Sobota, 27 listopada 2021, Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 6.948 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 8.208 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-0°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-0°
Wiatr: 6.408 km/h Wilgotność: 95 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
21.07.2020, 23:18 | czytano: 2913

Ogród na pochyłym terenie — kaskady i półki skalne w aranżacji (art. sponsorowany)

Teren o dość ostrym kącie nachylenia nie zawsze nadaje się do klasycznych rozwiązań w postaci trawnika. Z oczywistych przyczyn jego utrzymanie jest tam utrudnione, chociaż nowoczesne sprzęty, takie jak choćby roboty koszące, powoli neutralizują ten problem. Jeśli jednak nie trawnik, to jaki rodzaj aranżacji warto wybrać?

Ogród dopasowany do projektu domu
Pracownia DomoweKlimaty.pl ma w swoim portfolio wiele projektów przeznaczonych specjalnie na działki pochyłe. Dysponując trójwymiarowym modelem nieruchomości oraz parametrami gruntu, można już w momencie budowy oddać sprawę w ręce profesjonalnych projektantów ogrodu. Oni najlepiej dobiorą zarówno elementy infrastruktury ogrodowej, jak i właściwe rośliny.


Projektowanie we własnym zakresie
Aranżacji ogrodu można podjąć się również na własną rękę. Dla wielu inwestorów jest to czysta przyjemność, ponieważ jawi się jako jeden z najbardziej kuszących elementów mieszkania w domu – daje możliwość bezpośredniego obcowania z przyrodą tuż po przekroczeniu progu nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że zadanie nie należy do najprostszych i przed rozpoczęciem prac warto nabyć podstawową wiedzę na temat zachowania roślin i ich zapotrzebowania na słońce, odpowiednią glebę czy nawodnienie.

Półki skalne na pochyłej działce
Podczas wytyczania najważniejszych punktów w ogrodzie trzeba wszystko zorganizować tak, aby przyroda w sposób płynny przeplatała się z ciągami komunikacyjnymi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są półki skalne. Przede wszystkim dlatego, że wyglądają świetnie i nadają przestrzeni wyrazistego charakteru. Są też doskonałym miejscem ekspozycyjnym dla roślin. Oprócz tego można je swobodnie scalić ze schodami i odpowiednio wyprofilowanymi ścieżkami, ułatwiając mieszkańcom bezproblemowe poruszanie się w ogrodzie.


Kaskady – naturalne i eleganckie
Poza zielenią przestrzeń można wypełnić również na inne sposoby. Zastosowanie odpowiednio ułożonych kamieni, po których dzięki sile grawitacji spływa woda, to jeden z bardziej eleganckich pomysłów do realizacji na działce o dużej pochyłości. Taki naturalny wodospad trzeba oczywiście wesprzeć odpowiednio dobraną pompą i obecnością oczka wodnego. Jest to kolejny element w ogrodzie, który wymaga później nakładu czasu na pielęgnację i utrzymanie. Jednak walory estetyczne są niekwestionowane, a każda kaskada ma gwarancję pełnej unikalności i niepowtarzalności. Można ją wręcz wykorzystać jako centralny punkt ogrodu, będący wyznacznikiem dla pozostałych stref.
Pochyły teren jest z pewnością o wiele bardziej wymagający niż klasyczne wypłaszczenie, ale jednocześnie daje zdecydowanie więcej możliwości aranżacyjnych. Mogą one okazać się nieco droższe w realizacji, ale później łatwiejsze w utrzymaniu, niż np. pielęgnacja trawnika. Efekt wizualny zazwyczaj też mocniej przyciąga wzrok, a elementy takie jak kaskady robią wrażenie. O czym nie można zapominać? O swobodzie przemieszczania się, którą na pochyłościach wypracować jest nieco ciężej.

Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiednią działkę pod projekt nowoczesnego domu?
najnowsze informacje
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas