Gombica tym razem bez Tomasza Krzyżanowskiego - podhale24.pl
Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 10.152 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 10.152 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 8.028 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 10.332 km/h Wilgotność: 85 %
Rain
Wiatr: 7.704 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
Wiatr: 11.304 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
20 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
23.08.2019, 14:03 | czytano: 3214

Gombica tym razem bez Tomasza Krzyżanowskiego

W najbliższy wtorek na scenie Teatru im. S. Witkiewicza w Zakopanem ponownie zawita spektakl „Gombica Staska Kubina”. Tym razem jednak bez twórcy dramatu, a zarazem ojca przedsięwzięcia - Tomasza Krzyżanowskiego.

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
Tomasz Krzyżanowski zmarł 25 czerwca w Bukowinie Tatrzańskiej. Zespół aktorów zawodowych, amatorów i muzyków postanowił właśnie ku jego pamięci kontynuować dzieło.

Przypomnijmy, że sztuka wyreżyserowana przez Krzysztofa Najbora – aktora Teatru „Witkacego” - mówi o historii polskiego zbójnika z Tatr. Została ona oparta jest na rycinach pochodzących z XIX w., autorstwa Ignatza Gortlera de Blumenfelda - pierwszego leśniczego w czasie zaborów, zarządzający lasami tatrzańskimi.

W trzyaktowym dramacie grają w większości aktorzy - amatorzy, również ze Słowacji. Sztuka napisana w gwarze góralskiej, którą posługiwano się po obu stronach Tatr, oparta jest na faktach historycznych. Zostały one poparte w archiwalnych aktach wiśnickiego więzienia.

Według dokumentów pochodzących z XIX w., w których spisane zostały podczas składania zeznań przez zbójników, na terenie Podhala działali oni w bandzie harnasia Stanisława Kubina. Jak mówił sam autor Tomasz Krzyżanowski, rodziny, z których pochodzili zbójnicy - żyły w tamtych latach w Zakopanem i sąsiednich wioskach.

Największe zainteresowanie wzbudziła rycina przedstawiająca bandę zbójników i dezerterów, którzy 15 lipca 1809 roku, biesiadowali na polanie pod Siwą Skałą (dzisiaj Siwiańskie Turnie). Dziś wiemy, że harnasiem tej zbójeckiej szajki był pochodzący z Zakopanego Stanisław Kubin.

Początek spektaklu w najbliższy wtorek o godz. 19.15.

js/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas