Piątek, 21 luty 2020, Imieniny: Eleonory, Kiejstuta, Fortunata
Szczawnica i okolice
Clear
-2°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 85
Clear
-2°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 85
Clear
-2°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 85
Mist
-1°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Clear
-2°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 85
Clear
-4°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 85
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zła
Zakopane
Dostateczna
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
21.06.2019, 22:01 | czytano: 2157

Związek Podhalan zaprasza na XVI Sobótki Nowotarskie

zdj. Michał Adamowski

NOWY TARG. Przejście nad Dunajec z pochodniami i fakłami, rozpalenie watry sobótkowej i puszczanie wianków na Dunajcu - to główne elementy czekających nas Sobótek Nowotarskich. Organizatorzy zachęcają do włączenia się do zabawy.

Nazwa "Sobótka" nadana została zabawom w noc świętojańską już po wprowadzeniu chrześcijaństwa. To zdrobnienie słowa "sobota", ponieważ początkowo bawiono się przy obrzędowych ogniach nie w wigilię św. Jana Chrzciciela, lecz w sobotę poprzedzającą Zielone Świątki. Z czasem określenie "sobótka" stało się powszechne dla zabaw organizowanych z okazji nadejścia lata, które odbywa się w czasie najkrótszej w ciągu roku nocy, czyli z 23 na 24 czerwca.

W obchodach świętojańskich ważny jest mityczny kwiat paproci. Według legendy kwiat ten posiada niezwykłą umiejętnością. Gdy tylko zapadał zmrok od owej paproci zaczynało bić wyjątkowe światło, które wskazywało drogę do miejsca, w którym pod ziemią ukryte były skarby. Dodatkowo kwiat paproci obdarzał osobę która go znalazła - szczęściem, majątkiem oraz mądrością.

W czasie tej najkrótszej w roku nocy szczególnych właściwości nabierały i inne rośliny. Wśród nich - bylica, piołun, dziurawiec, mięta, ruta, biedrzeniec, czarny bez, gałązki i liście leszczyny, a także roślina zwana nasięźrzałem, spotykana głównie na leśnych polanach. Miała ona szczególne znaczenie dla dziewcząt na wydaniu.

Innym świętojańskim zwyczajem jest puszczanie na wodę kolorowych wianków. Wianki plecione są z polnych i ogrodowych kwiatów. Ta tradycja przetrwała do dzisiejszych czasów i właśnie ona stanowić będzie w tę sobotę okazję do wspólnej zabawy.

Organizatorzy przypominają, że wianki muszą być wykonane tylko z prawdziwych roślin. A ponieważ wiosna tego roku okazała się i ciepła, i wilgotna - kwiecia na łąkach i ogrodach nie brakuje.

Nowotarskie Sobótki rozpoczną się w sobotę 22 czerwca na parkingu obok Miejskiej Hali Lodowej. Szczegółowy program w naszym dziale "co, gdzie, kiedy".

W galerii poniżej - przypomnienie poprzednich edycji Sobótek.

s/ zdj. Michał Adamowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
pms08:52, 22 czerwca 2019
bardzo sympatycznie napisane zaproszenie.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij