100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości – uroczystości w Łopusznej (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 06 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 2.124 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 1.872 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 1.584 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 0.468 km/h Wilgotność: 84 %
Snow
Wiatr: 0.612 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
-3°
Wiatr: 1.44 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
326 %
Nowy Targ
236 %
Zakopane
84 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Zła
PM 10: 163 | 326 %
Zakopane
Dostateczna
PM 10: 118 | 236 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 42 | 84 %
14.11.2018, 15:30 | czytano: 2191

100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości – uroczystości w Łopusznej (zdjęcia)

Święto Niepodległości przypadające na dzień 11 listopada było obchodzone w całej Polsce huczniej niż zwykle, a to z okazji przypadającej na ten rok setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Również w Łopusznej dzień ten był dniem podniosłym i bardzo uroczystym.

Lokalne uroczystości mające na celu uczczenie tego wyjątkowego dnia rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym gdzie został pobłogosławiony pomnik poświęcony mieszkańcom Łopusznej, którzy walczyli na frontach I i II wojny światowej i nie mają swojego grobu. Pod pomnikiem złożono wiązankę kwiatów, odśpiewana została „Rota”, zabrzmiała góralska muzyka oraz odmówiono dziesiątek różańca za spokój dusz wszystkich łopuśnian, którzy walczyli w obronie ojczyzny.

Następnie o godz.: 15:00 odprawiona została msza św. w intencji ojczyzny, a po jej zakończeniu poczty sztandarowe Związku Podhalan oddział Łopuszna, miejscowej jednostki OSP oraz ZSPiG w Łopusznej, a także mieszkańcy wsi w rytm góralskiej muzyki pomaszerowali do Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej. Tam odśpiewano hymn Narodowy oraz wygłoszony został referat okolicznościowy na temat Święta Niepodległości. Odczytana została również Odezwa Włodzimierza Tetmajera napisana w 1914r., skierowana do synów Podhala aby Ci wstępowali w szeregi tworzących się Legionów Polskich. Po części oficjalnej na scenie Domu Kultury uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łopusznej zaprezentowali piękny i wzruszający program patriotyczny. Miała miejsce również premiera filmu pt. „Dwór Wolności” przygotowanego przez mieszkańców Łopusznej na Ogólnopolski Konkurs Filmowy „Zabytkomania 2018”. Tradycyjnie też jak co roku odbył się wspólny śpiew pieśni patriotycznych.

Zwieńczeniem obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości było podpalenie Watry Wolności na Małej Górze. Związek Podhalan oddział Łopuszna był inicjatorem akcji „Gorce w ogniu na 100 lecie odzyskania Niepodległości”, a do wspólnego uczczenia tego dnia właśnie w ten sposób zachęcono kilka innych oddziałów Związku Podhalan działających na terenie Gorców. W tę akcję włączyły się oddziały Związku Podhalan z Ostrowska, Harklowej, Ochotnicy Górnej, Ochotnicy Dolnej i Maniów oraz Jazowsku i Obidzy w Beskidzie Sądeckim. Wszystkie Watry zapłonęły punktualnie o godz.: 18:00.- Serdeczne podziękowania składam na ręce wszystkich, którzy przyczynili się do tego aby ten dzień wyglądał w Łopusznej tak uroczyście i podniośle. Dziękuję: ks. Kazimierzowi Foltynowi – proboszczowi parafii Łopuszna za wspólną modlitwę, słowo Boże oraz zafundowanie biało-czerwonych flag , którymi zostały przystrojone ulice wsi.
Członkom Związku Podhalan oddział w Łopusznej, którzy pomagali w przygotowaniach.

Pani dyrektor ZSPiG Dorocie Chowaniec, uczniom Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łopusznej za uświetnienie swoim występem tego wyjątkowego dnia oraz Paniom Lidii Zontek, Małgorzacie Kossakowskiej i Izabeli Ambroż za przygotowanie akademii.Pani Monice Głowie – nauczycielowi historii w ZSPiG w Łopusznej za przygotowanie i wygłoszenie referatu okolicznościowego. Pani dyrektor Józefie Kuchcie oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Łopusznej. Panu Kazimierzowi Dzidze – sołtysowi wsi Łopuszna za wsparcie i bezinteresowną pomoc w przygotowaniach obchodów. Kapeli oraz grupie śpiewaczej Zespołu Regionalnego „Góralsko Brać” z Łopusznej za oprawę muzyczną przemarszu oraz poprowadzenie wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych.

Firmie Elektro-Szym oraz Panu Marianowi Szymczakowi za zamontowanie uchwytów na flagi ozdabiające ulice wsi. Wiejskiej Wspólnocie Leśnej za przekazanie drewna na Watrę Wolności. Państwu Maciasz „od Wojtusioka” za wyrażenie zgody aby na ich zogonie zapłonęła Watra Wolności. Ochotniczej Straży Pożarnej w Łopusznej, a w szczególności Panu Dariuszowi Zającowi za poprowadzenie przemarszu pocztów sztandarowych przez wieś. „Na Was zawsze można liczyć.”Niech żyje Polska! - podsumowuje prezes Związku Podhalan oddział Łopuszna Mateusz Buła.

Materiały prasowe, zdj. Krzysztof Garbacz i Jan Malinowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas