Uczniowie z Hiszpanii, Turcji oraz Niemiec w Krempachach - podhale24.pl
Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Jabłonka
Clouds
13°
Wiatr: 7.704 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
14°
Wiatr: 12.24 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
14°
Wiatr: 2.916 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
15°
Wiatr: 3.852 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
13°
Wiatr: 20.016 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
10°
Wiatr: 8.388 km/h Wilgotność: 75 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
38 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
02.04.2009, 11:35 | czytano: 889

Uczniowie z Hiszpanii, Turcji oraz Niemiec w Krempachach

Na zaproszenie Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Krempachach przyjechali do Polski nauczyciele i uczniowie z Hiszpanii, Turcji oraz Niemiec w ramach unijnego partnerskiego projektu COMENIUS.

Katarzyna Domin
Katarzyna Domin
Tego typu projekty europejskie to ciągi wielu czynności, działań podejmowanych wspólnie przez grupę zaangażowanych osób reprezentujących różne placówki dla osiągnięcia jasno określonych celów w wyznaczonym czasie i przy pomocy przeznaczonego na to budżetu. Międzykulturowe uczenie się w Europie. Perspektywy młodych to tytuł projektu i cel, przed którym stanęli uczniowie i nauczyciele krempaskiego gimnazjum. Aby dobrze pojąć wartość kształcenia szkolnego i sytuacji społecznej w Europie potrzebna jest analiza różnic i podobieństw warunków nauczania oraz rozwoju umiejętności postępowania, które zmierzają w kierunku pozytywnych zmian.

Wizyta zagranicznych gości rozpoczęła się od zwiedzania Krakowa. Nasi nowi przyjaciele mieli okazję zobaczyć WAWEL – siedzibę królów polskich oraz wiele innych krakowskich atrakcji, by później udać się do kopalni soli w Wieliczce.
Po przyjeździe do Krempach uczniowie z Turcji, Niemiec i Hiszpanii zostali zakwaterowani u swoich rówieśników z krempaskiego gimnazjum. W szkole nasi uczniowie i goście pracowali nad własnymi profilami, poznając swoje zainteresowania. Obcokrajowcy mieli okazję zobaczyć jak wyglądają polskie lekcje (obserwowali zajęcia z fizyki, chemii, biologii, wychowania fizycznego i języków obcych).

Po obiedzie odbyła się kolejna wycieczka integracyjna, tym razem do Zakopanego. Wieczorem miała miejsce uroczysta kolacja, którą swoją obecnością uświetnili zagraniczni goście oraz przedstawiciele Gminy Nowy Targ, między innymi wójt gminy pan Jan Smarduch.

25 marca 2009 (ostatni dzień pobytu) odbył się w Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Krempachach Dzień Wielu Kultur. Uroczystość rozpoczęła się hymnem Unii Europejskiej, odśpiewanym w trzech językach przez szkolny zespół Hilaritas. Następnie dyrektor szkoły, mgr inż. Wojciech Sołtys, przywitał zebranych gości i przypomniał ideę projektu COMENIUS, po nim zabrał głos niemiecki koordynator unijnego projektu, Hermann Feiling, który dziękował za wspaniałe przyjęcie i wiele atrakcji. Podczas uroczystości zebrani goście mieli okazję zobaczyć prezentację multimedialną Turcji, Niemiec i Hiszpanii, dotyczącą historii szkół i regionalnych strojów. Nie obyło się również bez polskiej prezentacji. Uczennice Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Krempachach opowiadały o szkole i miejscowościach, z których pochodzą. Poszczególne wystąpienia urozmaicone zostały tematycznymi scenkami, śpiewem zespołu Hilaritas, krótkim koncertem szkolnej grupy wokalno – instrumentalnej „Believers” oraz tańcami zespołu Zielony Jawor.

Podsumowaniem Dnia wielu Kultur w Krempachach była europejska degustacja. Krempaszanom najbardziej smakowała turecka BAKLAVA, niemiecka sałatka ziemniaczana i hiszpańskie sosy. Zagraniczni goście mogli popróbować sałatki jarzynowej, ananasowej, oscypków, grulownika, korbocy i wielu innych regionalnych smakołyków. Po kulturalnej imprezie odbyła się uroczysta kolacja pożegnalna, podczas której goście wpisywali się do Kroniki gimnazjum i otrzymywali pamiątkowe upominki.

Korzyści z udziału w projekcie COMENIUS dla uczniów Gimnazjum Nr1 im. Jana Pawła II w Krempachach są ogromne:
- rozwijanie tożsamości uczniów i uczennic w ich aktualnym środowisku,
- lepsze wzajemne zrozumienie i komunikacja,
- wymiana doświadczeń wśród młodych ludzi, którzy dorastają w środowisku wielojęzycznym o różnym podłożu kulturowym,
- wychowanie Europejczyka, który nie zważa na różnice narodowe, kulturowe, społeczne pochodzenie, chce budować wspólną przyszłość, perspektywy życia i pracy we wspólnej Europie.

Tekst i fot. Katarzyna Domin

źródło: Urząd Gminy w Nowym Targu
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas