świątków do dziś można podziwiać w podhalańskich miejscowościach m.in.: Gliczarowie Dolnym i Górnym, Białym Dunajcu, Bukowinie Tatrzańskiej, Białce Tatrzańskiej, Groniu, Jurgowie, Szaflarach i Ludźmierzu. 

Na tegoroczny konkurs nadesłano ponad 240 prac z placówek dydaktycznych z całego Podhala. Prace oceniane były w pięciu kategoriach plastycznych: rzeźba w drewnie, ceramika, malarstwo na szkle, malarstwo na papierze, rysunek i w czterech przedziałach wiekowych: do 7 lat, 8-11 lat, 12-15 lat i powyżej 15 lat. Siedmioosobowa komisja reprezentująca przedstawicieli organizatorów i współorganizatorów konkursu oraz sponsorów: Starostwa Tatrzańskiego i Urzędu Miasta Zakopane w składzie: Anna Król – Józaga, Joanna Staszak, Anna Kozak, Agata Nowakowska-Wolak, Urszula Suchorab, Krzysztof Jędrzejowski oraz praprawnuczka Wojciecha Kułacha - Bogumiła Kułach - przedstawicielka pomysłodawców tej edycji konkursu z Gminy Biały Dunajec, wyłoniła laureatów.

O godz. 16:00 w Starym Kościółku odbędzie się msza święta połączona z poświęceniem i odsłonięciem tablicy upamiętniającej postać i najważniejsze dzieło Wojciecha Kułacha - Wawrzyńcoka w najstarszej świątyni zakopiańskiej.

W imieniu organizatora - Agata Nowakowska-Wolak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas