Rocznica Akcji Wisła w Muzeum Pienińskim (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 6.588 km/h Wilgotność: 92 %
Clear
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 6.624 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 8.748 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
02.07.2017, 11:22 | czytano: 2318

Rocznica Akcji Wisła w Muzeum Pienińskim (zdjęcia)

W tym roku mija 70 lat od sławetnej Akcji Wisła, po której mieszkańcy wsi Jaworki, Szlachtowa, Biała i Czarna Woda narodowości rusińskiej i religii greckokatolickiej, zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojcowizny. Z okazji rocznicy na terenie przy Muzeum Pienińskim w Szlachtowej została otwarta plenerowa wystawa "OPUSZCZONE - RATOWANE- greckokatolickie zespoły cerkiewne południowo-wschodniej Polski” w 70. rocznicę Akcji Wisła.

Na spotkanie zaprosiła kustosz Muzeum Barbara Węglarz, która przywitała wszystkich gości, a wśród nich m.in. wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej Łucję Rak, sekretarza Miasta i Gminy Szczawnica Tomasza Ciesielkę, kierownik Zespołu regionalnego im. Jana Malinowskiego Anielę Krupczyńską, dyrektor szlachtowskiej Szkoły Podstawowej Beatę Kowalską oraz autorkę scenariusza i projektu wystawy dr Monikę Rzepiejewską. Dr Rzepiejewska zrealizowała ekspozycję w ramach tematu badawczego "Studium naukowo-badawcze nad polskim pejzażem kulturowym", prowadzonego na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którego jest adiunktem. Autorka wystawy podczas jej wernisażu opowiedziała o swoim projekcie. To już piąta odsłona wystawy, poruszająca problem cerkwi znajdujących się na terenie historycznej greckokatolickiej eparchii przemyskiej w obecnych granicach Polski, które w wyniku powojennych przesiedleń ludności łemkowskiej utraciły swoich gospodarzy. Z około 650 cerkwi istniejących na tym terenie w 1945 roku pozostało dziś około 350. Tylko nieliczne pełnią swoją pierwotną funkcję, gromadząc grekokatolików. Wiele z nich służy jako kościoły, w tym dwie cerkwie z dawnej Rusi Szlachtowskiej - w Jaworkach i w Szlachtowej, kilka świątyń gromadzi wyznawców prawosławia, niektóre pełnią świeckie funkcje.

Wystawa prezentuje 30 cerkwi. Wiele z nich, nieużytkowanych od lat, jest w coraz gorszym stanie, a ich los jest niepewny. Pokazuje również cerkwie, które – po latach popadania w ruinę – uratowano dzięki inicjatywom kościelnym, samorządowym czy społecznym. Celem wystawy jest wskazania na potrzebę ochrony świątyń będą-cych bezcennymi reliktami krajobrazu kulturowego na tym terenie.

Dr Monika Rzepiejewska podziękowała wszystkim, którzy pomogli jej w przygotowaniu zdjęć, treści opisów cerkwi oraz technicznym umieszczeniu wystawy, w tym szczególnie kustosz Barbarze Węglarz i pracownikom Muzeum Pienińskiego.

Reklama


Druga część spotkania w Muzeum odbyła się już w środku budynku i był nią wykład Barbary Węglarz pt. „Akcja Wisła na terenie Rusi Szlachtowskiej”. Kustosz Węglarz wprowadziła w tematykę obecności mniejszości łemkowskiej w przyległych do Szczawnicy wsiach, która napłynęły na te tereny wraz z osadnictwem wołosko – ruskim w XIV – XV wieku. Skupiła się na sytuacji ludności Rusińskiej w czasach II wojny światowej. W wyniku współpracy, jaką Ukraińcy reprezentowani przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) podjęli z Niemcami, ludność ukraińska mogła korzystać z szerokich przywilejów. Te same uprawnienia miała ludność łemkowska, która przyjęła kenkarty ukraińskie. Wraz końcem II wojny światowej rozpoczął się największy exo-dus w dziejach Łemków. 9 września 1944 roku podpisano układ między Polską (reprezentowaną przez PKWN) a Ukraińską SRR o wzajemnej wymianie ludności. Według ustaleń Rejonowego Przedstawicielstwa Rządu Tym-czasowego RP do spraw Ewakuacji liczba ludności pochodzenia ukraińskiego w powiecie Nowy Targ, obejmującym tylko Ruś Szlachtowską, wynosiła 2246 osób. Przesiedleniem objęto całą ludność ukraińską (wszystkich, którzy przyjęli kenkarty ukraińskie) z wyłączeniem mieszanych rodzin polsko - łemkowskich i osób uznanych za Polaków. Na rzecz wyjazdów zakrojono szeroko pojętą propagandę. W wyniku tej akcji zde-cydowana większość Rusinów opowiedziała się za wyjazdem do ZSRR. Wyjechało wówczas, w 1945 roku, 83% wszystkich Rusinów. W maju 1946 roku postanowiono wysiedlić przy pomocy wojska tych, co do których za-chodziło podejrzenie, że współpracują lub sympatyzują z ukraińskim podziemiem (UPA). Mimo, iż dotyczyło to terenów południowo – wschodniej Polski, działaniami tymi objęto także Ruś Szlachtowską. Przygotowana przez starostę w Nowym Targu lista obejmowała 370 nazwisk z Jaworek, Szlachtowej, Białej i Czarnej Wody. Akcję starano się przeprowadzić pomiędzy 13 a 25 maja. Zakończyła się niepowodzeniem.

W 1947 roku rozpoczęto na całej Łemkowszczyźnie akcję o kryptonimie Wisła. W powiecie nowotarskim trwała ona do 1950 roku, a w jej wyniku wysiedlono wszystkich Rusinów. Ogółem z Rusi Szlachtowskiej przesiedlono 2246 osób, w tym do ZSRR 1857 osób a na tereny dawnych województw wrocławskiego, koszalińskiego i szczecińskiego – 389. Parafie greckokatolickie w Szlachtowej i Jaworkach przestały istnieć.

Barbara Węglarz przybliżając zebranym te trudne dzieje ludności łemkowskiej zamieszkującej tereny sąsiadujące ze Szczawnicą cytowała dokumenty z czasów II wojny światowej i powojennych, opierała się na zapisach pochodzących z Kroniki Szkoły Podstawowej w Szlachtowej oraz wspomnieniach Rusinów, którzy po okresie odwilży, powrócili na tereny swej ojcowizny. Wykład był niezmiernie ciekawy. Poruszał historię całkiem poprawnego współistnienia obok siebie dwóch różnych narodowości, tak tragicznie poróżnionych w okresie wojny i wywołał u słuchaczy lawinę pytań, na które cierpliwie i wyczerpująco odpowiadała kustosz Barbara Weglarz.

Wystawę będzie można oglądać do końca wakacji.

Alina Lelito, zdj. Joanna Dziubińska
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas