TPN: Nie wędruj po zmroku - podhale24.pl
Niedziela, 28 kwietnia
Imieniny: Pawła, Walerii, Ludwika
Nowy Targ
Clear
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 89 %
Clear
Wiatr: 3.852 km/h Wilgotność: 91 %
Clear
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
Wiatr: 8.388 km/h Wilgotność: 91 %
Clear
Wiatr: 9.684 km/h Wilgotność: 87 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
27.02.2018, 18:50 | czytano: 7575

TPN: Nie wędruj po zmroku

Od 1 marca do 30 listopada będzie obowiązywał coroczny zakaz poruszania się po Tatrzańskim Parku Narodowym od zmierzchu do świtu.

Fot. TPN
Fot. TPN
"Kiedy myślimy o zwierzętach prowadzących nocny tryb życia, na ogół mamy przed oczami sowy i nietoperze. Tymczasem lista „nocnych” gatunków jest bardzo długa. Są wśród nich też takie, które widujemy w ciągu dnia: większość gryzoni, kuny, gronostaje, łasice, ryjówki, jeże, borsuki, wilki, niedźwiedzie, dziki, sarny i jelenie. Dla gatunków „dziennych”, w tym dla przeważającej części ptaków wróblowatych, noc jest czasem nie tylko odpoczynku, ale także wzmożonej czujności z racji naturalnych zagrożeń (wysoki poziom drapieżnictwa)" - czytamy w komunikacie TPN.

"W tej sytuacji szczególnie ważnym zadaniem Parku jest zapewnienie dziko żyjącym zwierzętom możliwie najlepszej ochrony przed ludźmi zakłócającymi ich spokój. W okresie wczesnowiosennym kwestia ochrony jest tym bardziej istotna, że wiele gatunków zwierząt ma swoje gody, a ciężarne samice przygotowują się do porodu.

W polskich Tatrach istnieje bardzo gęsta sieć szlaków turystycznych (275 km), blisko 96% powierzchni Parku znajduje się nie dalej niż kilometr od szlaku. Biorąc pod uwagę duży ruch na szlakach (do TPN wchodzi ponad 3 mln turystów rocznie), sytuacja zwierząt nie jest komfortowa. Ograniczenie poruszania się nocą obowiązuje od 1 marca do 30 listopada i ma im umożliwić swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania a dziennego odpoczynku. Pamiętajmy, że np. wilki, niedźwiedzie, rysie i lisy w nocy chętnie wędrują szlakami. Świadectwem ich obecności są liczne tropy i odchody, które znajdujemy nad ranem.

Zakaz wędrowania nocą jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziem. Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne, zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny. Według licznych obserwacji z różnych rejonów świata do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie nocą".

Źródło: TPN, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
kosz12:02, 5 marca 2018
No to miśki i wilki będą głodne.
łozbójnik21:20, 4 marca 2018
Rzeczowa argumentacja. Fajnie, że TPN to jedyna instytucja na Podhalu, która konkretnie dba o ochronę przyrody. Gdyby tak wszyscy robili to inne powietrze by tu było. Ciekaw jestem czy niektórzy negatywnie tu komentujący robią na codzień coś pożytecznego dla środowiska czy tylko je zatruwają sobą a zwłaszcza swoją głupotą? Chodzi mi o @ jo i @alik
K.11:26, 1 marca 2018
@jo
Ty czytasz ze zrozumieniem, czy tylko składasz sylaby? Tu chodzi o warunki bytowe gatunków zamieszkujących teren Parku i o bezpieczeństwo turystów. Nie wierzysz? No pewnie, nie ma ciecia na szlaku to można iść.
Co za ludzie..
je12:32, 28 lutego 2018
jo święta racja. Tu będzie chodziło o kasę o nic więcej.
jo22:20, 27 lutego 2018
Urzędasom z tego nieróbstwa już się całkiem w głowach miesza. Kto niby będzie egzekwował ów zakaz? Zatrudnią kogoś, kto będzie wieczorami chodzić i wlepiać spóźnialskim mandaty? (Byłoby to nawet w stylu TPN, bo zapewne w tym wszystkim musi im chodzić o jakąś kasę, jak to zwykle w ich przypadku.) Druga sprawa, nikt o zdrowych zmysłach nie chodzi tam przecież specjalnie na jakieś nocne wycieczki. Tylko ludzie źle ocenią długość jakiejś trasy, czy też swoją kondycję i temu zdarza się niedobitkom wracać po zmroku. Żadne tabuny ludzi to nie są i nigdy nie były... Tak że ten cały zakaz jest absurdalny i śmieszny. Urzędasy z TPN niech poszukają może jeszcze nowych zakazów i nowych dutków...
alik21:25, 27 lutego 2018
A kiedy park zaprzestanie wycinki zdrowych drzew? Zajmie się usuwaniem wiatrołomów?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas