6. Noc Muzeów w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju - podhale24.pl
Czwartek, 02 maja
Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola
Czarny Dunajec
Clouds
19°
Wiatr: 10.764 km/h Wilgotność: 45 %
Clouds
20°
Wiatr: 9.864 km/h Wilgotność: 44 %
Clouds
21°
Wiatr: 17.856 km/h Wilgotność: 42 %
Clouds
21°
Wiatr: 15.768 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
21°
Wiatr: 17.352 km/h Wilgotność: 44 %
Clouds
19°
Wiatr: 10.944 km/h Wilgotność: 51 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
54 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
14.05.2018, 11:24 | czytano: 445

6. Noc Muzeów w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju zaprasza do udziału w obchodach Europejskiej Nocy Muzeów. W tegorocznej edycji Nocy Muzeów można będzie się bliżej przyjrzeć kulturze odległego, wielobarwnego Maroka.

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Współpracy Polsko – Marokańskiej „Africae Deserta Project” z siedzibą w Etno Chacie Topolej Muzeum Orkana przygotowało wieczór pełen atrakcji.

19.05.2018 r. (sobota):

godz. 17:00 prezentacja projektu "Górale na Saharze" - Etnochata/ Africae Deserta Project
godz. 17:30 pokaz filmów dokumentalnych w reżyserii Elwiry Surdy pt. "Przestrzeń rzeczy niesamowitych"
godz. 18:00 zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem
godz. 18:30 pokaz ceremonii parzenia herbaty i degustacja oleju arganowego
godz. 19:00 "Muzyka Sahary" koncert Mustaphy El Boudani
godz. 20:00 pokaz filmu "Muzeum Utracone"

Podczas Nocy Muzeów:

Zaprezentujemy film dokumentalny w reżyserii Elwiry Surdy, zdjęcia Mateusza Jachym pt.: „Przestrzeń rzeczy niesamowitych”, ukazujący spotkanie pomiędzy beskidzkimi góralami i nomadami z Sahary. Opowiada historię niezwykłej fuzji kultur. W 2017 roku polscy górale - muzycy zostali zaproszeni na 14 International Festival Des Nomades do rodzinnej wioski muzyków zespołu Chigaga Group – M’Hamid w południowym Maroko. Pojechała Kapela DudySkrzypce - Rafał Bałaś i Marta Matuszna – Wejchenig, Kamila i Martyna Pońc – podopieczne Fundacji Braci Golec, oraz zespół Dikanda i Magda Navarrete&Andrzej Lewocki. Również w ramach projektu, Saharę odwiedzili muzycy kapeli Po Pieronie – Zuzanna Węglarz, Wojciech Maciejowski oraz Karolina Bałaś.

Gościem spotkania będzie autorka filmu Elwira Surdy - podróżnik, fotograf i filmowiec. Pracuje obrazem i dźwiękiem, często podróżuje i wraca w miejsca, z którymi wiąże się jej praca. Absolwentka animacji Społeczno-Kulturalnej na Międzynarodowym Uniwersytecie Zielonogórskim na kierunku film i fotografia, oraz Wrocławskiej Szkoły Fotograficznej AFA_PHO_BOSS, gdzie zdobyła dyplom w pracowni fotografii reklamowej. Nagrywała i fotografowała na kilku kontynentach. W Kirgistanie brała udział w Polskiej Wyprawie Narciarsko-Wspinaczkowej Chan Tengri 2004. Dokumentowała przebieg podróży, która stała się tematem filmu "chantengri.com", dokumentu wyróżnionego na II Krakowskim Festiwalu Górskim oraz na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Jest autorką zdjęć do wielu filmów dokumentalnych, np. "Długodystansowiec" w reżyserii Jacka Szarańskiego, "Stan Snu", "Stan Życia", w reżyserii Alfreda Sosgórnika. Na Ukrainie dokumentowała życie Hucułów przedstawione później w filmie "Ja Hucuł" i „Wesołych Świąt Jura” reż. Danuta Buchczyk. Wykonała także zdjęcia do filmów Alfreda Sosgórnika "Oczami Buddów" i „Trans”, nagrywanych w Azji, oraz „Mały Tybet”, zrealizowanego we wrześniu 2013 roku w Ladakhu. Od 2015 roku zajmuje się m.in. tematyką marokańską.

W ramach Nocy Muzeów odbędzie się koncert "Muzyka Sahary" Mustaphy El Boudani - gratka dla miłośników etnicznych brzmień.

Mustapha El Boudani - urodził się w tradycyjnej, wielodzietnej rodzinie Nomadów i pochodzi z południowej części Maroka, z wioski M'Hamid El Ghizalne, która znajduje się u wrót piasków Sahary. Jest wokalistą, gitarzystą i bębniarzem. Gra na kastanietach – karkabat oraz tańczy. Jest członkiem zespołu Chigaga Group z Sahary, który swoją nazwę wywodzi od wysokich wydm zwanych Erg Chigaga (erg oznacza wydmę). Podczas koncertu muzyk prezentuje tradycyjny, autentyczny folklor oraz muzykę saharyjską graną w obecnych czasach (tu - gitara elektryczna). Utwory śpiewane są w języku Hassani (dialekcie Hassaniya). Piosenki opowiadają o przyrodzie, ludziach, zwierzętach, gwiazdach, miłości, Bogu, pustyni.

Biletem wstępu na tegoroczną Noc Muzeów będzie zakupiona muzealna pocztówka w symbolicznej kwocie 1 zł.

Źródło: organizatorzy
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas