Wtorek, 13 kwiecień 2021, Imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina
Zakopane i okolice
Rain
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 93
Rain
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 93
Rain
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 93
Rain
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 93
Rain
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 88
Rain
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
06.06.2020, 20:09 | czytano: 2872

23 lata temu Jan Paweł II wjechał koleją na Kasprowy Wierch

Fot. Paweł Murzyn

6 czerwca 1997 r. kolumna samochodów z Ojcem Świętym pojawiła się tuż przed ostatnim wjazdem kolei PKL Kasprowy Wierch. Wizyta nie była zaplanowana – Jan Paweł II przyjechał w Tatry by modlić się i odpocząć w górach. Po odwiedzinach pozostał m.in. wpis w księdze pamiątkowej PKL „Benedicite montes Dominum – Góry błogosławcie Pana”.

„Bywałem tutaj” – powiedział wtedy Jan Paweł II do małej grupy pracowników PKL i turystów przy górnej stacji kolei PKL Kasprowy Wierch, po czym wskazał w kierunku Doliny Goryczkowej i dodał: „Tam Goryczkowa, jeździcie na nartach”. Papież potrafił zachwycać się górami i korzystać z ich uroku jak nikt inny. Jego miłość do gór zaczęła się bardzo wcześnie – jako nastolatek wędrował z ojcem po Tatrach i Beskidach. Później będąc księdzem wyruszał często na górskie wyprawy z młodzieżą akademicką. Jako kardynał zapytany kiedyś o to, czy wypada mu jeździć na nartach, odparł – „nie wypada jeździć źle”.Jan Paweł II po 1997 roku powrócił jeszcze w Tatry w 2002 roku, ale wtedy podziwiał już je tylko z wnętrza śmigłowca. W Zakopanem pozostało wiele pamiątek, m.in. papieskie narty z herbem Watykanu, galerie zdjęć, zrealizowano także film „Jan Paweł II w Tatrach – wybrane wspomnienia”.W budynku górnej stacji kolei PKL Kasprowy Wierch można wciąż oglądać zdjęcia i filmy dotyczące wizyty oraz pamiątki należące do Ojca Świętego Jana Pawła II. W budynku stacji górnej PKL na Kasprowym Wierchu w specjalnej gablocie zaprezentowane są narty, buty i kurtka narciarska Papieża oraz przedmioty używane przy górskich wyprawach przez osoby podróżujące z Janem Pawłem II. 18 maja minęła setna rocznica urodzin Jana Pawła II – najważniejszego gościa Kasprowego Wierchu.

Źródło: Polskie Koleje Linowe, zdj. Paweł Murzyn, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
szuser15:59, 7 czerwca 2020
ciekawe, żadnego komentarza...
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij