Niedziela palmowa i konkurs palm w Szczawnicy (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
Czarny Dunajec
Clouds
13°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
13°
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 8.82 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
15.04.2019, 09:37 | czytano: 2436

Niedziela palmowa i konkurs palm w Szczawnicy (zdjęcia)

Ostatnia niedziela przed Wielkim Tygodniem zwana Niedzielą Palmową, czasem też Kwietną lub Wierzbną, obchodzona jest na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. W ten dzień wierni kościoła katolickiego przynoszą do świątyń palmy. Tradycja święcenia palm w Pieninach i na Podhalu jest znana od wielu wieków.

Jak co roku Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy przy współudziale Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan i szczawnickiej parafii zorganizowało konkurs palm. Celem konkursu jest kultywowanie i popularyzacja wartościowych tradycji regionu górali szczawnickich, podtrzymanie tradycji Roku Obrzędowego, promocja dorobku kulturowego regionu oraz  integracja środowisk lokalnych. Ważnym aspektem jest także zainteresowanie młodych ludzi, a także turystów i kuracjuszy, kulturą  pienińskich, oraz rozwijanie umiejętności plastycznych młodego pokolenia.

Palmy oceniało jury w składzie: Elżbieta Wiercioch – prezes OP Związku Podhalan oraz Agnieszka Ciesielka, Dominika Szczepaniak i Robert Majerczak – przewodniczący.
Jury przyznało następujące nagrody:

I. Kategoria Palma Tradycyjna:
1. Karolina Tokarczyk
2. Karolina Niezgoda
3. Ola Janc

II. Kategoria – Palma Najwyższa:
1. Paulina i Patryk Słowik – 4.20 m
2. Barbara Różycka – 3.60 m
3. Rodzina Makowskich – 3.30 m

III. Kategoria – Palma Oryginalna:
1. Oliwier Dyda
2. Filip Plewa
3. Julia Plewa

Grand Prix w tym roku nie przyznano. 

Ponadto Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, jak co roku, przyznało swoje nagrody rzeczowe dla najmłodszego uczestnika i najmłodszej uczestniczki konkursu dla:

1. Najmłodszy uczestnik - Kacper Kowalczyk urodzony w październiku 2016r.
2. Najmłodsza uczestniczka – Tatiana Makowska urodzona w maju 2017r.

Laureaci otrzymali bony finansowe do realizacji w sklepie wielobranżowym, a wszyscy słodycze. Sponsorami konkursu Palm Wielkanocnych byli OP ZP i MOK oraz p. Krystyna Papież, która jak dotychczas od początku istnienia Konkursu Palm przyznała swoją nagrodę pieniężną autorom Palmy Najwyższej.

jd/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas