Czwartek, 01 październik 2020, Imieniny: Danuty, Remigiusza, Romana
Szczawnica i okolice
Clouds
11°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Clouds
10°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Clouds
11°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Clouds
13°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 100
Clouds
11°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 89
Clouds
11°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
11.02.2020, 13:20 | czytano: 1401

II Wiejskie Spotkania Teatralne w Lipnicy Wielkiej (zdjęcia)

Fot. Paweł Pastwa

W Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej zebrała się licznie publiczność - mieszkańcy gminy, ale sporo osób spoza, aby obejrzeć dwa interesujące spektakle teatralne.

Pierwszy z nich to"Syćko sie wraco" Zespołu Regionalnego "Góralsko Brać" z Łopusznej oraz "Otello po Orawsku" w wykonaniu Orawskiej Grupy Teatralnej im. dra Emila Kowalczyka w ramach imprezy II Wiejskie Spotkania Teatralne (Orawski Niesopust). Jest to wynik przyjaźni, współpracy i jedności tych dwóch teatrów.

Spektakl "Syćko sie wraco" opowiada historię Jaśka, młodego górala, który wraca do rodzinnego domu z emigracji do Stanów Zjednoczonych. Wraz z nim przyjeżdża młoda dziewczyna, z którą planują się pobrać i ułożyć sobie życie. Dziewczyna ma korzenie góralskie, ale jak wynika z rozmowy z ojcem Jaśka, wiele lat temu jej dziadek popadł w konflikt z dziadkiem Jaśka w wyniku czego ojciec Jaśka został sierotą. Ojciec Jaśka nie chce słyszeć o ich żeniaczce i wyrzuca wybrankę syna z domu. Załamany Jasiek pod namową kolegów udaje się na zabawę do miejscowej karczmy gdzie spotyka się z niedoszłą żoną. Dochodzi między nimi do pojednania lecz kochankowie postanawiają raz na zawsze rozwiązać wszystkie swoje problemy...

W spektaklu pojawiają się tradycyjne tańce podhalańskie oraz śpiewy, a całość jest wręcz naszpikowana dużą dawką dobrego góralskiego humoru, w który wkradło się nieco fantastyki.
Scenariusz i reżyseria: Mateusz Buła

Komedia "Otello po orawsku" to najnowsza sztuka tej grupy. Konstrukcja dramatyczna oparta jest na motywie teatru w teatrze polegająca na wprowadzeniu do przedstawienia fragmentów "Otella" Szekspira, czytanych w gwarze orawskiej. Komedia ukazuje perypetie na próbach amatorskiego teatru, który chce z reżyserem z Krakowa przedstawić "Otella" w orawskich realiach. Wynika z tego wiele śmiesznych zdarzeń, bo przecież prawdziwym teatrem jest życie. Komedia ta ukazuje, oczywiście w przejaskrawieniu - w krzywym zwierciadle, dziesięcioletnią już przygodę z regionalnym teatrem naszej grupy teatralnej. Pierwszy akt to pierwsza próba "Otella", drugi zaś to próba generalna. Wszystkie podobieństwa do prawdziwych postaci są oczywiście przypadkowe (lub nie).
Scenariusz i reżyseria: Robert Kowalczyk

Na zakończenie spektakli były posiady przy muzyce. Było miło i swojsko. Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej oraz Orawska Grupa Teatralna.

Źródło: Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, zdj. Paweł Pastwa, oprac. r/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Młoda19:08, 11 lutego 2020
Brawo Orawa. Było przecudnie.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij