Zbieraj deszczówkę, gromadź wodę. Małopolska oferuje wsparcie dla gmin - podhale24.pl
Czwartek, 02 maja
Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola
Jabłonka
Clouds
15°
Wiatr: 7.632 km/h Wilgotność: 47 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
16°
Wiatr: 12.924 km/h Wilgotność: 48 %
Clouds
17°
Wiatr: 11.556 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
20°
Wiatr: 18.648 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
17°
Wiatr: 10.368 km/h Wilgotność: 53 %
Jakość powietrza
46 %
Nowy Targ
38 %
Zakopane
64 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
23.03.2020, 14:54 | czytano: 2517

Zbieraj deszczówkę, gromadź wodę. Małopolska oferuje wsparcie dla gmin

Od wielu lat obserwujemy nieustanną zmianę klimatu. Wzrasta temperatura powietrza, doskwierają nam upały, susze oraz inne gwałtowne zjawiska pogodowe, związane z ekstremalnymi opadami, a co za tym idzie - powodziami. W obliczu tych zmian konieczne jest wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą na przechwytywanie i gromadzenie wód deszczowych, a następnie wykorzystanie ich tam, gdzie będą niezbędne.

- Nowy konkurs „Małopolska deszczówka” jest realnym wsparciem gmin z naszego regionu. Wielokierunkowe działania, które zostaną podjęte pozwolą na racjonalne gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi, które będą przechwytywane z obiektów użyteczności publicznej i gruntów będących ich własnością. Liczę, że nasi beneficjenci podejmując te działania dadzą dobry przykład mieszkańcom naszego regionu – mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Samorząd Województwa Małopolskiego, dostrzegając zmiany zachodzące w naszym klimacie, przekazał na realizację zadań w nowym konkursie aż pół miliona złotych.

Zarządzanie opadami jest jednym z podstawowych wyzwań. Znaczne uszczelnienie powierzchni powoduje ekstremalne nasilenie spływu powierzchniowego, migrację zanieczyszczeń, przeciążenie hydrauliczne kanalizacji i rzek, wykraczające poza ich zdolności adaptacyjne w czasie pogody mokrej, a także zagrożenie powodziami i podtopieniami. W czasie pogody suchej, następuje spadek przeżywalności ekosystemu rzek, a przesuszenie powoduje ograniczenie rozwoju roślinności, generuje niekorzystny mikroklimat zwiększający prawdopodobieństwo wystąpienia alergii i chorób układu oddechowego, pogarszając warunki życia mieszkańców.

- Zakłada się, że powszechne wdrożenie takich działań będzie miało wpływ na zwiększenie retencji glebowej, złagodzenie skutków suszy i ograniczenie ryzyka powodziowego, a tym samym poprawę jakości życia Małopolan – dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka.

DLA KOGO:

Wsparcie dla gmin na racjonalne gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi, przechwytywanymi z obiektów użyteczności publicznej i gruntów będących własnością gminy

NA CO:

• dostosowanie gminnych budynków do standardów neutralnych środowiskowo poprzez gromadzenie i wykorzystanie wód deszczowych generowanych spływem z tych budynków

• przystosowanie, modernizację istniejących instalacji w celu gromadzenia wody opadowej i jej ponownego wykorzystania

• zwiększenie terenu biologicznie czynnego poprzez zapewnienie naturalnej wegetacji roślin, retencję wód opadowych, likwidację zasklepień lub uszczelnień.

Dofinansowanie: od 50% do 85 % całości zadania

Pula: 500 tys. zł

Termin: 20.03 – 8.05.2020 r.

Gdzie złożyć wniosek:

Gminy składają wnioski o przyznanie pomocy finansowej w formie dotacji celowej, wraz z załącznikami albo przesyłają go na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich
ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków
z dopiskiem „Małopolska deszczówka”
lub przez elektroniczną skrzynkę podawczą:
/947ts6aydy/SkrytkaESP

Zarząd Województwa Małopolskiego zastrzega sobie prawo do wydłużenia terminu oraz unieważnienia naboru.

Informacje:
Szczegółowe informacje: Uchwała nr 443/20 Zarządu Województwa Małopolskiego z dnia 19 marca 2020 r. w sprawie przyjęcia „Zasad naboru i realizacji wniosków w sprawie udzielania pomocy finansowej dla gmin na zadania polegające na racjonalnym gospodarowaniu wodami opadowymi.”Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Zespół Zarządzania Zasobami Przyrodniczymi, adres mail: sekretariat.ro@umwm.malopolska.pl, nr tel. 63 03 580

Źródło: UMWM, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas