Dworek w Sieniawie zostanie odrestaurowany - podhale24.pl
Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona, Prospera
Jabłonka
Clouds
12°
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
12°
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.636 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
19°
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
16°
Wiatr: 6.516 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
16 %
Nowy Targ
26 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
24.09.2017, 12:38 | czytano: 6514

Dworek w Sieniawie zostanie odrestaurowany

W niedzielę 1 października odbędzie się uroczyste rozpoczęcie prac budowlanych i konserwatorskich w dworku w Sieniawie. "Zapraszamy wszystkich miłośników starych dworków polskich, piękna i historii na uczestnictwo w Dniu Otwartym dworu w Sieniawie" - czytamy w przesłanym zaproszeniu.

zdj. FB Dworek w Sieniawie
zdj. FB Dworek w Sieniawie
Dwór w Sieniawie jest jednym z nielicznych unikalnych obiektów zabytkowych znajdujących się na Podhalu z XVII wieku. Stanowi część zespołu parkowo-dworskiego znajdującego się w pobliżu zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy, wybudowanego w 1740 roku przez właściciela Sieniawy Andrzeja Sędzimira jako kaplica Dworku. Dwór oraz zabudowania gospodarcze powstały na ziemiach należących do sołtysa Sieniawy. Zostały one wykupione w I połowie XVII w. przez dziedzica Raby Wyżnej – Kaspra Sierakowskiego z Bogusław  herbu Ogończyk.

Dworek wzniesiono na niewielkim skrawku ziemi, położonym nad stromym brzegiem Raby. Budynek był murowany z kamienia, dach przykryto gontem.

Sieniawa stała się własnością dziedzica Bogusława Sierakowskiego i jego następców. Kolejnym dziedzicem, zamieszkującym dworek w Sieniawie był Andrzej Sędzimir. Pod koniec XVIII w. Dwór przejął ród Borowskich. W latach 50 XIX w. ziemie dworskie przejął Stefan Wilkoszewski herbu Sariusz.W roku 1885 Dworek w Sieniawie zakupił doktor Jan Zduń (pochodzący z rodu inteligenckiego o chłopskich korzeniach, wywodzącego się z miejscowości Pcim koło Myślenic). Od 1917 r. kolejnym właścicielem dworu została córka Zdunia - Wanda z mężem z Kazimierzem Głowińskiego herbu Godziemba. W 1942 r. do dworu przeprowadziła się Róza Zduninowa i rodzina Głowańskich uciekając przed Niemcami. Wspomagali tam działania polskiej partyzantki, która wielokrotnie znajdowała u nich schronienie. Od początku sierpnia 1944 r. dwór w Sieniawie był miejscem kontaktowym Armii Krajowej w tym I Pułku Strzelców Podhalańskich.

W połowie lutego 1945 r. majątek dworski przeszedł w ręce Skarbu Państwa. W 1946 r. w wyniku przeprowadzonej reformy rolnej, ziemie podzielone zostały pomiędzy pracowników dworskich. W latach 50 w budynku dworu mieściła się szkoła podstawowa. Wiele lat miesiła się tu spółdzielnia „Przełom”. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Nowym Sączu uznał w 1993 r. zespół dworski w Sieniawie za zabytek architektoniczny.

Budynek przez wiele lat ulegał niszczeniu przez brak konserwacji i remontu. Obecny jego stan jest bardzo zły, nienadający się do użytkowania, aby przywrócić mu dawną świetność potrzeba dużych nakładów finansowych jak i zaangażowania sercem wielu osób.Teraz rozpoczęły się prace mające na celu przywrócenie dawnej świetności Kompleksu Parkowo- Dworskiego w Sieniawie. W przesłanym nam zaproszeniu czytamy: "Wszystkie działania mają na celu odtworzenie pierwotnej formy budynku. Odrestaurowanie dworu sprawi, że wraz z kościołem dawną dworską kaplicą stanowić będą jeden z najpiękniejszych obiektów w regionie i staną się atrakcją dla Sieniawy i miejscowości ościennych. Powstał projekt odbudowy dworu wykonany przez architekta Macieja Zubka z Nowego Targu. Wiele wspaniałych osób przyczyniło się do powstania tak ważnego projektu. Nad całością czuwa projektant Alicja Cailleux wielka pasjonatka i wizjonerka, która podjęła się stworzyć wnętrza w dawnym stylu dworkowym i przywrócić im blask i świetność".

materiał nadesłany, opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Sentymentalny19:40, 28 września 2017
Wspaniałe poczynania. Dworek i drewniany kościółek, to piękne miejsca o które trzeba zadbać. Klimat tych miejsc jest niepowtarzalny. Warto by się zająć również i kościółkiem Św. Antoniego, bo tam przecieka dach. Jeżeli tak zostanie, to straty będą ogromne. Może obecny ksiądz proboszcz zainteresowałby tym tematem również konserwatora zabytków.
0
Entuzjasta21:15, 25 września 2017
Bardzo cieszy taka informacja bo o historie i związane z nią miejsca musimy dbać, miejmy nadzieje, że i pałac w Rabie Wyżnej doczeka się remontu
0
O n a11:18, 25 września 2017
Rower Tylko ze w Rabie jak i Sieniawie Dworek i PAłac naleza do osób prywatnych:/
Ale wojt i radni racja nic nie interesują sie;/
0
rower17:48, 24 września 2017
w sieniawie cos robic zaczeli a w rabie pałac sie wali a park to dzungla nie wstyd panie wojcie i panowie radni
0
jo13:11, 24 września 2017
eeeee to gumiok bedzie na dniu otwartym
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas