Pamiętamy o Karłowiczu - obchody rocznicy tragicznej śmierci kompozytora - podhale24.pl
Czwartek, 29 lutego
Imieniny:
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 3.42 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 3.492 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 3.384 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 3.276 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
104 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
96 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 52 | 104 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 48 | 96 %
06.02.2018, 22:02 | czytano: 2560

Pamiętamy o Karłowiczu - obchody rocznicy tragicznej śmierci kompozytora

ZAKOPANE. 7 i 8 lutego br. - po raz trzeci obchodzona będzie rocznica tragicznej śmierci Mieczysława Karłowicza. SkituroweZakopane.pl wspólnie ze Stowarzyszeniem Muzyka na Szczytach organizuje dwudniowe uroczystości ph. Karłowicz 1527 m. n.p.m. Pamiętamy o Karłowiczu!

zdj. organizatora
zdj. organizatora
Mieczysław Karłowicz był postacią wielką zarówno dla polskiej muzyki przełomu XIX i XX wieku jak i dla taternictwa i narciarstwa w Polsce. Po raz pierwszy zawitał w Zakopanem w wieku 13 lat i od tego czasu zaczął coraz częściej odwiedzać Tatry. Jeszcze jako kilkunastolatek zdobył sporo trudnych tatrzańskich szczytów, m.in.: Kominiarski Wierch, Świnicę, Kozi Wierch, Granaty, Rysy, Kościelec, Łomnicę i Mięguszowiecki Szczyt, uważany za najtrudniejszy z tatrzańskich. Nieco mniejsze doświadczenie miał w taternictwie zimowym, ale to do niego należy choćby pierwsze zimowe wejście na Kościelec czy Wołoszyn. Zimą 1907 roku odbył kurs narciarstwa pod okiem Mariusza Zaruskiego. Jako jeden z pionierów narciarstwa w Polsce, narty uważał za udogodnienie w turystyce zimowej. Przez ostatnie dwa lata swojego życia odbył wiele wycieczek narciarskich. Wspólnie z Zaruskim i Kordysem dokonał między innymi pierwszego przejścia na nartach trasy z Hali Gąsienicowej przez przełęcz Liliowe, Zawory i Koprową Przełęcz aż do Szczyrbskiego Plesa. Wspólnie z Zaruskim opracował projekt powstania Ochotniczego Stowarzyszenia zajmującego się ratownictwem górskim, stowarzyszenie powstało jednak dopiero po śmierci kompozytora i funkcjonuje do dziś pod nazwą Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. TOPR został w tym roku partnerem obchodów rocznicy tego tragicznego wypadku.Poprzez Wydarzenie „Pamiętamy o Karłowiczu – Karłowicz 1527 m. n.p.m. organizatorzy pragną nie tylko ocalić twórczość artysty i jego samego od zapomnienia, ale również propagować tematykę bezpieczeństwa w górach. Chcą zwrócić uwagę na to, że w dalszym ciągu jesteśmy narażeni na podobne niebezpieczeństwa w górach. Postęp technologiczny, ale przede wszystkim coraz większa wiedza na temat zagrożeń w górach pozwalają nam to ryzyko minimalizować.

Pierwszy dzień obchodów, 7 lutego to część artystyczna. O godzinie 17:00 w Restauracji Bubuja (Zakopane, ul. T. Kościuszki 18) odbędzie się koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach połączony z wernisażem wystawy fotografii autorstwa Mieczysława Karłowicza.W drugi dzień obchodów rocznicy zorganizowana zostanie wycieczka piesza oraz skitourowa pod Kamień Karłowicza, by tam oddać hołd tragicznie zmarłemu artyście i taternikowi. Wycieczki poprowadzą licencjonowani przewodnicy tatrzańscy: Zofia Bachleda oraz Joanna Stępińska. U stóp Małego Kościelca, podobnie jak co roku - odbędzie się mały happening dla uczczenia pamięci Karłowicza. Wycieczka skitourowa odbędzie się zarówno na nowym jak i na starym sprzęcie nawiązującym do okresu, w którym żył Karłowicz.Wieczorem, o godz. 19:00 zapraszamy do Kina „Miejsce” (ul. Orkana 2) na projekcję filmu Roberta Żurakowskiego i Bartosza Szwasta pt.: „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się…”, a także inne atrakcje.

Postać Piotra Malinowskiego, ratownika tatrzańskiego, taternika i alpinisty, a także naczelnika TOPR idealnie wpisuje się w tematykę tegorocznych obchodów. Była to postać ważna nie tylko dla Zakopanego i Tatr, ale również dla ratownictwa górskiego, rozwoju ski-alpinizmu oraz polskiego alpinizmu. Film świetnie ukazuje Piotra Malinowskiego i to jakim był niezwykle barwnym i ciekawym człowiekiem.

Udział w obchodach jest darmowy, również wstęp na wieczór w Kinie Miejsce jest wolny.

Wydarzeniom patronuje Podhale24. Więcej informacji na stronie FB wydarzenia: https://www.facebook.com/events/391328857990705/

mat. prasowy, opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Korektor23:31, 6 lutego 2018
To o kim w końcu ? Kasprowiczu czy Karłowiczu ?
Uv23:04, 6 lutego 2018
Kasprowicz czy Karłowicz
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas