Wtorek, 14 lipiec 2020, Imieniny: Marcelina, Ulryka, Bonawentury
Jabłonka i okolice
Clouds
18°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 59
Clouds
18°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 59
Clouds
18°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 59
Clouds
22°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 40
Clouds
18°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 59
Clouds
18°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 59
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
13.02.2019, 10:48 | czytano: 1458

Dzień Dawcy Szpiku - Pomóż Adasiowi z Witowa i innym

Fot. Piotr Korczak

W Urzędzie Miasta Zakopane odbyło się spotkanie poświęcone zbliżającej się akcji Fundacji DKMS Polska, która wspólnie z Zakopanem i gminą Kościelisko w najbliższy weekend (16-17 lutego) będzie zachęcać mieszkańców i turystów do zarejestrowania się do bazy dawców szpiku.

Spotkanie poprowadził Leszek Lewandowski - pracownik Fundacji DKMS Polska, a wzięli w nim udział: naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia UM Zakopane Renata Zielińska, wójt gminy Kościelisko Roman Krupa, dawca rzeczywisty szpiku Przemysław Paluch, inicjator grupy lokalnej oraz siostra Adasia. Wszyscy przekonywali, że warto pomagać rejestrując się do bazy dawców. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego niespokrewnionego dawcy dla pacjenta jest bowiem bardzo niskie i wynosi od 1:20 000 do 1:kilku milionów. Im więcej potencjalnych dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na nowotwory krwi.

- Akcja jest dedykowana Adasiowi, ale także innym potrzebującym. Nazwaliśmy ją „Podhale pomaga Adasiowi i innym”. Dlaczego? W Polsce co godzinę ktoś się dowiaduje, że ma białaczkę. Aby dla każdego znaleźć bliźniaka genetycznego, potrzebujemy, aby ludzie się rejestrowali. Jedyne lekarstwo jest w nas i możemy dać komuś szansę na nowe życie – przekonywał Leszek Lewandowski.

Dawcą może zostać ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy przyjść na organizowany w okolicy Dzień Dawcy, przejść pozytywnie wstępny wywiad medyczny, wypełnić formularz z danymi osobowymi oraz pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Podczas akcji od wolontariuszy można będzie uzyskać wszystkie potrzebne informacje i dopełnić formalności.

- Po 9 miesiącach od rejestracji dostałem telefon, że zostałem wytypowany jako dawca. Krzysiu ma dzisiaj 21 lat, studiuje w Austrii i jest zdrowym chłopakiem – opowiadał Przemysław Paluch, który jako rzeczywisty dawca szpiku przedstawił swoją historię i opowiedział o towarzyszących mu emocjach.

- Miasto Zakopane podczas mikołajek współorganizowało już akcję charytatywną na rzecz Adasia, teraz również chętnie włączamy się w kolejne działania. Zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów do udziału w akcji Fundacji DKMS, która ma bardzo szczytny cel. Nikt z nas nie wie, czy sam takiej pomocy nie będzie kiedyś potrzebował. Zaangażujmy się więc w tę wyjątkową z serca płynącą formę pomocy – przekonywała z kolei Renata Zielińska z Urzędu Miasta Zakopane.

- Dla nas jest to akcja szczególna, bo związana z mieszkańcem naszej gminy. Chcemy jak najwięcej i jak najlepiej mu pomóc. Również przygotowujemy specjalne punkty i apelujemy do mieszkańców, by się do nich zgłaszali – informował wójt Kościeliska Roman Krupa.

Adaś ma 12 lat i jest radosnym góralem. Mieszka w Witowie w Gminie Kościelisko z mamą i 2 starszymi siostrami, 14-letnią Karoliną i 17-letnią Angeliką. W październiku 2018 roku zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę limfoblastyczną oraz guz śródpiersia. Od tego czasu przebywa w szpitalu w Krakowie, gdzie poddawany jest chemioterapii.

Przed chorobą Adaś często jeździł na rowerze, spotykał się z przyjaciółmi. Interesował się dinozaurami, czytał wiele książek na ten temat, kochał swoje domowe zwierzęta i marzył… teraz marzy, aby żyć!

Pozwólmy mu spełnić jego marzenie. Zawalczmy wspólnymi siłami o jego życie i zdrowie. Konieczny jest pilny przeszczep szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy, ponieważ wśród najbliższej rodziny nikt nie może być jego genetycznym bliźniakiem. Rejestrując się jako potencjalny dawca możesz spróbować uratować to lub inne życie! Nie zwlekaj z decyzją, bo być może właśnie to Twój bliźniak czeka na Ciebie!

Miejsce akcji:

Zakopane, Data: 16 i 17 lutego 2019r., godz.: 12:00 – 19:00

1. ul. Krupówki przy „oczku wodnym”
2. ul. Krupówki 4a

Kościelisko, 17 lutego 2019r., godz.: 9:00 – 17:00

1. Parafia w Witowie
2. Budynek Wielofunkcyjny w Dzianiszu
3. Centrum Tradycji i Turystyki w Kościelisku

Informacja prasowa UM/ zdj. Piotr Korczak
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij