Piątek, 26 kwiecień 2019, Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
26°
Wiatr: 29.52 km/h Wilgotność: 37
Clouds
25°
Wiatr: 29.52 km/h Wilgotność: 37
Clouds
26°
Wiatr: 29.52 km/h Wilgotność: 37
Clear
26°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 31
Clouds
26°
Wiatr: 29.52 km/h Wilgotność: 37
Clouds
24°
Wiatr: 29.52 km/h Wilgotność: 37
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
31.10.2018, 21:10 | czytano: 1629

Listopadowa Kulturalna Stolica Podhala

grafika Gabriela Wolskiego

W tym miesiącu będzie patriotycznie, wspomnieniowo i muzycznie.

Zaczynamy już XIX Kwestą Nowotarską 1 listopada (czwartek) na nowotarskim Cmentarzu Komunalnym. Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Grzegorz Watycha Burmistrz Miasta Nowy Targ organizują kolejną kwestę, a zebrane ofiary pozwolą na odrestaurowanie kolejnych zabytkowych nagrobków naszej nowotarskiej nekropolii.

9 listopada (piątek) o godz.18.00 w nowotarskim MOKu (al. Tysiąclecia 37) Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wernisaż wystawy „Halki i rewolwery. Kobiety w walce o niepodległość Polski”. Wstęp wolny. Wystawa prezentuje sylwetki kobiet, które walczyły o wolność naszego kraju. Władały szablą i pistoletem, przenosiły ładunki wybuchowe ukryte w gorsetach i halkach. Czasami ich bronią były słowa, czasami czyny. Działaczki społeczne szerzące patriotyzm, sanitariuszki leczące rannych żołnierzy, a w końcu te które brały udział w bezpośrednich walkach kobiety – żołnierze. Przyszło im żyć w niełatwych czasach, pełnych napięcia, trudnych wyborów i odważnych decyzji. Wszystkie jednak walczyły o swoje największe marzenie: Wolną Polskę.

Szczególną rocznicę Odzyskania Niepodległości będziemy świętować w dniach 10 i 11 listopada (sobota i niedziela) pod hasłem Zawsze razem. Pierwszego dnia o godz. 12.00 na Cmentarzu Komunalnym odbędzie się złożenie wiązanek na grobach Poległych, a później o godz.16.00 w nowotarskim MOKu (al. Tysiąclecia 37) uroczystość z okazji Święta Niepodległości z wystąpieniem Przewodniczącego Rady Miasta Pana Andrzeja Rajskiego, wręczeniem odznaczeń i koncertem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Nowym Targu. Kolejnego dnia o godz.10.30 Msza Św. w intencji Ojczyzny w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu. Następnie przemarsz delegacji, pocztów sztandarowych i banderii konnej na Rynek, gdzie wysłuchamy wystąpienia Burmistrza Miasta Nowy Targ Pana Grzegorza Watychy, złożymy okolicznościowe wiązanki. Tamże również występ Miejskiej Orkiestry Dętej oraz Chórów: „Gorce”, „Echo Gorczańskie” i „UTW”. Zapraszamy na wspólne śpiewanie. Na koniec obchodów o godz. 17.00 w nowotarskim MOK koncert galowy z Orkiestrą Kameralną Silesian Art Collective pod batutą Mateusza Walacha. Wystąpią Nowotarżanie dla Nowotarżan: Jagoda Kret, Andrzej Lichosyt, Beata Bełtowska "Beti”, Justyna Pustówka, Magda Ćwiertnia, Magda Panek, Wiktoria Węgrzyn – Lichosyt.

Koncert „W hołdzie Niepodległej” w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przygotowała w dniu 15 listopada (czwartek) o godz.18.00 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. Im. Fryderyka Chopina (ul. Parkowa 12). Koncert promujący płytę o tym samym tytule w ramach cyklu Młoda Podhalańska Filharmonia jest zdecydowanie warty posłuchania. Zapraszamy do sali koncertowej PSM. Wstęp wolny.

Najnowsza premiera Sceny Teatralnej Dorosłych MOK już 17 listopada (sobota) o godz.19.15 w nowotarskim MOKu (al. Tysiąclecia 37). Tym razem aktorzy wraz z reżyserem i jednocześnie scenarzystą Andrzejem Rozmusem przygotowali dla Państwa spektakl „Chrzciny”. Szczegóły na osobnych plakatach. Wstęp wolny.

Na koniec wydarzenie muzyczne, czyli kolejny Wieczór Cecyliański. Chór Echo Gorczańskie zaprasza 18 listopada (niedziela) na godz.16.00 do nowotarskiego MOKu (al. Tysiąclecia 37). To parę dni przed wspomnieniem liturgicznym św. Cecylii (22 listopada) – męczennicy chrześcijańskiej, świętej kościoła katolickiego i prawosławnego, patronki chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Wstęp wolny.

Tomasz Szlaga, MOK w Nowym Targu
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij