Piątek, 28 luty 2020, Imieniny: Romana, Oswalda, Cyryla
Jabłonka i okolice
Clouds
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 68
Clouds
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 68
Clouds
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 68
Clouds
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 80
Clouds
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 68
Clouds
-0°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 68
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
17.01.2020, 17:31 | czytano: 850

Sztandar 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Możesz wesprzeć zbiórkę

zdj. 11 MBOT

Pod przewodnictwem wojewody Piotra Ćwika zawiązał się Społeczny Komitet ufundowania sztandaru dla 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. "Niedźwiadek". W jego skład weszli m.in. przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK oraz weterani Zgrupowania AK "Żelbet", którego tradycje dziedziczy Brygada.

- Sztandar wojskowy jest znakiem jednostki wojskowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Jest symbolem tradycji, wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Obowiązkiem żołnierza jest bronić i strzec sztandaru jednostki wojskowej - przypomina mjr Bartosz Kubal, oficer prasowy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Na rewersie, po środku sztandaru znajdować się będzie wieniec z napisem w trzech wierszach „BÓG HONOR OJCZYZNA”. W prawym górnym rogu umieszczona zostanie pamiątkowa odznaka 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a w prawym dolnym rogu odznaka pamiątkowa Zgrupowania AK „Żelbet”. Po drugiej stronie na górze będzie Krzyż Armii Krajowej, poniżej Herb Województwa Małopolskiego.


Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wydał zgodę na działalność Komitetu oraz na ufundowanie sztandaru 11 MBOT. Tradycją tego typu przedsięwzięć jest możliwość zapisania się na kartach historii poprzez honorowe wsparcie zbiórki funduszy na sztandar. Wartość cegiełki została określona na 10 zł, a kwota darowizny stanowi jej wartość lub jej wielokrotność. Dla każdego darczyńcy przewidziano dedykowany certyfikat, który będzie do odbioru w siedzibie 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej po wręczeniu sztandaru.

Darowizny można wpłacać na konto bankowe:
NAZWA: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Strzelectwa w Rzeczypospolitej Polskiej, KRS: 0000394256
ADRES: ul. Żywiecka 12, 30-427 Kraków
NR RACHUNKU: 78 1240 4533 1111 0010 9414 0504
TYTUŁ PRZELEWU: Darowizna na sztandar dla 11 MBOT


11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej formowana jest w podkrakowskiej Rząsce od stycznia 2018 r. Dotychczas Brygada przeszkoliła około 850 żołnierzy Obrony Terytorialnej. Zainteresowanie służbą w regionie jest bardzo duże. Do tej pory złożono ponad 1800 wniosków, z jednostką zapoznało się około 1500 ochotników.

Dowódcą 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest płk Krzysztof Goncerz wywodzący się z Wojsk Specjalnych i Powietrznodesantowych. Dowództwo Brygady i pierwszy z formowanych batalionów lekkiej piechoty stacjonuje w Krakowie (Kraków-Rząska). Kolejne dwa będą stacjonować w Oświęcimiu i Tarnowie.Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych obok Wojsk Specjalnych, Lądowych, Powietrznych i Marynarki Wojennej.

opr.s/ zdj. 11 MBOT
najnowsze informacje
komentarze
"Żelbetowi" brakowało17:11, 18 stycznia 2020
Zakładając, że wszyscy mają karabiny, może lepiej kupić amunicję?
sponsor 500+17:45, 17 stycznia 2020
gdy PiS straci władzę to wojsko zniknie !
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij