Piątek, 27 listopad 2020, Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody
Jabłonka i okolice
Fog
-2°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 92
Fog
-1°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 92
Fog
-3°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-0°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 81
Clouds
-2°
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 89
Fog
-6°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 92
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zła
Zakopane
Zła
Rabka-Zdrój
Zła
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
05.05.2018, 13:43 | czytano: 1729

XXIX Przegląd Orkiestr Dętych na Orawie i inauguracja Gminnych Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości (zdjęcia)

Fot. Marcin Pieróg

W Jabłonce odbyła się Inauguracja Gminnych Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz XXIX Przegląd Orkiestr Dętych na Orawie.

W kościele Przemienienia Pańskiego w Jabłonce została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny oraz strażaków, sprawowana przez księdza proboszcza Kazimierza Czepiela, dziekana dekanatu orawskiego, księdza Mariana Mieczkowskiego proboszcza parafii katedralnej w Łomży, oraz księdza Stanisława Kozianę. Po mszy św. wójt Antoni Karlak w asyście przewodniczącego Rady Gminy Eugeniusza Moniaka oraz Magdaleny Dziubek i Andrzeja Madeji złożył winiec pod pomnikiem Świętego Jana Pawła II.

Następnie w Orawskim Centrum Kultury otwarto wystawę „Porucznik Wendelin Dziubek”. Licznie przybyła rodzina Wendelina Dziubka z nestorką rodu panią Aleksandrą Achtelik, córką Wendelina Dziubka. Uroczystego otwarcia wystawy, poświęconej temu zasłużonemu Orawianinowi, dokonał wójt i Aleksandra Achtelik, która w imieniu rodziny podziękowała za pamięć i cześć jaką od wielu lat obdarza się jej ojca Wendelina Dziubka. Wendelin Dziubek (ur. 4marca 1897 w Jabłonce, zm. 25 stycznia 1939) to niezwykle ważna dla Orawy postać, nauczyciel, działacz patriotyczny, regionalny i społeczny, w latach 1918–1920 organizator i dowódca Legii Orawskiej.

Następie w sali widowiskowej rozpoczęła się uroczysta akademia z okazji Inauguracja Gminnych Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W czasie uroczystości wystąpiły orkiestry dęte z Zubrzycy Górnej, Lipnicy Małej, Jabłonki i Lipnicy Wielkiej, prezentując utwory patriotyczne i niepodległościowe. Na scenie zatańczyły również mażoretki „Magnesik” z Podwilka.

24 kwietnia br. w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce, w roku obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, odbył się IV Konkurs Pieśni Patriotycznej „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”. W tegorocznej edycji udział wzięło 41 wykonawców, wśród których byli soliści, zespoły oraz chóry. 3 maja w Jabłonce zaprezentowali się laureaci tego konkursu. Widzowie mogli podziwiać interpretacje pieśni patriotycznych następujących młodych artystów: Dominika Prylińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Podwilku, Edyta Limanówka ze Szkoły Podstawowej w Czarnym Dunajcu, Julia Barnaś ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piekielniku, Paulina i Katarzyna Waberskie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Podwilku, Zespół Regionalny Małolipnicanie.

Jak co roku wręczono również nagrody w konkursie „Na najpiękniejszy orawski moj". Komisja oceniała orawskie moje zgodnie z regulaminem, zwracając szczególną uwagę na poprawne osadzenie, estetykę, otoczenie moja. Celem konkursu jest nie tylko podtrzymywanie tego interesującego zwyczaju, ale również swoistego rodzaju kontrola, etnograficzny zapis zachodzących zmian. Organizatorem konkursu jest: Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, Orawska Biblioteka Publiczna w Jabłonce, Muzeum Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. Komisja oceniła 12 zgłoszonych Moi. Nagrodzonym dyplomy wręczył wójt Antoni Karlak.

W tym roku komisja w składzie:
Robert Kowalczyk - Dyrektor Orawskiego Centrum Kultury,
Maria Łaciak - Dyrektor Orawskiej Biblioteki Publicznej,
Jadwiga Pilch - Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego,
przyznała następujące miejsca

Miejsca I

- Piotr Wojtyczek, Michał Jendryga, Adrian Scechura, Patryk Scechura, Dominik Stechura, Kamil Domin z Lipnicy Małej
- Wojciech Mszal – grupa chłopców „Zespół Skalniok” Zubrzyca Górna
- Dawid Florek, Kamil Kadłubek Jabłonka Matonogi

Miejsca II

- Zespół Małolipnicanie
- Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Lipnicy Małej
- Piotr Litwiak, Artur Basisty Jabłonka Bory
- Jan Głusiak Orawka
- Tomasz Scechura Podwilk

Miejsca III

- Damian Nowak, Paweł Kubacki, Przemek Kubacki, Patryk Janowiak, Kamil Nowak, Patryk Karkoszka z Lipnicy Małej
- Łukasz Burda, Paweł Bosak Zubrzyca Górna Tomasówka.

Źródło: Urząd Gminy Jabłonka, oprac. r/ zdjęcia Marcin Pieróg
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
pytanie09:54, 7 maja 2018
Pan Piotr jest z Razem Podhale Orawa i Spisz a to chyba dawne PO?
swieży06:43, 6 maja 2018
Piotr Hola na wójta gminy
pora wnieść powiew PiS do gminy Jabłonka
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij