Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Lecha, Hilarii
Zakopane
Clouds
19°
Wiatr: 6.768 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
19°
Wiatr: 7.776 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
20°
Wiatr: 5.796 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
20°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
23°
Wiatr: 7.344 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
21°
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 80 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Koronawirus
16
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
12
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
14
29.10.2017, 11:40 | czytano: 1825

Janusz Radgowski znów wyrusza w podróż

Na zaproszenie nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu Ewy Garbacz kilkudziesięciu uczniów tejże szkoły miało okazję spotkać się z Januszem Radgowskim – niepełnosprawnym maratończykiem, który pokonuje niesamowicie długie trasy na wózku inwalidzkim.

zdj. Szymon Pyzowski
Pan Janusz pochodzi z Płocka, a tu na Podhale przyjechał na cykl spotkań, w tym z uczniami szkół, aby opowiedzieć im historię swojego życia i zachęcić do pomagania innym, nawet jeśli sami mamy jakieś ograniczenia. Maratończyk uczestniczył już w 2 akcjach „Zdobędę swój Mount Everest”, kiedy przemierzył na wózku trasę z Krakowa do Sopotu.

Rok później przejechał na wózku z Rzymu do Wadowic. W 2016 roku przejechał supermaraton "PACIFIC-ATLANTIC wózkiem aktywnym przez USA”. To pierwszy tego typu wyczyn na skalę światową. Od 2 maja do 27 września 2016 r. pokonał trasę 5007 km z Seattle w stanie Waszyngton do Lewes w stanie Delaware. Ten maraton dedykowany był dwuletniej Zuzi Jędrachowicz z wrodzoną złożoną wadą mózgu, wadą wzroku oraz zmagającą się z padaczką lekooporną.

Teraz Janusz Radgowski przygotowuje się do przejechania na wózku supermaratonu w USA z południa na północ, z Florydy do Filadelfii, o długości ok. 4000 km. Towarzyszyć mu będzie Michał Palluth z Telewizji Podhale, który wszystko będzie relacjonował.

Swoje maratony i pokonywanie kolejnych fizycznych granic Janusz Radgowski dedykuje chorym dzieciom. Zwraca w ten sposób uwagę na ich potrzeby i zdobywa środki na ich leczenie. To niezwykła postawa – sam przecież jest osobą niepełnosprawną, nie ma jednej nogi, porusza się na wózka, jest po przeszczepieniu nerki i niedowidzi na jedno oko. Pomimo tego jest bardzo aktywny, trenuje, angażuje się w różne akcje i pomaga chorym dzieciom. Jak mówi, wszystko co robi zawierza w Bogu i św. Janowi Pawłowi II, który prowadzi go przez życie.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 podczas blisko godzinnego spotkania mieli okazję nie tylko wysłuchać historię życia pana Janusza, opowieści z jego niesamowitych wypraw i maratonów, obejrzeć zdjęcia ale też zadać sporo pytań i dowiedzieć się ciekawych rzeczy.

tekst i zdj. Szymon Pyzowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
RR09:09, 30 października 2017
Brawo DWÓJKA !
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas