Sobota, 15 maj 2021, Imieniny: Zofii, Nadziei, Berty
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
12°
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 76
Clouds
13°
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 76
Clouds
14°
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 76
Clouds
16°
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 63
Clouds
14°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 78
Clouds
13°
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 76
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
25.09.2019, 11:18 | czytano: 2228

Odetchnij w uzdrowisku (zdjęcia)

22 września odbył się w Rabce-Zdroju piknik ekologiczny pt. „Odetchnij w uzdrowisku”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Lokomotywa przy współpracy z Urzędem Miasta Rabka-Zdrój.

Piękna pogoda sprzyjała imprezom na świeżym powietrzu, więc nic dziwnego, że przez cały czas trwania kolejne wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Głównym założeniem imprezy była edukacja ekologiczna mieszkańców gminy, zmiana zwyczajów na bardziej przyjazne środowisku, a zwłaszcza wymiana pieców na ekologiczne z dofinansowaniem. - Smog jest problemem, którego bezwzględnie musimy się pozbyć. Od miasta wymaga się dużo, żeby miały czyste powietrze, ale od uzdrowisk jeszcze więcej – mówił burmistrz Leszek Świder. - Smog nie zna granic, więc dla rozwiązania tego problemu potrzebna jest świadomość. Taka akcja jest ważna, bo uświadamia nam wszystkim, że walka o czyste powietrze, to walka o nasze zdrowie. Dlatego trzeba robić wszystko, byśmy żyli w czystym środowisku. A żeby tak się stało, każdy musi zacząć od siebie. A ta impreza jest po to, żeby dać możliwość uświadomienia sobie, co my możemy zrobić.

Podczas gdy dorośli mogli spotkać się z ekodoradcą Stanisławem Kiersztynem, wysłuchać wystąpienia burmistrza Leszka Świdra, ale też relacji komendanta Straży Miejskiej Kazimierza Zapały dotyczących palenia śmieci, dzieci miały czas wypełniony różnymi atrakcjami. Uczestniczyły w spektaklu Teatru Chrząszcz w Trzcinie „Plum i Bulb, czyli problemy z wodą” i brały udział w 4 cyklach warsztatów: ekologicznych, muzycznych, plastycznych i upcyklingowych. Wiele osób odpowiedziało na apele organizatorów i ubrało się na zielono, przyniosło niepotrzebne skarpetki do zrobienia lalek teatralnych i mnóstwo zakrętek, które przyczynią się do pomocy chorej 10-miesięcznej dziewczynce. Dzieci mogły też przyjrzeć się bliżej sprzętowi Ochotniczej Straży Pożarnej z Rdzawki, przymierzyć kaski, mundury, ale też zobaczyć czujniki czadu.

W duchu ekologii odbyły się też degustacje potraw przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Chabówce, gdyż podawane były na biodegradowalnych naczyniach dostarczonych przez firmę Eco Way ze Skawiny.

Ustawiono też specjalny kącik, gdzie można było znaleźć informacje o roślinach oczyszczających powietrze i zaopiekować się sadzonką bluszczu. Bardzo ciekawie przedstawiało się stanowisko organizacji Zero Waste, która namawiała do nie produkowania śmieci w ogóle i przedstawiała wiele ciekawych akcji. Szczególnie możliwą do zrealizowania w Rabce wydaje się akcja TORBY BUMERANGI – komu z nas nie zabrakło torby na zakupy gdy wpadł do sklepu „tylko po jedną rzecz”? A gdyby tak przy wejściu stało pudełko ze szmacianymi bezpłatnymi torbami? Kto potrzebuje może wziąć, a kto ma za dużo może zostawić. Mógłby to być świetny środek promocji dla firm, które chcą być postrzegane jako wrażliwe na środowisko.

Piknik miał też wsparcie merytoryczne Krakowskiego Alarmu Smogowego i akcji „Nie dla reklamówek”. A na specjalnym stoisku Zrzeszenia Pszczelarzy Gorczańskim można było zobaczyć Dom Pszczół.

W czasie konkursów dotyczących tematyki ekologicznej można było zdobyć wyjątkowe nagrody, m.in. piłki z autografami polskiej reprezentacji w piłce ręcznej, czujnik czadu ufundowane przez PGNiG, biodegradowalne środki higieny osobistej z firmy Panda Wanda, zestawy biodegradowalnych naczyń od firmy EKO WAY, ekologiczny produkty dla psów i kotów z salonu Kieł i Pazur, zestawy prezentowe od Uzdrowiska Rabka S.A. i Body Joy.

W odpowiedzi na pytania konkursowe można się było wspomóc wystawą o tematyce antysmogowej, która na czas pikniku „przywędrowała” do amfiteatru.

Organizatorzy zdecydowali też włączyć do imprezy zbiórkę nakrętek i koncert charytatywny na rzecz chorej Asi Podczerwińskiej - można też przecież odetchnąć z ulgą, że udało się pomóc w ważnej spawie. W ramach koncertu wystąpiły zespoły Milusioki, Kinga Garb z zespołem i zespół XYZ, a także odbył się pokaz Zumby i w Krainie Czarów dzieci mogły skorzystać z malowania twarzy i innych atrakcji. Dzięki uprzejmości dyrektor MOK Joannie Lelek koncerty trwały jeszcze po zakończeniu pikniku, do zapadnięcia nocy.

Piknik był częścią kampanii edukacyjno-informacyjnej „Odetchnij w uzdrowisku”, zachęcającej mieszkańców gminy Rabka-Zdrój do wymiany pieców na gazowe lub nowoczesne kotły na paliwa stałe z możliwością pozyskania dofinansowania.

Materiały prasowe, oprac. r/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Ida13:18, 25 września 2019
Stanowisko ecodoradcy jak zwykle puste, czy panie burmistrzu nie czas na zmiany personalne w urzędzie??
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij