Niezwykły koncert dla śląskiej publiczności (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 29 marca
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Szczawnica
Rain
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 96 %
Rain
Wiatr: 9.612 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
Wiatr: 9.288 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
10°
Wiatr: 9.036 km/h Wilgotność: 94 %
Rain
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
120 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 60 | 120 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
19.11.2018, 09:29 | czytano: 1325

Niezwykły koncert dla śląskiej publiczności (zdjęcia)

Kameraliści ze Szczawnicy, stanowiący wokalną podstawę międzynarodowego zespołu Baroque Collegium 1685, koncertowali na zaproszenie Festiwalu Gorczyckiego - jednej z największych imprez muzycznych na Śląsku. W ramach festiwalu występują zarówno znakomici soliści jak też czołowe polskie zespoły i orkiestry.

Baroque Collegium 1685 przedstawiło w Bytomiu program przygotowany specjalnie na zamówienie Festiwalu, obejmujący spektakularną muzykę siedemnastego wieku, zarówno kompozytorów polskich: Marcina Mielczewskiego, Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego oraz Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, jak też utwory działającego w Bratysławie Samuela Capricornusa oraz niedawno odkryte przez muzykologów kompozycje z archiwum w Kromieryżu, zupełnie nieznane w Polsce. Aby sprostać zadaniu, dyrektor Baroque Collegium 1685 - Agnieszka Żarska, zaprosiła do współpracy polskich i czeskich solistów: Aldonę Bartnik, Antoninę Rudą, Piotr Olecha, Tomasa Lajtkepa oraz Mariana Krejcika, a także po raz kolejny już, specjalizującą się w muzyce barokowej orkiestrę z Pragi czeskiej Musica Florea z jej szefem Markiem Strynclem oraz znakomitym skrzypkiem Vojtechem Semeradem, poszerzoną o sekcję instrumentów dętych: barokowe puzony i cynki. Odpowiedni do stylistyki utworów dobór instrumentarium oraz przygotowanie zespołu wokalnego dało niesamowity efekt w bytomskim, neogotyckim kościele p.w. św. Trójcy. Kilkaset osób, które przyszły wysłuchać koncertu, nagrodziło artystów owacją na stojąco. Zespół otrzymał już zaproszenie do udziału w przyszłorocznej edycji śląskiego Festiwalu.

Koncert w Bytomiu zakończył tegoroczną odsłonę, organizowanego przez stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, Festiwalu Barokowe Eksploracje. W ramach edycji 2018 odbyły się cztery duże wydarzenia artystyczne. W sierpniu, w Dworku Gościnnym w Szczawnicy, miała miejsce polska premiera opery pasticcio „Muzio Scevola”, poprowadzona przez Marka Stryncla, następnie w Szczawnicy i Bieczu odbyły się koncerty pt.: „Peter Kooij & Baroque Collegium 1685 – Jan Sebastian Bach - Kantaty”, z udziałem światowej klasy śpiewaka i autorytetu, pod batutą Agnieszki Żarskiej. Edycję zakończył wyżej opisany koncert w Bytomiu w ramach Festiwalu im. Gorczyckiego.

W wydarzeniach Barokowych Eksploracji wzięło bezpośredni udział ponad stu artystów z siedmiu krajów. Festiwal współpracował z mediami regionalnymi, ogólnopolskimi i zagranicznymi a także z placówkami dyplomatycznymi Czech i Holandii.

Edycja 2018 odbyła się dzięki wsparciu wielu Instytucji: Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje, Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej; projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, a także Miasta i Gminy Szczawnica. Zadanie publiczne było współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2018”. Współorganizatorami projektu byli: Musica Florea Praha, Grupa Uzdrowisko & Thermaleo oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Dyrektorem artystycznym i organizacyjnym Barokowych Eksploracji jest Agnieszka Żarska.

Tekst: SCK, fot. Krzysztof Lisiak / materiały prasowe
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas