Czwartek, 22 październik 2020, Imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii
Czarny Dunajec i okolice
Clear
13°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 66
Clear
14°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 66
Clear
14°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 66
Clear
15°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 82
Clear
14°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 72
Clear
12°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 66
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
07.09.2020, 14:04 | czytano: 3503

Powstaje film o niedosłyszącym geniuszu muzycznym z Murzasichla

Fot. Materiały prasowe

O Grzegorzu Płonce z Murzasichla, który osiągnął niemożliwe, pisały gazety i portale w całej Polsce. Teraz o niedosłyszącym pianiście z gminy Poronin powstaje film fabularny. Zdjęcia były już kręcone w Krakowie i Kościelisku.

To oparta na faktach poruszająca historia Grzegorza Płonki, u którego dopiero w wieku 14 lat stwierdzono niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano – autyzm. Późna, prawidłowa diagnoza pozwoliła odkryć talent muzyczny chłopca. Pod głuchotą chłopca skrywał się wielki talent muzyczny. Dzięki rodzicom, wielkiemu lekarzowi prof. Skarżyńskiemu oraz implantowi słuchowemu, zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Pragnie zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Ale nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzy, że ten głuchy chłopak - chociaż wspomagany nowoczesną technologią - spełni swoje marzenie. „Sonata” to poruszający film rozgrywający się w pięknych i majestatycznych Tatrach, który opisuje autentyczną historię wyjątkowego muzyka. Pokazuje niesamowitą drogę, okupioną ogromnym wysiłkiem i walką, do osiągnięcia niemożliwego.

Na planie zdjęciowym pojawili się: Michał Sikorski w roli Grzegorza, Małgorzata Foremniak oraz Łukasz Simlat w rolach jego rodziców. „Sonata” to pełnometrażowy debiut Bartosza Blaschke. Autorem zdjęć jest Tomasz Augustynek.

- Grzesiek pokonał wszystkie bariery i pokazał światu swoje muzyczne piękno. Film jest przepełniony muzyką, obrazami wspaniałych gór, mistycyzmem przedwcześnie zmarłej matki, siłą człowieka, pasją oraz przede wszystkim sukcesem jaki Grzegorz osiągnął obecnie - mówi reżyser filmu i scenarzysta Bartosz Blaschke.

Scenariusz filmu otrzymał drugą nagrodę na Script Pro 2018 podczas Krakowskiego Festiwalu OffCamera. W filmie wystąpią także: Lech Dyblik, Irena Melcer, Barbara Wypych, Cezary Łukaszewicz oraz w roli profesora Henryka Skarżyskiego - Jerzy Stuhr.

- Ten film zrodził się z prawdziwej historii, która urzekła nas od pierwszego spotkania z Małgosią i Łukaszem Płonkami (rodzice Grzegorza). Jednak dopiero, gdy usłyszeliśmy Grześka i jego muzykę, wiedziałem, że ten film musimy zrealizować. Mnóstwo rozmów, szczegółowa dokumentacja, mistyczne historie wypełniające naszą wyobraźnię… to wszystko napędzało nas do działania - mówi producent filmu Marcin Kurek.

Film realizowany jestw Kościelisku, Murzasichlu, Gminie Poronin, Zakopanem, na Podkarpaciu, Śląsku, Dolnym Śląsku oraz w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach. Premiera zaplanowana jest na 2021 rok.

Materiały prasowe, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
mak08:08, 9 września 2020
No i pięknie!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij