W ciągu ostatnich 12 miesięcy działalności Rycerze Kolumba w Polsce zaangażowali się w szereg projektów dobroczynnych. Wraz ze zgromadzeniem sióstr albertynek zorganizowali peregrynację obrazów i relikwii św. Brata Alberta. Pomogli także rodzinom poszkodowanym w wyniku zeszłorocznych nawałnic na Pomorzu, za co otrzymali podziękowania od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zorganizowali również zbiórkę makulatury, z której dochód przeznaczyli na zakup inkubatora dla szpitala w Skarżysku-Kamiennej. Na poziomie parafialnym i diecezjalnym Rycerze Kolumba każdego dnia służą swojej społeczności.
Poza działalnością na rzecz drugiego człowieka i służbą Kościołowi dla Rycerzy Kolumba priorytetem jest również duchowa formacja członków organizacji. Tłumaczył to w niedzielnej homilii kard. Stanisław Dziwisz.
"Ważna w życiu Rycerza jest modlitwa, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz częste odmawianie Różańca (...). To jest fundament, na którym wyrasta zewnętrzna działalność" - mówił kardynał Dziwisz, który również należy do wspólnoty Rycerzy.
Kardynał przypomniał także polskie początki międzynarodowej wspólnoty i zaproszenie Jana Pawła II, dzięki któremu Rycerze Kolumba pojawili się w naszym kraju. "Mogę dzisiaj wyraźnie powiedzieć, św. Jan Paweł II chciał, żeby Rycerze zaczęli swoją działalność w Europie właśnie od Polski. I tak się stało pod koniec 2006 roku" - mówił.
Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,95 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 11 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 104 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney'a.
Źródło: Rycerze Kolumba, oprac. r/ zdj. Piotr Korczak
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas