Sobota, 26 wrzesień 2020, Imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza
Zakopane i okolice
Rain
15°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 82
Rain
11°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 82
Rain
14°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 82
Rain
18°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 82
Rain
15°
Wiatr: 13.752 km/h Wilgotność: 90
Clouds
14°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 82
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
17.06.2020, 11:40 | czytano: 1733

Nowotarskie obchody 14 czerwca (zdjęcia)

zdj. organizatora

Niedzielne uroczystości, 14 czerwca, czyli Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, które odbyły się pod patronatem Starosty Powiatu Nowotarskiego Krzysztofa Fabera i Przewodniczącego Rady Powiatu Tadeusza Rafacza rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, której przewodniczył ks. proboszcz Zbigniew Płachta, w kościele św. Katarzyny.

Po nabożeństwie, rekonstruktorzy z PGRH "BŁYSKAWICA" utworzyli kolumnę symbolizującą pędzonych więźniów przez niemieckich żołnierzy, a za nimi w marszu na nowotarski cmentarz przeszli uczestnicy uroczystości. Krótka uroczystość przy pomniku "CIENIOM OFIAR ZBRODNI NIEMIECKICH 1939-1945" rozpoczęła się od odśpiewania Hymnu Państwowego "Jeszcze Polska nie zginęła", a zakończyła się modlitwą która poprowadził ks. proboszcz Zbigniew Płachta, złożeniem kwiatów i zapalonych zniczy. Kwiaty złożono od Starostwa Nowotarskiego i Rady Powiatu Nowotarskiego, od Pana Senatora RP Jana Hamerskiego, od NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" od Obozu Radykalno- Narodowego, OD Stowarzyszenia "Gil Gniazdo Integracji Lokalnej" w Rabce, od NGM "PAMIĘĆ" oraz wiązanki i znicze od mieszkańców. Na zakończenie popłynęła "rzewna nuta" wykonana na skrzypcach i kobzie podhalańskiej przez rekonstruktorów grupy "BŁYSKAWICA".

W uroczystościach udział wzięli: poseł RP Edward Siarka, Przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego Tadeusz Rafacz, Karol Skrzypiec zastępca Starosty Nowotarskiego, grupa radnych powiatowych, przedstawiciele NSZZ "SOLIDARNOŚĆ", w licznej grupie przybyli też przedstawiciele ONR i oczywiście mieszkańcy Nowego Targu, który bardzo serdecznie dziękujemy za udział w uroczystości.

Szczególne podziękowania za udział w uroczystości składamy Rodzinom, których przodkowie pojechali tym pierwszym transportem, ale również i tym Rodzinom których przodkowie pojechali w późniejszych transportach.
.
Nowotarska Grupa Mieszkańców "Pamięć"
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
To liczna grupa Polaków11:35, 19 czerwca 2020
Bardzo dobrze, że ONR bierze udział w takich uroczystościach.
Najwyższa pora by ugrupowanie to weszło do codziennego
życia społeczno-politycznego.
Sebastian Śmietana17:59, 17 czerwca 2020
Podziękowania dla Organizatorów nowotarskich obchodów 14 czerwca - 80 rocznicy I transportu Polaków do KL Auschwitz!
Rekonstruktorzy z PGRH "BŁYSKAWICA" - wielkie brawa!

Podziękowania dla Rodzin więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, działaczy, organizacji, oraz uczestników.

Piękna uroczystość, wśród biało-czerwonych flag.
Serdeczne Bóg zapłać!
miejska nędza16:57, 17 czerwca 2020
Watycha to największa porażka naszego miasta nie mylić z Naszym Miastem.
Icek12:13, 17 czerwca 2020
Pana burmistrza i pani wiceburmistrz nie było. Mają długi weekend? Czy czekają na Weekend i Zenka Martyniuka? Aleśmy włodarzy wybrali!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij