W Krakowie premiera spektaklu teatralnego o "Ogniu" - podhale24.pl
Piątek, 01 marca
Imieniny: Antoniego, Radosława, Albina
Nowy Targ
Clouds
10°
Wiatr: 2.196 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
10°
Wiatr: 2.484 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
10°
Wiatr: 5.112 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
11°
Wiatr: 3.996 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
Wiatr: 9 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 70 %
Jakość powietrza
156 %
Nowy Targ
90 %
Zakopane
118 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Umiarkowana
PM 10: 78 | 156 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 45 | 90 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 59 | 118 %
03.02.2018, 15:12 | czytano: 2979

W Krakowie premiera spektaklu teatralnego o "Ogniu"

Dziś wieczorem w Krakowie premiera spektaklu "W ogień", w reżyserii Wojciecha Klemma, według tekstu Mateusza Pakuły na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Kanwą spektaklu jest biografia kontrowersyjnego podhalańskiego partyzanta Józefa Kurasia "Ognia".

"Pięcioro aktorów jako chór polskich duchów zawieszonych w purgatorium – przystanku autobusowym. Jak u Kafki postaci czekają na otwarcie wrót sprawiedliwości. I jak u Dantego spalają się swoją historią. Pięciu Kurasi. Pięć duchów. Albo też pięciu autochtonów dziwnego plemienia, które istnieje na tych ziemiach już od ponad 30000 lat. Kuraś biegnie w góry. Dalej i dalej – płonąć, pełen zemsty. Kim jest ten człowiek? I za co niby mamy go czcić?" - czytam w materiałach prasowych spektaklu.

"Punktem wyjścia spektaklu "W Ogień!" jest biografia Józefa Kurasia „Ognia”: bohatera, mordercy, przestępcy, partyzanta i Janosika, a także mit Podhala oraz tekst Mateusza Pakuły" - piszą organizatorzy. "W inscenizacji reżyserowanej przez Wojciecha Klemma, pojawiają się podstawowe pytania dzisiejszej Polski: Czy zawsze trzeba patrzeć w przeszłość? Kogo trzeba czcić i za co? Czy jesteśmy w stanie pozbyć się ciężaru historii i zerwać z siebie tę koszulę Dejaniry, jaką jest polityka historyczna dzisiaj?

"Kuraś jest postacią fascynującą teatralnie - wielowarstwową, wielopoziomową, posiadającą wiele odcieni* - mówi reżyser. *Przez tą złożoność na pewno intryguje pod względem artystycznym. Jako biało- czarny heroiczny rysunek, natychmiast zaczyna tracić swoje walory. Opowiadamy o różnych fazach jego biografii. Staramy się zrozumieć, co za nimi stoi. Znaleźć w labiryncie tropów, opowieści, relacji, jakieś okruszki prawy o człowieku*.

W obsadzie spektaklu występują: Karolina Kazoń, Natalia Strzelecka, Mateusz Janicki, Marcin Kalisz i Wojciech Skibiński. Za stronę muzyczną odpowiada Dominik Strycharski. Spektakl powstał z myślą o pierwszej edycji festiwalu Genius Loci. Premierowe pokazy odbyły się w Zakopanem, 15 i 16 września, na parkingu przy Rondzie Solidarności. Teraz sztuka trafi na deski teatralne. Oficjalna premiera - 3 lutego na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki".

Źródło: MOS Kraków, oprac. r/ zdj. Tomasz Cichocki
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
AK Podhale10:02, 8 lutego 2018
Wicher to ten z piórami .Ciekaw jestem czy jadł rosół po indiańsku?
Nowotarżanin 7717:19, 5 lutego 2018
Do Wicher :

Primo - najpierw weź się człowieku dokształć. Przeczytaj na początek "Almanachy nowotarskie", potem jakieś opracowania historyczne, wspomnienia oficerów 1 psp AK ... potem podyskutujemy, choć nie wiem czy będę miał na to ochotę mówiąc szczerze.

Secundo - w wojsku szanowny oponent był ? Bo to o czym napisałem zrozumie każdy kto kiedykolwiek był żołnierzem i to niekoniecznie w jednostce pierwszorzutowej.

Tertio - zapytaj kogoś ze znajomych w jakich okolicznościach zginął w 1946 jedyny Żyd ocalały z egzekucji na kirkucie w Nowym Targu 30 VIII 1942 (udało mu się stamtąd uciec). A propos - Żyd pisze się z dużej litery w sensie narodowości, przynajmniej tak mnie uczył prof. Bogacz w liceum.

I tyle w tym temacie ...
Wicher13:32, 5 lutego 2018
do Nowotarżanin 77 !

Której komunistycznej rodziny z NT jesteś synem a może wnukiem ? Moze jeszcze napisz że " Ogień " żydów mordował !? :) To takie na czasie !
Nowotarżanin 7715:43, 4 lutego 2018
Mawiano o nim że to "żołnierz". Dla mnie to d... a nie żołnierz. Kto bowiem mając wyznaczoną wartę opuszcza posterunek, zabiera ze sobą kompanów i idzie z nimi na zabawę do wsi ? A jego towarzysze broni (z 1 psp AK) śpią tymczasem w ziemiankach wierząc że są bezpieczni. W dodatku zostawiają za sobą ślady po których Niemcy trafiają na obóz partyzantów. Za coś takiego w czasach pokoju, w okresie mojej służby wojskowej, groziła co najmniej jednostka karna w Orzyszu a najczęściej prokurator wojskowy. A to była przecież wojna.
Bezstronna16:14, 3 lutego 2018
Przy zaostrzonych stosunkach dyplomatycznych z Izraelem ostrożnie z tym mordercą lokalnej społeczności żydowskiej. Krew na rękach "bohatera"
jaga215:27, 3 lutego 2018
Męczennik .... tylko dlaczego tyle lat po wojnie niektórzy wolą milczeć ze strachu. Mam nadzieję że nikt na taką sztukę nie przyjdzie
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas