Sobota, 08 sierpień 2020, Imieniny: Cyriaka, Emiliana, Sylwiusza
Szczawnica i okolice
Clouds
19°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 82
Clear
19°
Wiatr: 19.296 km/h Wilgotność: 89
Clouds
19°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 82
Clear
20°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 68
Clear
18°
Wiatr: 2.016 km/h Wilgotność: 84
Clouds
19°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 82
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
22.06.2020, 16:30 | czytano: 1340

Janina Zachwieja uhonorowana prestiżową nagrodą

Szczawniczanka Janina Zachwieja została uhonorowana nagrodą Fundacji Polcul im. Jerzego Bonieckiego, za wieloletnią działalność charytatywną, a w szczególności za pionierskie działania w dziedzinie organizowania opieki dla osób z wieloraką niepełnosprawnością.

Janina Zachwieja jest założycielką szczawnickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i od 25 lat piastuje stanowisko przewodniczącej zarządu. Jej zasługi dla osób niepełnosprawnych mieszkających w Pieninach (i nie tylko) są ogromne, gdyż są efektem ciężkiej, zazwyczaj społecznej pracy. Wystarczy nadmienić, że aktualnie Koło PSONI w Szczawnicy zrzesza prawie 180 osób z terenu 7 gmin. Pod opieką mają 140 osób uczęszczających do 4 placówek opieki dziennej. Stowarzyszenie organizuje dla swoich podopiecznych wycieczki, imprezy sportowe i kulturalne, występy teatralne, koncerty, jasełka oraz tradycyjną wigilię. 

Najnowszą i niezwykle ważną inicjatywą Janiny Zachwiei jest budowa domu mieszkalnego, który zapewni stałą opiekę starszym i schorowanym osobom niepełnosprawnym. Od władz Szczawnicy udało się otrzymać działkę budowlaną, na której powstaje dom. Fundusze pochodzą od sponsorów i z zasobów fundacji. Aktualnie realizowany jest już trzeci poziom budynku.

Warto podkreślić, że wraz z tym zaszczytnym wyróżnieniem pani Janina otrzymała nagrodę w wysokości 10 000 zł, którą w całości przekazała dla Stowarzyszenia PSONI w Szczawnicy. Zgodnie z wolą laureatki pieniądze zostaną wykorzystane na dalsze prace związanie z budową domu dla osób niepełnosprawnych.

Fundacja Polcul powstał na początku 1980 roku w Australii, z inicjatywy Jerzego Bonieckiego, przemysłowca i społecznika z Sydney. Polcul promuje różnego rodzaju działania prospołeczne. Dwa razy do roku wybrani laureaci otrzymują nagrody wręczane  w czasie uroczystego spotkania.
 
jd/
najnowsze informacje
komentarze
Andrzej Dziedzina Wiwer20:14, 22 czerwca 2020
Gratulacje czapki z głów
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij