Fenomen długowieczności na Podhalu - geny, dieta i środowisko - podhale24.pl
Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Rabka Zdrój
Clouds
10°
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
11°
Wiatr: 8.352 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
11°
Wiatr: 2.484 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
12°
Wiatr: 2.916 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
10°
Wiatr: 8.532 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 63 %
Jakość powietrza
10 %
Nowy Targ
14 %
Zakopane
10 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
20.02.2009, 09:26 | czytano: 1809

Fenomen długowieczności na Podhalu - geny, dieta i środowisko

Dr Dariusz Mucha, pracownik naukowy PPWSZ w Nowym Targu, specjalista od kultury fizycznej i zdrowotnej przeprowadził badania grupy 50 najstarszych mieszkańców Podhala, którzy skończyli co najmniej 85 lat. Wniosek: polscy górale należą do jednych z najdłużej żyjących ludzi na świecie.

Mieszkańcy Podhala często dożywają setki. Długowieczność dziedziczą po swoich rodzicach. Jak pisze polska Gazeta Krakowska - mimo chorób cywilizacyjnych oraz pogarszającego się stanu przyrody, z roku na rok odsetek górali w słusznym wieku rośnie.

Dr Dariusz Mucha z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu wraz z jednym ze swoich studentów przeprowadził badania najstarszych mieszkańców Podhala. - Skonstruowałem model piramidy, której wierzchołkiem jest długowieczność - wyjaśnia Mucha.

Podstawą piramidy jest czynnik genetyczny, bo wśród górali zawsze był duży odsetek ludzi długowiecznych, dlatego przekazują tę cechę swojemu potomstwu. Z badań wynika, że prawie 80 proc. osób, które przeżyły 85 lat, miało również wiekowych przodków. Kolejne elementy to wysiłek fizyczny i odżywianie. Badania dr. Muchy potwierdziły, że można mówić o góralskim menu, w którym przeważają mleko, nabiał, w tym szczególnie sery i ciemne pieczywo.

Mucha przełamał swoimi badaniami też stereotyp o tym, że górale cenią sobie fakt, iż lubią i potrafią dużo wypić. Ci, którzy dożyli co najmniej 85. roku życia, zapewniali, że bardzo stronili od takich używek. To trzecia ściana piramidy. Badani twierdzili, że do kieliszka zaglądali jedynie okazjonalnie. Czwartą ścianą piramidy jest środowisko naturalne. Górale cieszą się, że nawet w dzisiejszych czasach żyją w nieskażonym zanieczyszczeniami otoczeniu. A to z kolei ma wpływ na jakość spożywanych przez nich produktów pochodzenia rolniczego.

Źródło: Polska Gazeta Krakowska
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Krzyś21:48, 1 marca 2009
Przeprowadziłem badanie na mojej 90 letniej Babci i stwierdziłem ze najdłużej żyją Orawianie i to dlatego że lubią taniec. Muszę wygłosić moją pracę w Podhalańskiej.....
hehe17:09, 20 lutego 2009
hehehe swieze powietrze heheheh chyba jak w kotłowni
góralka :)17:04, 20 lutego 2009
Boże ale bzdury!! Jestem absolwentka UJ ( 15 lat temu), dziedziny która miedzy innymi zajmuje się demografią. Oczywiście pracuję w zawodzie, więc moja wiedza nie jest teoretyczna.
Jak można badać tylko 50 - 85 latków. Przecież przy takich badaniach bierze się całą populację - w tym wypadku ludzi np. mieszkających na Podhalu, porównuję np. z cała populacją ludzi mieszkających na Kaszybach i wtedy można co najwyżej stwierdzić iż mieszkańcy Podhala żyją dłużejniż mieszkańcy Kaszub.
"Wniosek: polscy górale należą do jednych z najdłużej żyjących ludzi na świecie" - skąd taki wniosek????? Do czego porównywali wyniki swoich badań??????

Można również przeprowadzić wśród tej grupy np. 80-85 latków badania (ankietę) na temat odżywiania itp.. I po takim badaniu stwierdzić jak się odżywia/odżywiała ta grupa respondentów.
Wniosek z tego nasuwa się jeden, albo dziennikarz, który tworzył ten artykuł nie miał pojęcia co pisze, a dr Mucha nie autoryzował. Inna możliwość to też taka że kolejny raz PPWZ popisało się kadrą i studentami.... Po prostu wstyd!!
gorla14:14, 20 lutego 2009
Panie Krzysiu, a może Pan dokonał bardzie wiarygodniejszych badań. Chociażby na 10 osobowej grupie respondentów
Krzyś13:55, 20 lutego 2009
Bardzo odkrywcza praca, tylko pogratulować odkrycia że jeśli zbada się 50-ciu 85 latków znaczy to że górale żyją dłużej. Odkrycie że geny mają znaczenie w długowieczności jest bardzo innowacyjne, odpowiednie pożywienie i środowisko również bardzo innowacyjne. Wyciąganie wniosków z badania 50 osób to już super innowacyjność.
Niestety nie znam dr M., zazdroszczę jego studentom.
Gratulacje !!! tak trzymać a chwała osnuje Podhalańską uczelnię.
marcia10:55, 20 lutego 2009
To jak to? Mamy to czyste powietrze na Podhalu czy nie? A może te wyziewy kominowe tak konserwują górali. Kto to wie, w przyrodzie nic nie ginie.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas