Czwartek, 13 maj 2021, Imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
25°
Wiatr: 1.152 km/h Wilgotność: 88
Clouds
18°
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 87
Clouds
26°
Wiatr: 2.376 km/h Wilgotność: 86
Clouds
20°
Wiatr: 4.14 km/h Wilgotność: 89
Clouds
27°
Wiatr: 9.216 km/h Wilgotność: 93
Rain
24°
Wiatr: 1.008 km/h Wilgotność: 91
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
17.10.2020, 14:02 | czytano: 8462

W niedzielę nie trzeba iść do kościoła. Jest dekret metropolity

Arch. Podhale24.pl

Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej dla wszystkich wiernych. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy w dniu nakazanym nie jest grzechem.

Związane jest to panująca sytuacją pandemiczną.

Metropolita przypomina, że wszyscy ci, którzy będą brać udział w niedzielnych nabożeństwach, są zobowiązani przestrzegać zasad wynikających z objęcia terenu parafii „żółtą lub czerwoną strefą”. Dotyczy to liczby osób gromadzących się w świątyniach (limit osób w przeliczeniu na powierzchnię świątyni), odległości między nimi, a także wcześniej ustanowionego nakazu zakrywania ust i nosa. Na księżach proboszczach spoczywa obowiązek precyzyjnego poinformowania wiernych o obowiązujących zasadach zgromadzenia liturgicznego oraz o powyższej dyspensie.

Dekret stanowi ponadto:

Tam, gdzie jest to możliwe, powinno się przywrócić bądź kontynuować transmisje nabożeństw poprzez dostępne środki przekazu.

Obrzęd Komunii Świętej należy tak sprawować, by każdy mógł według własnej wrażliwości przyjąć Najświętszy Sakrament na dłoń lub do ust, z zachowaniem takiej właśnie kolejności rozdawania Komunii.

Nie ulegają zmianie szczególne warunki sprawowania sakramentu pokuty i pojednania, które uwzględniają zastosowanie w konfesjonałach folii ochronnej nadającej się do częstej dezynfekcji. Możliwe są również, po konsultacji z zainteresowanymi chorymi i ich rodzinami odwiedziny kapłana z sakramentami w ich domu.

Źródło: Kuria Metropolitarna w Krakowie, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
@Andrzej10:49, 18 października 2020
Każdy z nas się o tym przekona wcześniej czy póżniej
Tyle to warte to co nic08:48, 18 października 2020
Przecież szanowni księża w Nowym kościele całe lato "pouczali" z ambony, że "Pan Jezus nie zaraża" to co zachorował??? A za 2 tygodnie znów pojawi sie komunikat, że trzeba parafie wesprzeć finansowo - może zakupić odpust za zmarłych ?!
Dziki19:28, 17 października 2020
A u wielebnego Karlaka dalej można bez maseczki?
Marek17:54, 17 października 2020
Piotrek cokolwiek by nie było jest nas już bo ja Marek myślę jak Ty
Andrzej16:24, 17 października 2020
Czy na pewno będziemy zbawieni? Jak to sprawdzić?
J2316:23, 17 października 2020
Myślę że nie trzeba też chodzić po kolędzie, jak co
roku bywało bo niby po co, na pewno będzie dyspensa .
Ograniczajcie dalej tak, to zostaniecie sami w kościele.
Bo w tej zabawie widać że tylko o to chodzi.
p15:55, 17 października 2020
metropolito marku , jak tak patrzę na twoją uśmiechniętą twarz to mi się wszystkiego odniechciewa ...
Wake15:16, 17 października 2020
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu już wczoraj podała limit wiernych na mszy a Ciekawi mnie jak inneparafie nowotarskie a zwłaszcza ta jedna słynna która koronawirusa się nie boi?
piotrek14:31, 17 października 2020
o dzięki , straszne dzięki ekscelencji za ten przekaz - gdyby nie on my ciemny lud nie wiedzielibyśmy co robić . bóg zapłać ...
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij