Folklor w obliczu II wojny światowej - podhale24.pl
Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 9.792 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 9.72 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 7.812 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 9.828 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 9.612 km/h Wilgotność: 85 %
Snow
Wiatr: 12.096 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
32 %
Nowy Targ
14 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
07.05.2020, 19:02 | czytano: 2214

Folklor w obliczu II wojny światowej

Podhalańska grupa „Zyngry” nagrała płytę dedykowaną poprzednim pokoleniom zaangażowanym w walkę o wolną Polskę.

Grupa „Zyngry” to osoby reprezentujące młode pokolenie regionalistów. Cztery dziewczyny pochodzące z Podhala od najmłodszych lat wyrastały w rodzinach wielopokoleniowych, w kulturze i tradycji góralskiej. Wszystkie od najmłodszych lat były członkiniami zespołów regionalnych; tam też uczyły się tradycyjnego śpiewu i tańca góralskiego. Po latach same będąc kierownikami i instruktorami w zespołach regionalnych, przekazywały rodzimą tradycję młodym pokoleniom.

W 2010 roku dziewczyny po raz pierwszy wystąpiły jako grupa „Zyngry” na Poroniańskim Lecie, promując muzykę Skalnego Podhala podczas wspólnego koncertu ze znanym artystą Krzysztofem Trebunią-Tutką. Od tego czasu prezentowały się na różnych konkursach i przeglądach, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Dziewczyny doceniane były przede wszystkim za tradycyjne brzmienie wykonywanych śpiewek góralskich, oraz wysoki poziom artystyczny. Wraz ze „Zyngrami” występowali m.in.: Lucyna Stasik Stoch, Anna Sieczka, Katarzyna Gromada, Halina Skupień, Paulina Para, Ewa Gaculak, Marta Buńda, Anna Rusnak, Andrzej Zubek, Jakub Kluś i Kazimierz Karpiel.



Dziewczyny od kilku lat biorą udział w inscenizacji góralskiej Męki Pańskiej – „Ciyrpiyniy miarom Bozyj Miyłości” autorstwa Anny Malaciny-Karpiel. Zostały także zaproszone do nagrania piosenki i teledysku do utworu pt. „Szczyty moje” tejże artystki.

W 2017 roku „Zyngry” postanowiły nagrać płytę, którą dedykują poprzednim pokoleniom zaangażowanym w walkę o wolną Polskę. Spędziły wiele godzin na spotkaniach i wywiadach z osobami, które pamiętają czasy II wojny światowej. Dotarły m.in. do osób, które przeżyły prześladowania, wywózkę i piekło obozów koncentracyjnych. Wspomnienia te przeplecione są muzyką i śpiewem w wykonaniu „Zyngier” i zaproszonych gości. Płyta jest już wydana i czeka na swoją oficjalną promocję podczas Poroniańskiego Lata 2020.

To płyta wyjątkowa, pełna wrażliwości, smutnych przeżyć, ale i nadziei na lepsze jutro. Trzyletnia praca nad nią, przynosi piękne historyczne dzieło, które dla nas wszystkich jest niezwykłą lekcją historii.

Źródło: Materiały prasowe, oprac. r/ zdj. Katarzyna Gał
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Karina20:59, 9 maja 2020
Najlepsza płyta jaką kiedykolwiek słyszałam z piękną historią w tle. Pan Szuser albo zajmuje się muzyką i lekko zazdrosci sukcesu dziewczynom albo nie ma pomysłu na swoje działania :) Dziewczyny super. Jak to powiedział mój ojciec - taka płyta obowiązkowo do słuchania w szkołach i w domach!
Skała12:13, 8 maja 2020
Brawo dziewczyny! Przy dzisiejszej znieczulicy i powszechnym baraku wiedzy historycznej - na Podhalu górale i ne tylko gonią za mamoną pomijając inne sprawy - inicjatywa jest godna pochwały. Oczywiście trzeba płytę poznać, aby wypowiadać się sensownie na temat samej treści.
szuser08:55, 8 maja 2020
"Folklor w obliczu II Wojny Światowej" - ??????????????????
co to za tytuł jest ? co ma folklor do wojny ? Czy da się zaśpiewać "Czerwone Maki po góralsku?
No proszę Państwa , nie róbmy nic na siłę aby zaistnieć i sprzedać bo narażacie się na śmieszność i kpinę.
"Znaj proporcjum mocium Panie".
Pieter Sz21:14, 7 maja 2020
Każda tego typu inicjatywa godna jest pochwały.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas