Barok i emocje w Jurgowie (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 29 marca
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Jabłonka
Clear
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 66 %
Clear
Wiatr: 11.196 km/h Wilgotność: 95 %
Clear
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
Wiatr: 8.352 km/h Wilgotność: 80 %
Clear
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 64 %
Clear
Wiatr: 7.776 km/h Wilgotność: 59 %
Jakość powietrza
2 %
Nowy Targ
30 %
Zakopane
10 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 1 | 2 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
17.08.2019, 18:00 | czytano: 2267

Barok i emocje w Jurgowie (zdjęcia)

Muzyczna podróż w czasie - to określenie chyba najlepiej pasuje do atmosfery koncertu, który zainaugurował VIII edycję Baroku na Spiszu pod hasłem „Barok i emocje”.

W kościele św. Sebastiana w Jurgowie przed publicznością wystąpił zespół muzyki dawnej Overtone, któremu towarzyszyła znakomita sopranistka Anna Zawisza. Jednak zanim rozpoczął się niezwykły wieczór muzyczny, o historii zabytkowego, drewnianego kościółka krytego gontem opowiedział nam ks. Piotr Kosakowski.

To miejsce wyjątkowe, bo nieczęsto mamy możliwość podziwiać świątynie z barokowym wystrojem i bogatą ornamentyką, tak bardzo charakterystyczną dla stylu rokokowego. W kościele, który zbudowano w drugiej połowie XVII wieku, zgromadzili się w czwartkowe popołudnie i wieczór nie tylko pasjonaci historii sztuki, ale również melomani. Wielu z nich to stali bywalcy Baroku na Spiszu od pierwszej edycji festiwalu. W myśl idei „zobaczyć i usłyszeć sztukę” właśnie tutaj odnajdują inspirację. O jej roli wspominał tuż przed koncertem jeden z filarów zespołu Overtone- Maurycy Raczyński.

Artyści współcześni mają zadanie niezwykle trudne. Zaszczepić miłość do muzyki dawnej u współczesnego odbiorcy. Oczarować go, by wkrótce pozostał wiernym melomanem. Wyjątkowy koncert w Jurgowie uświadomił nam, jak wiele znaczy sztuka interpretacji. Sądząc po atmosferze zadumy i wyciszenia, jaka panowała podczas koncertu oraz oklaskach licznie zgromadzonej publiczności, trio Overtone oraz Anna Zawisza opanowali tę sztukę do perfekcji. Francuska muzyka barokowa w ich wykonaniu poruszyła nasze serca. Po raz kolejny okazało się, że muzyka łączy pokolenia, a jej język jest uniwersalny.

Tym samym koncert POD OSŁONĄ NOCY...CZYLI KOBIETA W BIBLII I NIE TYLKO przechodzi do historii. Ale jesteśmy pewni, że będziemy go długo wspominać. Również w formie relacji zdjęciowych na naszym profilu na Facebooku. Dziękujemy artystom, którzy bisowali na życzenie publiczności. Serdeczne podziękowania kierujemy również w stronę Parafii św. Sebastiana w Jurgowie. Jesteśmy wdzięczni za możliwość skorzystania z Waszej gościnnej przestrzeni. Mamy nadzieję, że symboliczny szafran spiski, wręczony artystom, a także ks. proboszczowi Stanisławowi Malarzowi będzie dla Państwa miłą pamiątką.

Dziękujemy również Państwu, zapraszając Was na kolejne koncerty tegorocznej edycji Baroku na Spiszu. Przypominamy, że już w sobotę spotykamy się w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy. Gwiazdą wieczoru pt. SACRUM I EMOCJE będzie zespół Ensemble del Passato, który przygotował repertuar wypełniony barokową muzyką sakralną kompozytorów włoskich, m.in. Monteverdiego i Meruli. Początek wydarzenia o godz. 17.00, natomiast 30 minut wcześniej zapraszamy Państwa do wspólnego zwiedzania świątyni.

Jak zawsze ogromnie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, bez których kolejna edycja festiwalu nie byłaby możliwa. VIII Festiwal Barok na Spiszu Niedzica 2019 realizowany jest ze środków Województwa Małopolskiego, przy wsparciu Mecenasa: ZEW Niedzica SA oraz we współpracy z Gminą Łapsze Niżne- jej Włodarzowi Panu Wójtowi Jakubowi Jamrozowi jesteśmy ogromnie wdzięczni. Nasze działania na Spiszu wspierają również: Muzeum-Zamek w Niedzicy, Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy, Muzeum Tatrzańskie, Jurgów Ski, Kotelnica Białczańska i Orle Gniazdo w Sromowcach.

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli Marszałek Małopolski Witold Kozłowski oraz Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz. Organizatorem Baroku na Spiszu jest Fundacja Kulturalny Szlak.

Materiały prasowe, fot. Kinga Dyndowicz i Zuzanna Fiwek
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas