Czwartek, 24 wrzesień 2020, Imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
20°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 72
Clouds
17°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 72
Clouds
19°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 72
Clouds
23°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 82
Clouds
18°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 80
Clouds
19°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 72
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
17.07.2020, 15:00 | czytano: 655

16. Moc Gór Festiwal

27-30 sierpnia w Zakopanem odbędzie się pierwsza edycja festiwalu Moc Gór – imprezy, która wyrosła z 15-letniej tradycji Spotkań z Filmem Górskim.

Motywami przewodnimi tegorocznej edycji będą dwie rocznice – 35. pierwszego zimowego wejścia na Cho Oyu oraz 40. pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest. Trzecim istotnym punktem będą rozmowy wokół książki „Lekarze w górach”, o niezwykle ważnych, choć często pomijanych bohaterach wysokogórskich wspinaczek.

Moc Gór to Festiwal Filmów Górskich, który wyrósł z piętnastoletniej tradycji Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem. Nowa odsłona i oprawa festiwalu są kolejnym etapem rozwoju wydarzenia. Tegoroczny festiwal będzie różnił się od poprzednich edycji także z innego powodu – pandemia Covid-19 zweryfikowała pierwotne plany organizatorów w związku z czym festiwal odbędzie się w innej niż dotychczas formie. Nie zabraknie międzynarodowego konkursu filmowego z nagrodami i innych spotkań. Szczegóły poznamy wkrótce.

W tym roku mija 40 lat od zimowego zdobycia Mount Everestu przez polską wyprawę kierowaną przez Andrzeja Zawadę. 17 lutego 1980 roku na szczycie najwyższej góry świata stanęli Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy. W wyprawie brali udział także Józef Bakalarski, Krzysztof Cielecki, Ryszard Dmoch, Walenty Fiut, Ryszard Gajewski, Zygmunt Heinrich, Jan Holnicki-Szulc, Robert Janik, Bogdan Jankowski, Stanisław Jaworski, Janusz Mączka, Aleksander Lwow, Kazimierz Olech, Maciej Pawlikowski, Marian Piekutowski, Ryszard Szafirski, Stanisław Kardasz, Krzysztof Żurek oraz Krzysztof i Mirek Wiśniewscy.Tamtym sukcesem Polacy rozpoczęli serię zimowych wejść na ośmiotysięczniki, które później zdobywali m.in. Maciej Berbeka, Ryszard Gajewski, Jerzy Kukuczka, Artur Hajzer, Andrzej Czok, Maciej Pawlikowski, Piotr Morawski, Janusz Gołąb, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek, inni wspinacze. Polacy jako pierwsi zdobyli 10 z 14 szczytów korony Himalajów i Karakorum. Do dziś zimą niezdobyty pozostał tylko szczyt K2.

Pięć lat później odbyła się kolejna wyprawa pod kierownictwem ojca polskiego himalaizmu zimowego – Andrzeja Zawady. 12 lutego 1985 roku na szczycie ChoOyu stanęli Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski. Trzy dni po nich tą samą drogą weszli Jerzy Kukuczka i Zygmunt Heinrich. W składzie polsko-kanadyjskiej wyprawy znaleźli się ponadto Eugeniusz Chrobak, Mirosław Gardzielewski i Krzysztof Flaczyński. Kanadę reprezentowali Jacques Olek, Martin Berkman, André Frapier i Yves Téssier.


W tym roku przypada 35 rocznica tego historycznego wejścia. Obydwie rocznice, będziemy celebrowali we współpracy z Fundacją Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.W lutym tego roku nakładem wydawnictwa Agora ukazała się książka „Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu” Wojciecha Fuska i Jerzego Porębskiego. Jej bohaterami są lekarze, którzy często własne wspinaczkowe ambicje chowają najczęściej głęboko do plecaka i przypinają klapą. Ich głównym zadaniem jest zadbać o zdrowie i kondycję innych. To ci inni mają wejść i zejść z wierzchołka. Giganci medycyny mają im w tym pomóc. I robią to, jak można przeczytać.

Niewiele jest wspinaczkowych książek, gdzie nazwisko, osoba lekarza nie pojawi się choćby w jednym akapicie. Bo niewiele jest wypraw, którym udaje się bez draśnięcia, bez jednego odmrożonego palca wrócić do domu. Nie ma jednak chyba książki, która – opowiadając o wspinaczkach w górach najwyższych – opisywałaby je oczami lekarzy. Ale to nie jest opowieść o doktorach medycyny, głównie to opowieść o tym jak ludzki organizm, mózg, psychika odnajdują się na wysokości, jak wiele człowiek może wytrzymać, jak wyjątkowo odpornym jest stworzeniem.

W tej książce pełno jest opisów wypadków, nie wyłączając tych najbardziej drastycznych i tragicznych, ale też historii bardziej zabawnych, szczęśliwie zakończonych lub zaskakujących. Nie jest to jednak kroniką ratownictwa, nie ma tu pełnego wykazu wypadków i interwencji.Tegoroczna edycja festiwalu Moc Gór odbędzie się w dniach 27-30 sierpnia w Zakopanem. W ramach festiwalu odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmowy, Kręcimy w Tatrach – konkurs krótkich form filmowych i Akademia Górska. Po raz trzeci przyznana zostanie Nagroda Taternika im. Jerzego Kukuczki! Karnety w sprzedaży - wkrótce.

Szczegóły na: www.mocgor.pl

Źródło: organizatorzy
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij