Środa, 27 maj 2020, Imieniny: Jana, Juliusza, Radowita
Nowy Targ i okolice
Rain
17°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 47
Rain
18°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 47
Rain
17°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 47
Rain
19°
Wiatr: 12.528 km/h Wilgotność: 50
Rain
14°
Wiatr: 17.568 km/h Wilgotność: 85
Rain
15°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 47
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
08.04.2020, 14:17 | czytano: 4458

Jak COVID-19 zmieni Polskę? W Tatrach przybędzie dzikich zwierząt

Arch. Podhale24.pl

Eksperci Leadership Academy for Poland zadali sobie pytanie „jak COVID-19 zmieni Polskę?”. Wśród prognoz jest taka, która opisuje, jak zmieni się życie w Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym.

Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), przedsiębiorca i współzałożyciel Stowarzyszenia im. Stanisława Wyspiańskiego uważa, że ze środowiskowego punktu widzenia obecna sytuacja okazuje się dobra. - Jeśli spojrzeć na satelitarne mapy zanieczyszczeń, to łatwo zauważyć, że poziom emisji CO2 jest dużo mniejszy. Coś, co wydawało się nierealne, czyli ograniczenie emisji, nagle stało się faktem. Pomijając oczywiście bardzo smutne okoliczności — przyroda z pewnością odetchnie od ludzi - podkreśla. - Tatry stały się swego rodzaju poligonem badawczym — będziemy mogli obserwować, jak zwierzęta reagują na ten darowany im spokój i nieobecność ludzi. Wiosna to ważny czas dla tatrzańskiej fauny — gody, uzupełnianie tkanki tłuszczowej po zimie.

Przewidujemy duży sukces rozrodczy w nadchodzącym roku oraz, u gatunków, które są zmuszone do koegzystencji z człowiekiem (np. kozice), odnotujemy mniejszą ilość hormonu stresu.

Już dziś głuszce i cietrzewie dosyć często tokują w sąsiedztwie szlaków, więc na pewno te kuraki będą się cieszyły większym spokojem. Obserwujemy też więcej tropów przecinających szlaki, co oznacza, że zwierzęta przemieszczają się swobodniej. Dużo też łatwiej będzie polować drapieżnikom, bo „zwiększyła się” przestrzeń w związku z nieobecnością ludzi.

Mimo tych pozytywów, sam Tatrzański Park Narodowy będzie się zmagał z kryzysem, ponieważ jest to jednostka, której 80% przychodów pochodzi z turystyki. A spodziewamy się, że liczba turystów odwiedzających Tatry po COVID-19 spadnie, choćby z powodu trudnej sytuacji materialnej, w jakiej znajdą się nasi rodacy. W ostatnim roku liczba wejść do TPN sięgała 4 mln. W tym roku tak z pewnością nie będzie. Do tej pory ok. 10% turystów przyjeżdżało z zagranicy, więc i tu pewnie odnotujemy znaczny spadek. To istotne, ponieważ wpływy z biletów wstępu czy innej działalności na terenie Tatr, wspierają budżet utrzymujący infrastrukturę  -  a szczególnie szlaki, które ze względu na zwykle ogromną liczbę turystów i gwałtowne zjawiska pogodowe, wymagają systematycznego nadzoru i remontów. Ta praca może się teraz okazać niezwykle trudna.

Patrzę jednak daleko do przodu i wiem, że będzie dobrze. A tymczasem: głowa do GÓRY. Tatry poczekają - dodaje.

Autor materiału jest absolwentem Leadership Academy for Poland - apolitycznej i bezstronnej inicjatywy edukacyjnej na rzecz rozwoju dobrego przywództwa w Polsce i na świecie.

oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
190809:46, 10 kwietnia 2020
do KAZ 2 AY 2035 ROK spoko wiersz aż miło sie czyta pozdro.
KAZ 2 AY 2035 ROK20:20, 9 kwietnia 2020
Spróbujmy sobie teraz pomarzyć
Jak tu będziemy dalej tak żyć
Przez tą pandemię jak
Świat jest światem
Tatry zostaną tu
POZA ŚWIATEM :
Za wiele lat cóż zobaczymy ?
Że coś pomyka obok zwierzyny
To jest rozbitek z myślą tą samą --+
On tu ucieka przed kwarantanną
I egzystuje tu wiele lat
Tatry to jego jedyny świat
Uratowała jego wilczyca ?
Chyba mu dała swojego cyca
W lecie pożywiał się z zwierzętami-
Pyszne borówki wraz z korzonkami
Zimą przeżywał jak taki OZI
W gawrze cieplutkiej się tu ułożył
No bo niczego mu nie brakuje
Bór nieprzebyty on pokonuje
Pozarastały już wszystkie szlaki
A na polanach są piękne maki
Ponoć łaziły tędy miliony
Teraz to Eden- Świat Zaginiony
A nad wantami i nad reglami
Tom Henks tu śmiga wraz kozicami
A niedaleko - cztery smerfetki
I takie stadko podobno Mietki
HEJ POZNAJMY NOWE MARZENIE
TARY BEZLUDNE- OJ TPNnie !!! :)
świstak16:35, 9 kwietnia 2020
Dużo turystów żle, mało żle.Po co remontować jak nie używane szlaki.Chodzi tylko o kasę? Dychnie fauna i flora od ,,krupówek,, w Tatrach.
Snufkin19:46, 8 kwietnia 2020
Będzie mi brakowało tego spokoju i pustki na szlakach...
Spod Giewontu17:48, 8 kwietnia 2020
Do MK.
Jaka góralska? Raczej ceperska pazerność na Podhale. Mimo kwarantanny pchacie się bocznymi drogami. Codziennie policja kogoś zawraca. Teraz fajnie, pusto wreszcie można od was dychnąć. Jak ci coś nie pasuje, to po co się tu pchasz do tych górali? Siedź u siebie i nie narzekaj.
Idę po okulary16:50, 8 kwietnia 2020
Przybędzie dzikich zwierząt i dzikich ludzi :)
MK14:46, 8 kwietnia 2020
Mentalność dzisiejszego górala: zjeść ciastko i mieć ciastko oraz dobrze przy tym zarobić. Wymiotować się chce z tej góralskiej pazerności.
antyświatło14:35, 8 kwietnia 2020
Powinno się wpuszczać po pięć osób do TPN jak to się robi w sklepach kościołach. Bo niby dlaczego nie?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij