Niedziela, 05 kwiecień 2020, Imieniny: Ireny, Wincentego, Julianny
Nowy Targ i okolice
Clear
-0°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 74
Clear
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 74
Clear
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 74
Clear
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 74
Clear
-0°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 74
Clear
-1°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 74
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
24.02.2020, 14:43 | czytano: 2785

VII Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar Firmy PCD Salami

zdj. Michał Adamowski

Już w najbliższy weekend ( 28.02-01.03.2020r. ) po raz siódmy Aeroklub Nowy Targ i Firma PCD SALAMI będą organizatorami Nowotarskich Zimowych Zawodów Balonowych o Puchar Firmy PCD SALAMI.

Udział swój, tak jak przez poprzednie lata, i tym razem zapowiedziało wielu pilotów z całej Polski. Przewidujemy przyjazd około 25 balonów.

Zawody w Nowym Targu, jak co roku, będą rozgrzewką przed startami w kolejnych edycjach Balonowego Pucharu Polski. Pomimo że startujący w nich piloci nie zdobywają punktów do rankingu pilotów polskich, większość z nich stara się uzyskać jak najlepszy wynik w rywalizacji sportowej. Dla wszystkich udział w tych zawodach jest jednocześnie okazją do podziwiania niewątpliwie jednego z piękniejszych zakątków naszego kraju. Ośnieżone Tatry i Podhale widziane z balonów pozostają w pamięci przez wiele miesięcy. Dowodem popularności naszej imprezy są zapytania wielu pilotów jeszcze w trakcie sezonu letniego o kolejną ich organizację.


Warto, przy okazji, w skrócie wyjaśnić zasady rozgrywania zawodów balonowych. Balon jest aerostatem, który - mówiąc najprościej - zawieszony jest w powietrzu i przemieszcza się wraz z nim. Dlatego kierunek i prędkość lotu uzależniona jest od kierunków i prędkości (zmieniających się wraz z wysokością) wiejących wiatrów. Zawodnik podczas zawodów, wykorzystując odpowiednie kierunki wiatrów, stara się osiągnąć wyznaczony przez dyrektora sportowego cel, którym jest najczęściej wyłożony na ziemi płócienny krzyż. Tam należy jak najcelniej zrzucić marker, czyli wstążkę o długości ok. 1,5 metra z zaszytym z jednej strony woreczkiem z piaskiem. Podczas jednego lotu może zostać rozegrane kilka konkurencji.


Starty mogą odbywać się ze wspólnego miejsca, np. z lotniska lub z dowolnego miejsca wybranego indywidualnie przez pilota. Miejsce wyboru startu również zależy od wiejących wiatrów.

Ponieważ jednym z założeń organizatorów jest pokazanie kibicom i sympatykom balonów z bliska, to planowane są starty z lotniska (jeżeli kierunki wiatru na to pozwalają). Czasem jednak sytuacja meteorologiczna zmusza organizatorów do wykonania startów z innego miejsca, wtedy planowany jest co najmniej jeden cel na lotnisku i prawdopodobnie lądowanie w jego pobliżu, co również robi wrażenie i niewątpliwie warte jest zobaczenia.


Mamy nadzieję, że pogoda i tym razem będzie sprzyjająca, zapraszamy więc wszystkich chętnych do wspólnej zabawy.

Starty balonów najprawdopodobniej będzie można podziwiać bezpośrednio z płyty lotniska w Nowym Targu.
Zapraszamy.Kalendarium zawodów:
29.02.2020 r. sobota
- 8.00 – rozgrywanie konkurencji
- 15.00 – rozgrywanie konkurencji

01.03.2020 r. niedziela
- 12.00 – rozgrywanie konkurencji
- ogłoszenie wyników zawodów po ich obliczeniu i powrocie załóg do centrum zawodów

Krzysztof Borkowski, zdj. Michał Adamowski
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij