Piątek, 03 kwiecień 2020, Imieniny: Ryszarda, Antoniego, Pankracego
Szczawnica i okolice
Clear
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 42
Clear
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 42
Clear
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 42
Clear
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 40
Clear
-0°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 42
Clear
-1°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 42
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
Koronawirus - aktualna sytuacja na Podhalu
23.12.2019, 11:02 | czytano: 2921

"Orawski Opłatek" w Jabłonce (zdjęcia)

Fot. Łukasz Sowiński

Jak co roku w Jabłonce odbył się "Orawski Opłatek". Wspólne spotkanie Orawian przy stole wigilijnym, na którym zapłonęło Betlejemskie Światełko Pokoju, zorganizowane zostało w Centrum Kultury Górnej Orawy.

Uroczysty wieczór rozpoczął koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru Cantemus Arvensis oraz Big Bandu Orawskiej Samorządowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Jabłonce. Na scenie zaprezentowała się również Kasia Waberska, która właśnie wydała swoją pierwszą płytę pt. „Kolędy polskie”. Pierwsze egzemplarze płyty wręczyła wójtowi Antoniemu Karlakowi oraz dyrektorowi szkoły muzycznej Markowi Ciesielskiemu. Spotkanie było również doskonałą okazją do zaprezentowania mieszkańcom Orawy i gościom krótkiego filmu promującego gminę Jabłonka i przedstawiającego dokonania ostatnich lat.

Jak co roku zostały również wręczone nagrody „Człowiek – Człowiekowi”. To wyjątkowe wyróżnienie dla osób i instytucji, które na co dzień niosą pomoc drugiemu człowiekowi. Tegorocznymi wyróżnionymi przez Kapitułę są: Bogusława Pilch, siostra Teresa Pawlak, ksiądz Adam Parszywka, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jabłonce „Barka”. Statuetki i podziękowania wręczył gospodarz gminy Jabłonka.

Następnie przy symbolicznym, wigilijnym stole zasiedli: wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak, przewodniczący Rady Gminy Jabłonka Eugeniusz Moniak, primátorka Miasta Trstená Magdaléna Zmarzláková, przewodniczący Rady Gminy Lipnica Wielka Andrzej Karkoszka oraz dziekan i proboszcz parafii w Jabłonce ks. Kazimierz Czepiel, proboszcz parafii w Jabłonce-Borach ks. Grzegorz Łomzik i proboszcz parafii w Chyżnem ks. Andrzej Mikołajczyk.

Betlejemskie Światło Pokoju do wigilijnego stołu przyniosły orawskie dzieci. Księża poprowadzili wspólną modlitwę – odczytali Ewangelię i poświęcili opłatki. Ks. dziekan skierował do Orawian krótkie słowo i życzenia, aby prawdziwie odkryli w tych nadchodzących świętach Pana Jezusa. Bożonarodzeniowe życzenia złożyli również wójt Antoni Karlak, przewodniczący Eugeniusz Moniak oraz przedstawiciele Lipnicy Wielkiej i Trsteny.

Ten wyjątkowy wieczór, wprowadzający w klimat Świąt Bożego Narodzenia zakończyło łamanie się opłatkiem i składanie życzeń przy dźwiękach „Kolędy dla Ciebie” autorstwa ks. Grzegorza Łomzika.

W tym roku dodatkowym elementem towarzyszącym spotkaniu opłatkowemu był kiermasz bożonarodzeniowy w holu OCK. W pięknie przystrojonych stoiskach można było nabyć rękodzieło lokalnych twórców oraz świąteczne smakołyki. Mamy nadzieję, że kiermasz na stałe wpisze się w nasz grudniowy kalendarz, a z roku na rok będzie coraz więcej wystawców i odwiedzających.

Źródło: UG Jabłonka, oprac. r/ zdj. Łukasz Sowiński
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij