Wianki na Dunajcu (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 29 kwietnia
Imieniny: Piotra, Rity, Angeliny
Czarny Dunajec
Clouds
16°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
16°
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
16°
Wiatr: 6.768 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
20°
Wiatr: 9.288 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
18°
Wiatr: 9.036 km/h Wilgotność: 84 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
46 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
27.06.2018, 11:42 | czytano: 2600

Wianki na Dunajcu (zdjęcia)

Centrum Kultury i Promocji w Krościenku, zgodnie z wieloletnią tradycją nawiązującą do Nocy Świętojańskiej, zorganizowało imprezę pt.: „Wianki na Dunajcu”. Zwyczaj tych spotkań zapoczątkował kilkanaście lat temu Józef Ferko, ówczesny prezes krościeńskiego oddziału Związku Podhalan.

Mimo niepewnej pogody i zbliżającego się meczu, do Amfiteatru pod Wierzbą przyszły całe rodziny, zarówno mieszkańcy jak i turyści, aby wspólnie bawić się przy muzyce, tańcach i konkursach.

Na deskach sceny plenerowej wystąpiła m.in. Grupa Śpiewacza „Oktawki” z pokazem śpiewu i tańca regionalnego. Swoje zdolności taneczne pokazali także członkowie grupy „Po nasymu”. Milusińscy bawili się przy ciekawych animacjach, biorąc udział w licznych konkursach i puszczaniu wielkich baniek mydlanych.

Z uwagi na nadchodzące deszczowe chmury organizatorzy imprezy postanowili puszczanie wianków przenieść na wcześniejszą godzinę. Z nurtem Dunajca popłynęło kilkadziesiąt wianków. Jedne płynęły dumnie i pewnie, inne zaplątały się w przybrzeżne zarośla, jeszcze inne utonęły zaraz przy brzegu.

Ok. godz. 20 na scenie pojawił się zespół Zbyrcoki z Zawoi, który swój występ rozpoczął od ostrej, rockowej wersji muzycznego motywu przewodniego z „Janosika”. Na zakończenie imprezy wystąpił Teart Oginia Los Fuegos.

Rzucanie wianków do wody oraz wróżenie z wianków, jako symbolu panieństwa wiąże się z dawnymi, ludowymi tradycjami. Ten obyczaj kultywowany był powszechnie na terenach gdzie były rzeki i jeziora. Kiedyś popularny był wyłącznie wśród panien i kawalerów. Zwyczaj ten dotyczył zamążpójścia i wyczekiwanej miłości.

W tę najkrótszą, magiczną noc dziewczęta na wydaniu wiły wianki, podpalały umieszczone w nich świeczki i puszczały je do wody. Z biegiem czasu zaczęto pleść wiązanki z siedmiu czarodziejskich ziół: bylicy, rosiczki, szałwii, łopianu, ruty, dziewanny i dziurawca. Miały odstraszać złe duchy, chronić przed chorobą i gwarantować dobre zamążpójście. Jeśli wianek płynął równo, a świeca paliła się jasnym płomieniem, lub gdy wyłowił go ukochany – wróżba była pomyślna. Dla młodych ta noc stanowiła niekiedy jedyną możliwość wyboru partnera bez pośrednictwa swatów i podporządkowania się woli rodziców. 

JD/Arch, fot. JD/CKiP
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Karolina21:23, 27 czerwca 2018
Z Harendy tez puszczali?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas