Wtorek, 13 kwiecień 2021, Imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina
Czarny Dunajec i okolice
Rain
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 93
Rain
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 93
Rain
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 93
Rain
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 93
Rain
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 88
Rain
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
17.06.2020, 13:10 | czytano: 1260

Ikony i rzeźby Andrzeja Ferenczaka (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak

Do końca czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej Kościelisku można oglądać wystawę prac Andrzeja Ferenczaka z Kościeliska pn. "Ikony i rzeźby”.

Wystawę można obejrzeć od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00-16.00.

Andrzej Ferenczak urodził się w Kościelisku, pod Blachówką. Tata pochodził z Chyżnego a mama, Helena Gąsienica-Brzega, z Kościeliska. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem, następnie studia nauczycielskie w Rzeszowie – rysunek i zajęcia praktyczne. Pięć lat uczył w Szkole Podstawowej nr 1 w Zakopanem, później pracował w dekoratorni, a następnie uczył plastyki w Szkole Podstawowej w Kościelisku. Od roku 1974 do chwili obecnej prowadzi zakład rzemieślniczy rzeźbiarstwa w drewnie.

Pan Andrzej bierze udział w licznych targach i wystawach. Na swoim koncie ma wiele medali i dyplomów. W roku 1980 otrzymał dyplom „mistrza rzemiosła artystycznego” przyznany honorowo przez Ministra Kultury, złoty medal na Ogólnopolskiej Wystawie Rzemiosł Artystycznych w Warszawie, złote i srebrne medale w Krakowie w latach
70’ i 80’.

W roku 2015 otrzymał statuetkę Marki Tatrzańskiej, a w roku 2016 został laureatem Nagrody Wójta Gminy Kościelisko za całokształt działalności kulturalnej. W 1976 r. wykonał Drogę Krzyżową do kościoła w Zwierzyńcu koło Zamościa, zbudowanego na miejscu obozu koncentracyjnego dla dzieci oraz w Przelewicach koło Gorzowa Wlkp.. W latach 80’ cała produkcja jego zakładu przeznaczana była na eksport do Niemiec, Austrii i Francji. W 1980 r. powstała szopka do kościoła w Monachium. W 2018 r wraz z Markiem Łowiszem wykonał oprawę rzeźbiarską w stylu podhalańskim kościoła w Mucznem w Bieszczadach i wiele, wiele innych. Ma na swoim koncie wystawy zbiorowe w Polsce i zagranicą, w tym Münster, Düsseldorf oraz Paryż. Brał udział w wielu międzynarodowych targach.

Bardzo dużo czasu poświęca ikonom, ale także tworzy wiele szopek, płaskorzeźb, skrzyń oraz mebli według wzorów góralskich. Jest członkiem Krajowej Komisji Egzaminacyjnej rzeźbiarstwa w drewnie.

Wystawa „Ikony i rzeźby” to druga indywidualna wystawa Pana Andrzeja Ferenczaka prezentowana w naszym ośrodku. W roku 2016 prace artysty stanowiły część wystawy zbiorowej twórców z Kościeliska.

mat. pras. /zdj. Piotr Korczak
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij