Premiera w Witkacym - podhale24.pl
Poniedziałek, 02 października
Imieniny: Teofila, Dionizego, Trofima
Zakopane
Clouds
18°
Wiatr: 3.42 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
18°
Wiatr: 3.636 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
18°
Wiatr: 2.808 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
19°
Wiatr: 2.232 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
18°
Wiatr: 0.324 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
17°
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 76 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
10 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
30.07.2017, 14:27 | czytano: 2754

Premiera w Witkacym

ZAKOPANE. Zespół Teatru Witkacego przygotował kolejny spektakl zatytułowany "Dom widzących ducha", na podstawie "Spalonej Powieści" Jakowa Gołosowkera. W spektaklu wykorzystano fragmenty "Boskiej Komedii" Dantego Alighieri.

zdj. Regina Korczak - Watycha
zdj. Regina Korczak - Watycha
"Jedynie złem można zniszczyć zło". Bohaterowie spektaklu umieszczeni w przestrzeni szpitala psychiatrycznego, złożonego z ludzi sztuki zgłębiają tę tezę. Zepchnięci na margines, już niepotrzebni, niewygodni, których nowa rzeczywistość uznała za zbędnych, szukają odpowiedzi wobec swojego nieusprawiedliwionego życia.

„Jurodom” (bo taką nazwę nosi szpital) jest autonomiczną republiką, w zniewolonym i chorym społeczeństwie. Dopiero z perspektywy tego szpitala widać zdegenerowany świat. Pacjenci poprzez wyobraźnię wskrzeszają "Spaloną powieść" jednego z nich. Treść utworu opowiada o trzech nocach paschalnych, w trakcie których Isus podróżuje po bolszewickiej Moskwie. Dopiero ta próba przywołania opowieści ukazuje stopień upadku nie tylko duchowości, ale i człowieczeństwa. Człowiek to zwierzę. Interesujące zwierzę. Zwierzę, które chętnie poluje na inne zwierzę, a gdyby mogło to zapolowałoby nawet na samego siebie.

Wczoraj zaprezentowano spektakl po raz pierwszy. Dziś - na Scenie Witkacego kolejny pokaz.

Scenariusz i reżyseria: Agata Biziuk
asystent reżysera: Andrzej Bienias
Konsultacja: Henryk Paprocki
Muzyka: Piotr Klimek
Scenografia: Katarzyna Pielużek
reżyseria światła: Monika Sidor

Występują: Ada Jerzmanowska, Agnieszka Michalak, Jaga Siemaszko, Andrzej Bienias, Piotr Łakomik, Marek Wrona, Krzysztof Wnuk, Jacek Zięba-Jasiński.

Muzyka na żywo: Jerzy Chruściński, Jacek Hołubowski, Bogusław Zięba

opr. rkw
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas