Czerwony dwór dawniej i dziś - podhale24.pl
Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
Wiatr: 4.392 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 2.844 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 2.628 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 100 %
Clouds
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
36 %
Nowy Targ
40 %
Zakopane
34 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
02.10.2018, 15:21 | czytano: 1766

Czerwony dwór dawniej i dziś

To tytuł wykładu dra Zbigniewa Moździerza, który odbył się w Centrum Kultury Rodzimej w Zakopanem w poniedziałek, 1 października i poświęcony był historii zabytkowej zakopiańskiej willi.

Wydarzenie połączone z prezentacją multimedialną zgromadziło liczną publiczność i stało się pretekstem do niezwykłej podróży w czasie. To kolejny z „Wieczorów w Czerwonym Dworze”.

Willa została zaprojektowana, a następnie wybudowana w latach 1901-1902 przez Wojciecha Roja (bliskiego współpracownika Stanisława Witkiewicza) dla Oktawii Lewandowskiej, siostry Zygmunta Gnatowskiego, który był fundatorem pierwszego domu w stylu zakopiańskim, willi "Koliba". Realizując inwestycję Wojciech Roj otrzymał pełną aprobatę twórcy stylu zakopiańskiego.

Nie zabrakło podczas spotkania licznych ciekawostek związanych z historią budynku. Zainteresowani mogli dowiedzieć się m.in., że – wbrew powszechnej opinii – pierwsze pokrycie dachowe zakopiańskiej willi nie było gontem lecz dachówką ceramiczną, a na przełomie lat 20. i 30. XX wieku Czerwony Dwór należał do najnowocześniejszych pensjonatów w Zakopanem. Wyposażony w elektryczność, wodociąg i telefon, a także bieżącą ciepłą i zimną wodę w każdym pokoju, o czym donosiła reklama zamieszczona w „Tygodniku Ilustrowanym” w 1930 roku.



Z historią Czerwonego Dworu związane są nazwiska wybitnych Polaków, m.in. Artura Rubinsteina, Stefana Żeromskiego, Karola Szymanowskiego, Witkacego, Jacka i Rafała Malczewskich. O historii tego niezwykłego miejsca pisze dr Zbigniew Moździerz w książce pt. „Willa Czerwony Dwór w Zakopanem". To wyjątkowe wydawnictwo mogą Państwo nabyć podczas odwiedzin w Czerwonym Dworze.

Dr Zbigniew Moździerz jest wieloletnim pracownikiem naukowym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i konserwatorem zabytków architektury, autorem licznych publikacji z historii architektury, a także książek poświęconych m.in. takim zakopiańskim zabytkom jak "Koliba", czy Dom "Pod Jedlami". Zbigniew Moździerz jest również twórcą programów konserwatorskich dla remontowanych obiektów zabytkowych w Zakopanem i na Podhalu, w tym programu konserwatorskiego willi „Czerwony Dwór".

Jak podkreśliła Maria Frączysta – gospodyni „Wieczoru w Czerwonym Dworze" – dorobek naukowy Zbigniewa Moździerza oraz jego wkład w renowację zabytkowej zakopiańskiej willi pozwalają otworzyć serce na historię tego miejsca.

„Wieczory w Czerwonym Dworze" dedykowane są historii Zakopanego oraz znamienitym postaciom zakopiańczyków i osób związanych z naszym miastem i Podhalem. Tematem przewodnim kolejnego, listopadowego „Wieczoru" będą „Zaduszki literackie".

Źródło: materiały prasowe, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Danuta15:36, 2 października 2018
Piękny budynek ale uważam że powinien służyć naszym milusińskim. To było piękne przedszkole regionalne i szkoda ze nie jest dalej do tego przeznaczony. Chodziłam ja , moje dzieci i wnuki. Miło wspominam te chwile, piękny duży ogród do zabaw, miłe panie przedszkolanki i zawsze uśmięchnięta i służąca dobrą radą p. Teresa Witek
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas