Czwartek, 25 luty 2021, Imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza
Jabłonka i okolice
Clear
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 57
Clear
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 57
Clear
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 57
Clear
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 71
Clear
Wiatr: 7.956 km/h Wilgotność: 83
Clear
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 57
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zła
Zakopane
Umiarkowana
Rabka-Zdrój
Dobra
11.11.2020, 10:11 | czytano: 803

Szanujmy symbole narodowe - nie pisz po fladze

Arch. Podhale24.pl

11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. W tym dniu w wielu miejscach pojawią się polskie flagi i zabrzmi hymn państwowy. Warto przy tej okazji pamiętać o podstawowych zasadach związanych z symbolami narodowymi.

Na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne jedynie na barwach narodowych. Różnią się one od flagi państwowej tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości. Trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa. Natomiast flaga ma proporcje 5:8. Eksponowana publicznie musi być czysta, mieć czytelne barwy. Flaga nigdy nie może dotykać podłogi czy ziemi.

Podczas marszów flaga państwowa RP jest niesiona przed rzędem innych flag. Może być niesiona również z innymi flagami w jednym rzędzie. W przypadku rzędu trzech lub pięciu flag zajmuje miejsce środkowe, w rzędzie czterech flag jest po lewej stronie dla patrzących na czoło pochodu, a w rzędzie sześciu flag dwie flagi państwowe RP zajmują skrajne miejsca po stronie lewej i po prawej. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.

O zachowaniu powagi i spokoju należy pamiętać podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego. Mężczyźni w ubraniach cywilnych powinni zdjąć nakrycia głowy. Osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, niebędące w zorganizowanej grupie – oddają honory przez salutowanie. Należy też zwrócić uwagę na poprawny tekst naszego hymnu.

Przed Świętem Niepodległości warto przypomnieć sobie, jak eksponować polską flagę oraz poprawnie wykonywać hymn państwowy.

Źródło: MSWiA, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
Szarak13:33, 12 listopada 2020
@Anka, w artykule masz podane co musi spełniać "flaga " aby być flagą, w moim wpisie masz link (swoją drogą dziękuję Moderatorowi za opublikowanie) gdzie masz wszystko wyjaśnione, a Ty wyskakujesz że "noszenie maseczki z flagą biało czerwoną..." maseczka jest w barwach narodowych i nic więcej, idąc tym tokiem myślenia to nic na siebie nie będzie można włożyć co będzie miało kolor biały i czerwony bo to będzie obraza i nietakt. Jeżeli chodzi zaś o tego Pana z tą maseczką to jeżeli faktycznie maseczka miała być "patriotyczna" to popełnił gafę i założył ją do góry nogami.
Anka10:04, 12 listopada 2020
Uważam że noszenie maseczki z flagą biało czerwoną jest również niedopuszczalne. A już założenie flagi co prawda czerwono białej na twarz przez jednego z uczestników mszy św niepodległościowej w NSPJ jest żałosne.
Podatnik17:11, 11 listopada 2020
Bardzo ładna ta bandera Przypomina o naszym godle tym ktorzy zapomnieli pod jakim orłem żyjemy. Niektore urzędy i sale posiadają godła szare lub srebrne czy drewniane. Prawidlowych brak.
sąsiad i ja15:36, 11 listopada 2020
@makak - słusznie, takiej flagi z godłem wręcz nie wolno eksponować w przestrzeni publicznej na terenie kraju. Na posesjach prywatnych również. Są na to odpowiednie przepisy prawne, tylko kto to w Polsce egzekwuje? Ludzie nieświadomie kupują, albo czasami nawet nie ma w sklepie innej.
makak11:00, 11 listopada 2020
a co ma wspolnego bandera z flaga ? jestesmy statkiem ? co za ignorant to wieszal pewnie chlopy z um.
Szarak10:47, 11 listopada 2020
Wszystko i na temat, już tutaj raz pisałem o tym do gości którzy myśleli że wszystko co ma barwy biało/czerwone jest flagą (mieli problem w odróżnieniu barw narodowych od flagi państwowej), a było to przy okazji otwarcia jakiegoś obiektu gdzie była przecinana szarfa biało/czerwona. Dziękuje za wyjaśnienie i dodam jeszcze że jak flagę zawiesza się pionowo to biały kolor ma być zawsze z lewej strony, gdy flaga jest pionowo przy maszcie to kolor biały zawsze jest od strony masztu. Jeżeli Moderator puści link to pozwolę sobie na jego zamieszczenie, wszystko jasno napisane o zasadach prezentacji flagi.

https://www.gdansk.uw.gov.pl/attachments/article/1978/poradnik-bialo-czerwona.pdf
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij