Sobota, 17 kwiecień 2021, Imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana
Nowy Targ i okolice
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 90
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
10.09.2019, 20:07 | czytano: 2844

Jiutamai - tu każdy gest ma znaczenie (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski

NOWY TARG. W Mieście gościli mistrzowie Japońskiego Teatru, by zaprezentować sztukę jiutamai, czyli taniec, w którym choreografia - pełna subtelności i znaczeń - jest opowieścią. Tu każdy gest ma znaczenie.

Jednym z najsłynniejszych utworów jest Kyō no Shiki, czyli Cztery Pory roku w Kioto. Składa się z czterech zwrotek opisujących kolejne pory roku. Każdy gest w tańcu ma określone znaczenie. Tancerka musi je wykonywać precyzyjnie, by widzowie mogli odczytać ich znaczenie. Ważną rolę odgrywa także strój - kimono, fryzura, biały makijaż twarzy.

Jiutamai jest jedną z niewielu japońskich sztuk, która została ukształtowana przez kobiety i jest przez nie wysoko ceniona. To piękna i niezwykle subtelna sztuka. Powstała ona w schyłkowej fazie epoki Edo. Tradycyjny gatunek muzyki japońskiej jiuta, stworzony i wykonywany przez wykonawców solowych śpiewających i grających na shamisenie (początkowo byli to muzycy niewidomi) zainspirował taniec mai, czyli typ tańca oparty na ruchu rotacyjnym, spokojnym i cichym. I oto z połączenia jiuta i mai powstał klasyczny taniec jiutamai.

Tancerką towarzyszyli podczas pokazu muzycy grający na długości cytrze - koto, bambusowym flecie i shamisenie, instrumencie strunowym szarpanym.

Kultura japońska zawitała do Nowego Targu dzięki inicjatywie Akiko Miwa, Japonce od lat mieszkającej w Harklowej, która nie po raz pierwszy dzieli się z Podhalanami sztuką i kulturą swojej ojczyzny. Wcześniej były to warsztaty ikebany, origami, czy doroczne zawody latawcowe.

Teatr Teatr Jiutamai, prowadzony przez mistrzynię Hanasaki Tokijyo zagościł w Mieście po raz drugi. Koncert został przygotowany i opłacony przez Urząd Miasta w Nowym Targu, Starostwo Powiatowe oraz Fundację Promocji "JIUTAMAI".

s/ zdj. Szymon Pyzowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Krzysztof19:55, 12 września 2019
Pan fotograf swoim "występem" zagłuszył subtelne tony muzyki. Proszę szanować artystów i nie używać podczas koncertów tak głośnego sprzętu! Widzowie też będą wdzięczni.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij