Środa, 30 wrzesień 2020, Imieniny: Honoriusza, Wery, Hieronima
Czarny Dunajec i okolice
Rain
11°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Rain
10°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Rain
11°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Rain
13°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 93
Rain
11°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 89
Rain
11°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
14.02.2020, 15:11 | czytano: 1411

Rzecznik Praw Dziecka z trzydniową wizytą w gminie Poronin (zdjęcia)

W dniach 9 -11 lutego gościł w gminie Poronin Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. - Było to szczególne wyróżnienie dla gminy Poronin i ogromna radość dla starszych i młodszych mieszkańców - podkreślają władze gminy.

Pierwszy dzień, a właściwie wieczór, pobytu upłynął rzecznikowi na darciu pierza, czyli pruckach. Objął on bowiem tę imprezę honorowym patronatem, podkreślając jej społeczny, prorodzinny walor. Inscenizacja została przygotowana przez Gminny Ośrodek Kultury we współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich z Nowego Bystrego i Murzasichla. Zgromadziła na widowni nie tylko zaproszonych gości, ale całe rodziny, które przyszły zobaczyć, jak dawniej na wsiach spędzano długie zimowe wieczory. Były to czasy, gdy do domów gospodyń schodziły się licznie krewne, znajome i sąsiadki, aby skubać gęsie lub kacze pióra. Z pierza tego przygotowywano potem wsady do poduszek i pierzyn. Owe poduchy i piernaty były posagiem panien, które miały wyjść za mąż. Czynności darcia pierza towarzyszyły śpiewy, dowcipy i różne opowieści. Tak też było w niedzielny wieczór w świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie. Nikt z oglądających przedstawienie się nie nudził, ponieważ panie wykazały się ogromnym poczuciem humoru i dowcipem. Widzowie co chwilę wybuchali gromkim śmiechem i żywiołowo reagowali na sceniczne gagi. Chociaż prucki były typowo kobiecym zajęciem, panowie również mieli w nim swój udział. Przychodzili z muzyką, śpiewem, wesołością, by wspólnie spędzić czas. W przedstawienie został zaangażowany także Gość honorowy, czyli Pan Rzecznik, który z wielkim wdziękiem zagrał jednego z uczestników posiadów, a przy tym okazał się znakomitym tancerzem.

Kolejnego dnia na stoku „Potoczki” w Zębie rozegrany został Turniej Zimowy Rzecznika Praw Dziecka i Wójta Gminy Poronin. W zawodach wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych z terenu Gminy Poronin. Rywalizowali oni w trzech konkurencjach: slalomie na nartach (klasy VII – VIII), drużynowym torze przeszkód (klasy IV – VI), a najmłodsze dzieci z klas I -III zjeżdżały na jabłuszkach w bajkowych przebraniach. Sportowym emocjom towarzyszyła również dobra zabawa. Było mnóstwo śmiechu i radości. Wszyscy zawodnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami i upominkami od RPD. Zwycięzcom wręczono medale, nagrody i pamiątkowe statuetki.

Tego dnia Rzecznik Praw Dziecka odwiedził jeszcze świetlicę w Bustryku, gdzie spotkał się z dziećmi spędzającymi czas pod opieką rodziców w remizie strażackiej. Wieczorem wziął udział w próbach zespołu góralskiego „ Małe Regle” w Poroninie. Pan Rzecznik wyraził słowa uznania dla instruktorów za trud wkładany w przekazywanie piękna góralskiego śpiewu i tańca. Dzieci zaś zachęcał do kultywowania tradycji i kultury swoich przodków. Był też pod wrażeniem umiejętności małych śpiewaków i tancerzy.

Ostatniego dnia wizyty Rzecznik Praw Dziecka wraz z Barbarą Nowak Małopolskim Kuratorem Oświaty i wójtem gminy Anitą Żegleń odwiedzili szkoły podstawowe w Poroninie, Zębie i Nowem Bystrem. Podczas wizyty w poszczególnych placówkach oświatowych spotkali się z dziećmi, nauczycielami i rodzicami. W Poroninie goście odwiedzili Szkolne Muzeum Historyczno-Regionalne. Obejrzeli tam wystawę przedstawiającą, m.in. zrekonstruowaną salę lekcyjną z początków XX wieku z pełnym wyposażeniem pomocy dydaktycznych. W szkolnej kawiarence rozmawiali z uczniami i ich opiekunami o wolontariacie.

W Zębie goście zaproszeni zostali do wspólnej zabawy podczas odbywającego się właśnie w szkole balu karnawałowego dla uczniów z najmłodszych klas. Młodzież wzięła udział w spotkaniu z Rzecznikiem Praw Dziecka, podczas którego miała okazję zadawać pytania dotyczące … nie tylko jego pracy.

W szkole w Nowem Bystrem Goście mogli obejrzeć występ zespołu regionalnego „Mali Bystrzanie”. Zarówno Mikołaj Pawlak, jak i Barbara Nowak wyrazili słowa uznania dla małych artystów. Wyrazy wdzięczności skierowali również do rodziców, którzy dbają o wychowanie swoich w dzieci w duchu miłości do małej ojczyzny. Następnie udali się na zwiedzanie szkoły, w której, jak zauważyli, panuje serdeczna i rodzinna atmosfera.

Trzy dni pobytu Rzecznika Praw Dziecka upłynęły bardzo szybko. Był to intensywny czas, podczas którego Rzecznik miał okazję przekonać się, że w gminie Poronin wartości rodzinne stanowią najwyższą wartość. Wyraził wdzięczność wójt Anicie Żegleń i pracownikom Urzędu Gminy Poronin za dbałość o wszechstronny rozwój dzieci.

źródło: UG Poronin
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij