Wtorek, 12 listopad 2019, Imieniny: Renaty, Witolda, Czcibora
Nowy Targ i okolice
Rain
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 100
Rain
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 100
Rain
10°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 100
Clouds
10°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Rain
11°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 100
Rain
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 100
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
20.05.2019, 16:46 | czytano: 1065

Dudziarski wieczór w Muzeum Orkana (zdjęcia)

Fot. Piotr Kuczaj

Już po raz 7. Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju było organizatorem Nocy Muzeów, która odbyła się w zabytkowym kościółku przy ulicy Orkana w piątek 17 maja.

W tym roku współorganizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Chabówce i z tego też powodu tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Orkana miała góralski charakter. Witając gości dyrektor Zbigniew Wójciak powiedział, że tematem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów są podhalańskie dudy i dudziarze. W szczegóły tej tematyki wprowadziła zebranych dr Dorota Majerczyk z SMKL, regionalistka i znawca kultury góralskiej. Dr Majerczyk wygłosiła też inauguracyjny wykład, w którym opowiedziała o powojennej akcji zbierania folkloru, która była przeprowadzona również w rejonie Rabki-Zdroju. Następnie odbył się pokaz filmu dokumentalnego pt. „Podhalański Dudziarz”, opowiadającego o mieszkającym w Chabówce, a pochodzącym z Poronina instrumentaliście i budowniczym dud Piotrze Majerczyku. Bohater tego filmu oraz jego goście, w sile kilkunastu dudziarzy z różnych zakątków Podhala, dali najpierw solowy, a potem wspólny koncert muzyki góralskiej na dudach, który został owacyjnie przyjęty przez publiczność zgromadzoną w kościółku. Był ostatni punkt programu Nocy Muzeów w Muzeum Orkana. Muzealnicy zaprosili tego dnia wszystkich obecnych na zwiedzanie świątyni z przewodnikiem oraz pokaz filmu „Muzeum utracone”, natomiast dudziarze spotkali się wieczorem w Chabówce, w siedzibie SMKL, na Posiadach Dudziarzy.

Obecny na Nocy Muzeów w starym kościółku burmistrz Leszek Świder podziękował organizatorom za pokazywanie i podtrzymywanie lokalnej tradycji i kultury.

Źródło: UM Rabka-Zdrój, zdj. Piotr Kuczaj
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij