Skromne obchody Święta Niepodległości w Pieninach - podhale24.pl
Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona, Prospera
Zakopane
Clouds
14°
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
14°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
15°
Wiatr: 4.788 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
15°
Wiatr: 3.456 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
19°
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
17°
Wiatr: 7.272 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
34 %
Zakopane
44 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
14.11.2020, 14:51 | czytano: 2318

Skromne obchody Święta Niepodległości w Pieninach

W środę 11 listopada cała Polska świętowała 102 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Niestety w tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa uroczystości były skromne.

W szczawnickim kościele p.w. Św. Wojciecha  została odprawiona msza św. w intencji ojczyzny, w której uczestniczyły władze  miejskie m.in burmistrz Grzegorz Niezgoda, sekretarz Tomasz Ciesielka i przewodniczący Rady Miasta Kazimierz Zachwieja, przedstawiciele Związku Podhalan, miejscowych szkół oraz Miejskiego Ośrodka Kultury. Władze samorządowe w sposób symboliczny uczciły pamięć walczących o Niepodległą Polskę składając wieńce oraz zapalając znicze pod pomnikiem i krzyżem na starym placu kościelnym obok Urzędu Miasta. W hołdzie poległym bohaterom wieniec złożył także senator Jan Hamerski. Niestety z uwagi na wirusa nie odbył się uroczysty przemarsz przez miasto do kościoła oraz doroczny Bieg Niepodległości.

W Krościenku nad Dunajcem posłanka Anna Paluch z wójtem Janem Dydą, radnymi powiatowymi oraz przedstawicielami Zarządu Gminnego Związku OSP RP złożyli kwiaty pod pomnikiem Króla Władysława Jagiełły. Także tu z uwagi na wprowadzone przez sanepid obostrzenia nie odbyły się inne uroczystości.

W gminie Ochotnica Dolna ze względu na stan epidemii, obchody niepodległościowe odbywały się w znacznie ograniczonym zakresie. Jednak wójt zachęca mieszkańców, aby w kolejnych dniach listopada odwiedzili miejsca pamięci w Ochotnicy i Tylmanowej tj. krzyż wolności na wzgórzu Iwankowskim w Ochotnicy Górnej, krzyż niepodległości na wzgórzu Tarchałowskim w Ochotnicy Dolnej oraz w obelisk niepodległościowy pod Bastą w os. Rzeka w Tylmanowej. Warto pamiętać o tych, którzy walczyli za naszą wolność i wolność Rzeczpospolitej oraz o mieszkańcach Ochotnicy i Tylmanowej – bohaterach naszej Małej Ojczyzny.

W gminie Czorsztyn Święto Niepodległości  rozpoczęto mszą św., podczas której modlono się w intencji ojczyzny. Wspólne świętowanie niestety nie było możliwe, jednak wiązankę pod pomnikiem złożyła delegacja gminna w składzie: Krzysztof Górecki – zastępca wójta Gminy Czorsztyn, Artur Majerczak dyrektor Centrum Kultury Gminy Czorsztyn, Tadeusz Firek – prezes Oddziału Gminnego Związku OSP RP, Wojciech Bednarczyk – sołtys wsi Kluszkowce oraz Julia Wojtaszek przewodnicząca KGW Kluszkowce.
 
W gminie Łapsze Niżne obchody Święta Odzyskania Niepodległości miały mieć wyjątkowy charakter z uwagi na Jubileusz 100 rocznicy powrotu Spisza do Polski. Niestety władze gminy zmuszone były świętować inaczej niż to było zaplanowane. Przedstawiciele władz gminy oraz Związku Polskiego Spisza złożyli wiązanki na grobie Józefa Wiśmierskiego, pod tablicą ks. Józefa Stanka oraz Wojciecha Halczyna. Z uwagi na ograniczenia ilości wiernych w kościołach nie odbyła się planowana wcześniej uroczysta msza święta w kościele pw. Świętego Kwiryna w Łapszach Niżnych.

JD / Fot. UMiG Szczawnica, UG Krościenku, UG Ochotnica
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
sponsor 500+ ... nie wiem jak długo09:32, 16 listopada 2020
wstyd pokazać się w towarzystwie janczarów PiS
nie dbających o Polskę i Polaków
0
Z lapsz22:40, 14 listopada 2020
Gmina Krościenko umie współpracować z Zarządem Gminnym Związku czego nie można powiedzieć o Łapszach
Brawo dla UG Krościenko
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas